Trump elnök vámjai megdrágítják az amerikai bitcoinbányász cégek számára az ASIC gépek importját, ami valójában jó hír! Kína a tegnapi napon bejelentette, hogy 34%-ról 84%-ra emeli az Egyesült Államokba irányuló exportjára kivetett vámokat, válaszul arra, hogy Trump elnök közölte: az Egyesült Államok 104%-ra növeli a Kínába irányuló exportvámokat.
A megemelt kínai vámok miatt drágábbá válik majd az Egyesült Államokban működő nyilvánosan tőzsdén jegyzett bitcoinbányász cégek számára az ASIC gépek beszerzése. Ezek a csúcskategóriás bányász eszközök elengedhetetlenek a bitcoinbányászathoz, és döntő többségüket Kínában gyártják.
Mindez nagyrészt kedvezően hat majd a bitcoinbányászat ökoszisztémájának egészségére is
Ahogy Troy Cross találóan kifejtette a „The Future Of Bitcoin Mining Is Distributed” című írásában: ha egyetlen ország túl nagy részt birtokol a Bitcoin hashráta-eloszlásból, az veszélybe sodorhatja a Bitcoin egyik alapvető értékét, a cenzúraállóságot.
A cikkben Cross arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben a Bitcoin hálózat hashrátájának túlnyomó részét az Egyesült Államokban állítják elő és ráadásul a nyilvánosan jegyzett amerikai bányászvállalatok működtetik, azzal az amerikai kormány komolyabb nyomást gyakorolhat ezekre a cégekre. Előírhatja számukra például azt, hogy kizárólag az OFAC (az amerikai pénzügyminisztérium szankciós hivatala) által jóváhagyott blokkokat bányásszanak.
Olvasd el ezt is: A türelem rózsát terem
Akik úgy gondolják, hogy ezek a vállalatok ellenállnának egy ilyen irányelvnek, vagy egyszerűen nem tartanák be, tévednek! Fontos megjegyezni, hogy a Marathon Digital Holdings, az Egyesült Államok legnagyobb tőzsdén jegyzett bitcoinbányász cége, már bizonyította, hogy hajlandó megfelelni az OFAC-előírásoknak és kész tisztán szankcionált blokkokat bányászni.
A Bitcoin hálózat nagyobb eséllyel őrzi meg cenzúraállóságát, ha a hashráta globálisan eloszlik. Ahogy Cross egy nemrégiben készült interjúban is kifejtette (lentebb), a Bitcoin abban is különbözik más feltörekvő technológiáktól, hogy nem előnyös számára, ha egyetlen ország uralja a köré épülő iparág nagy részét.
Cross elismeri, hogy ez nem feltétlenül tűnik magától értetődőnek. A gondolat zavaró lehet, például Trump elnök támogatói számára is, akik helyeslik, amikor ő azt mondja: „minden bitcoint az Egyesült Államokban akarunk előállítani”. A Bitcoin hálózat esetében az a legkedvezőbb, ha több ország is jelentős részesedést birtokol a hashrátából, de egyikük sem ellenőrzi a hálózat több mint 50%-át.
Az elemző úgy véli, hogy az Egyesült Államok már most is a globális hashráta több mint 50%-át irányíthatja. Azonban ez a tendencia most megfordulhat a Kína és az Egyesült Államok között fennálló vámháború következtében. Ez egyben azt is jelenti, hogy a nyilvánosan jegyzett amerikai bitcoinbányászok versenytársainak olcsóbbá válik az ASIC gépek beszerzése, mint ezeknek a cégeknek. Erről itt írtunk korábban.
Bár a fokozódó vámháborús helyzet számos gazdasági területen rendkívül aggasztó lehet, érdemes némi vigaszt találni abban, hogy mindez akár jót is tehet a bitcoin, a Bitcoin hálózat és a bitcoinbányászat számára.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/cnbc, bitcoin magazine, ofac, troy cross/