Pakisztán a felesleges villamos energiát bitcoinbányászat támogatására és mesterséges intelligencia adatközpontok üzemeltetésére fordítaná a Reuters jelentése szerint. A hír néhány nappal azután érkezik, hogy stratégiai kriptotanácsadónak nevezték ki a Binance alapítóját, Changpeng Zhao-t.
Pakisztán villamos energia többlet termelésének egy részét bitcoinbányászatra és mesterséges intelligencia (AI) adatközpontok működtetésére fordítja a jövőben. Ez egy jelentős irányváltást jelent az ország energia- és technológiai politikájában, amelynek célja, hogy a felesleges villamos energia kapacitásból gazdasági előnyt kovácsoljanak. Az erről szóló bejelentést szerdán közölte Bilal Bin Saqib, a Pakisztáni Kriptotanács vezetője és a pénzügyminiszter tanácsadója, aki azt is hozzátette, hogy már tárgyalásokat folytattak több bitcoinbányász céggel.

Pakisztán energiaszektora régóta küzd strukturális problémákkal, beleértve a magas villamosenergia-tarifákat és a tartós túltermelést. Ha a felesleges energiát a digitális infrastruktúrában hasznosítják, az egyben lehetőséget is teremt az ország gazdaságának modernizálására, miközben javíthatja az energetikai beruházások megtérülését is. A bányászati központok helyszíneit az egyes térségekben rendelkezésre álló többletenergia alapján fogják meghatározni.
Pakisztán és az egykori Binance alapító közötti kapcsolat
A bejelentés mindössze két nappal azután érkezett, hogy a kormány stratégiai kriptotanácsadóvá nevezte ki a Binance alapítóját, Changpeng Zhao-t (CZ). CZ pakisztáni tanácsban betöltött szerepe magában foglalja a blokkláncinfrastruktúra támogatását, a szabályozási keretekkel kapcsolatos tanácsadást, valamint olyan nemzeti kezdeményezések segítését, mint a digitális valuta, a bányászat, illetve a fiatalok oktatása a blokklánctechnológiák terén.
Egy március 25-i Bloomberg interjúban Saqib nyilvánosan invitálta a globális kriptos vállalatokat és bányászokat, hogy egyrészt fedezzék fel Pakisztán bitcoinbányászati lehetőségeit. “Üdvözöljük azokat a cégeket, amelyek Pakisztánba látogatnának, hogy felmérjék a bitcoinbányászat lehetőségeit” – mondta Saqib. Arra a kérdésre, miért épp most jött el az idő a bitcoin felkarolására, így válaszolt: “Nos, miért ne? Mert ha nem most, akkor talán soha.”
Az interjú során a pénzügyminiszteri főtanácsos méltatta az Egyesült Államokban Donald Trump elnöksége alatt bekövetkezett kriptos szabályozási fejleményeket is. Trumpot “a kriptovaluták történetének legnagyobb, legpozitívabb katalizátorának” nevezte. Hozzátette: “Szerintem Trump gyökeresen megváltoztatja a játékszabályokat. Aláírta azt az elnöki rendeletet, amely arra utasította a szabályozó hatóságokat, hogy alkalmazkodjanak a digitális eszközökhöz, létrehozta a Fehér Ház kripto tanácsadó testületét, valamint egy amerikai Stratégiai Bitcoin Tartalékot is kialakít.”
Ezt meg kell értenünk – folytatta Saqib. Ez azt jelenti, hogy a világ legnagyobb gazdasága értékes nemzeti vagyont kezd el felhalmozni, hasonlóan ahhoz, ahogyan az aranyat vagy az olajat tartalékolja a gazdasági biztonság és ereje megőrzése érdekében. Úgy gondolom, az Egyesült Államok határozza meg a világ trendjeit. Trump most nemzeti prioritássá teszi a kriptot, és minden országnak, köztük Pakisztánnak is követnie kell ezt az irányt, különben a lemaradás veszélye fenyeget.
Pakisztán a kripto elfogadás élvonalában
Saqib elmondása szerint Pakisztánban 15–20 millió kriptovaluta felhasználó van. Az ország a világ harmadik legnagyobb szabadúszó gazdasága, emellett a fintech szektor is gyors ütemben fejlődik. „Pakisztán a világ tíz legnagyobb kriptoadoptálója közé tartozik, annak ellenére, hogy a szektor még nincs szabályozva” – tette hozzá.

Szabályozási tesztkörnyezeteket, úgynevezett “sandboxokat” szeretnének létrehozni, hogy ezek ösztönözzék az innovációt és elősegítsék a fintech és szabadúszó gazdaság növekedését.
Véleménye szerint, ha a pakisztáni fiatalok blokklánccal- és mesterséges intelligenciával kapcsolatos képzést kapnának, az munkahelyeket teremthet, élénkítheti a gazdaságot, növelheti a digitális szolgáltatásokból származó exportot, de segíthet abban is, hogy az ország a feltörekvő technológiai tehetségek globális központjává váljon.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/bitcoin magazine, reuters, radio.gov.pk, samaa.tv/