4.2 millió dollár (több mint 1.5 milliárd forint) értékű kriptovalutát lopott egy könyvelő az egyik legnagyobb kriptotőzsdének számító ByBittől, majd a pénzt luxuskiadásokra fordította. Az ügy kirobbanása után a bíróság elrendelte az eszközök befagyasztását, ám a vádlott ennek ellenére is tovább költekezett az illegálisan szerzett vagyonából.
Hamis kripto-bérszámfejtés
Ho Kai Xin a szingapúri WeChain Fintech munkatársa volt, ahol azzal bízták meg, hogy a ByBit pénzügyi adminisztrációját kezelje. Ho munkakörébe tartozott a ByBit alkalmazottak fizetési adatait tartalmazó táblázatok kezelése, és mivel a cég a béreket hagyományos fiat valutában és kriptovalutában (elsősorban USDT-ben) is egyaránt folyósította, manipulálni tudott egyes utalásokat.
Ho hamis tranzakciós sorokat illesztett be, amelyeken valódi alkalmazottak nevét tüntette fel, de a hozzájuk rendelt kriptovaluta-tárcák az ő ellenőrzése alatt álltak. Az adminisztráció felügyelője gyakran ellenőrzés nélkül hagyta jóvá a táblázatokat, amikből Ho később eltávolította azokat az információkat, amelyek nyomon követhetővé tették volna a csalást.
A lopott USDT egy részét fiat valutára váltotta, majd különböző bankszámlákon keresztül mozgatta. Luxusautót (Mercedes-Benz AMG A45) és Louis Vuitton termékeket vásárolt, valamint egy 3.7 millió dolláros értékű penthouse luxuslakás előlegét is kifizette.
Miután a ByBit egy belső vizsgálata során fény derült a hiányra, Ho megpróbálta nehezíteni az ellenőrzést és megváltoztatta a könyvelésben néhány utalás tárcacímének a karaktereit, hogy összezavarja a felügyelőket, ám ennek ellenére mégis leleplezték. Ezután még megpróbálta egy kitalált személyre is áthárítani a felelősséget, ám a tőzsde végül feljelentette őt a bíróságon.
Bírósági eljárás
A szingapúri bíróság megállapította, hogy a kriptoeszközök “jogi úton érvényesíthető tulajdonjognak” minősülnek és elrendelte azok visszaszolgáltatását, Ho viszont ezután is folytatta a pénz elherdálását. A bírósági rendelet semmibe vétele miatt Ho-t tavaly 6 hét börtönre ítélték.
A büntetőeljárás során összesen 44 vádpontot emeletek ellene, köztük csalás, pénzmosás és hamis információ szolgáltatása miatt. 2025 januárjában Ho 14 vádpontban már beismerte bűnösségét, a maradék vádpontok bizonyítása folyamatban van.
A pénz nagy részét nem sikerült visszaszerezni, a ByBit az ellopott összegnek csak egy kis részét, 1.17 millió USDT-t és 141 787 dollárt kapott vissza az eljárás során. A hiány aligha okoz majd fennakadást a Bybitnél, hiszen a tőzsde naponta több millió dolláros bevételre tesz szert az általa levont kereskedési jutalékokból. A felhasználók befizetései nem voltak veszélyben, a könyvelő ezekhez nem fért hozzá.
A történtek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy az okosszerződések alkalmazása lehetővé teheti a kriptovaluta-alapú fizetések automatizált, manipulációtól védett lebonyolítását. Mivel az okosszerződések csak előre meghatározott feltételek teljesülése esetén engedélyezik a kifizetéseket, a használatukkal jelentősen csökkenthető lenne egy ilyen jellegű csalás lehetősége. Persze, ha az iparág legnagyobb szereplői sem használják ezeket a megoldásokat, nehéz elvárni a hagyományos gazdaság kripto felé még éppen csak nyitó szereplőitől, hogy kipróbálják őket.