A Meta Platforms metaverzum-fejlesztő részlege, a Reality Labs továbbra is hatalmas veszteségeket termel. Ennek ellenére Mark Zuckerberg szerint 2025 meghatározó év lesz a metaverzum számára.
Milliárdos veszteségek, növekvő bevételek
A Meta január 29-én közzétett negyedik negyedéves és éves eredményei alapján a Reality Labs 2024-ben 17,73 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el, ami 10%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A vállalat kutatás-fejlesztési divíziója az év utolsó negyedévében 4,97 milliárd dolláros veszteséget termelt, miközben mindössze 1 milliárd dollár bevételt hozott.
A Reality Labs 2020 óta összesen több mint 60 milliárd dollárt veszített, és bár bevételei 13%-kal nőttek 2,15 milliárd dollárra, a vállalat továbbra is jelentős pénzügyi kihívásokkal küzd.
Zuckerberg ennek ellenére optimistán nyilatkozott:
“Ez egy fordulópont lesz a metaverzum számára. Az AR-hardverek és a metaverzum felhasználói száma folyamatosan növekszik. Az idén elindulnak azok a fejlesztések, amelyek a metaverzumot látványosabbá és inspirálóbbá teszik.”
A mesterséges intelligencia a következő nagy dobás
A Meta azonban nem csak a metaverzumra összpontosít. Zuckerberg szerint 2025 az MI éve lesz. A cég idén 60-65 milliárd dollárt tervez költeni mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre. Ennek részeként egy 2 gigawattos adatközpontot építenek, amelynek mérete egy jelentős manhattani területet fedne le.
Zuckerberg különösen nagy jövőt lát az intelligens és személyre szabott MI-asszisztensekben, és úgy véli, hogy a Meta AI lehet az első olyan asszisztens, amely eléri az 1 milliárdos felhasználói bázist.
Pozitív piaci reakció és növekvő bevételek
A Meta teljesítménye az elemzői várakozásokat is felülmúlta:
- A negyedik negyedév bevételei 48,4 milliárd dollárra nőttek, ami 21%-os emelkedést jelent.
- A 2024-es éves árbevétel 164,5 milliárd dollárra nőtt, ami 22%-os növekedés az előző évhez képest.
A befektetők kedvezően fogadták az eredményeket, a Meta részvényei 5%-ot emelkedtek a jelentés után, majd az utólagos kereskedésben további 2,3%-kal nőttek, elérve a 692 dolláros árfolyamot. Az év eleje óta a részvény több mint 15%-ot erősödött.
Mi várható 2025-ben?
Bár a Reality Labs továbbra is óriási veszteségeket termel, Zuckerberg biztos abban, hogy a metaverzum fejlesztései új szintre lépnek. A cég egyértelműen az MI és a metaverzum kettős stratégiájára épít, és úgy tűnik, a befektetők egyelőre bíznak benne. Az előttünk álló év megmutatja, hogy ezek a fejlesztések valóban fordulópontot jelentenek-e a vállalat számára, vagy tovább mélyítik a Reality Labs pénzügyi veszteségeit.