Költségvetés-semleges Bitcoin Tartalék létrehozását javasolta egy svéd parlamenti képviselő a pénzügyminiszter számára. Az ötletet Donald Trump amerikai elnök március 7-i végrehajtási rendelete ihlette.
Rickard Nordin, svéd parlamenti képviselő javaslatot tett arra, hogy Svédország vegye fel a bitcoint a devizatartalékai közé az Egyesült Államok mintájára. A honatya nyílt levélben szólította fel Elisabeth Svantesson pénzügyminisztert, hogy fontolja meg a bitcoin nemzeti tartalékként való bevezetését.
“Svédország hagyományosan konzervatív és körültekintően kezelt devizatartalékkal rendelkezik, amely elsősorban külföldi valutákból és aranyból áll” – írta Nordin az április 8-án iktatott levélben, majd hozzátette:
Ugyanakkor a digitális eszközök gyors ütemű fejlődésen mennek keresztül, és számos nemzetközi szereplő tekint a bitcoinra értékmegőrzőként, illetve az infláció elleni fedezeti eszközként. A világ számos részén fizetőeszközként használják a bitcoint, valamint biztosítékként a növekvő inflációval szemben. Emellett a bitcoin fontos eszköz a szabadságharcosok számára is, hogy az elnyomó, tekintélyuralmi rezsimek alatt is képesek legyenek pénzügyeket intézni.
A svéd javaslat többször is az Egyesült Államokban, Donald Trump elnök által létrehozott végrehajtási rendeletre utal. Kiemeli, hogy az USA Nemzeti Bitcoin Tartaléka nem a piacról vásárolt, hanem a bűnügyi nyomozások során lefoglalt kriptovalutákból áll. Az amerikai javaslat felhatalmazza a pénzügyi- és a kereskedelmi minisztert, hogy dolgozzanak ki költségvetés-semleges stratégiákat a tartalék további bővítésére, feltéve, hogy az nem ró többletköltséget az adófizetőkre.

A cseh és a lengyel Bitcoin Tartalék víziója
A Kripto Akadémia digitális hasábjain év elején megjelent írása szerint a Cseh Nemzeti Bank elnöke szintén egy bitcoin devizatartalék létrehozásáról nyilatkozott. Január végén meg is szavazták az ország tartalékaiból történő a bitcoin vásárlást, mint lehetőséget.
Olvasd el ezt is: A Szolidaritás és a Bitcoin
A lengyel elnökjelölt, Sławomir Mentzen megígérte, hogy Stratégiai Bitcoin Tartalékalapot hoz létre, ha megnyeri a 2025. májusi választásokat. Mentzen még tavaly, november 17-én osztotta meg elképzeléseit X fiókján keresztül. Felvázolta elkötelezettségét amellett, hogy Lengyelországot kriptoközponttá alakítsa, támogató szabályozással, alacsony adókkal, valamint a pénzügyi intézmények és szabályozó hatóságok együttműködésével.
Az európai törvényhozók egyelőre hallgatnak a Bitcoinról
Az európai döntéshozók továbbra is nagyrészt hallgatnak a Bitcoin szabályozásáról. Donald Trump történelmi jelentőségű végrehajtási rendelete és a Bitcoin gazdasági modellje ellenére is támadja az EU a bitcoint.
James Wo, a DFG kockázatitőke-társaság alapítója és vezérigazgatója a Cointelegraphnak elmondta: a “Bitcoinra vonatkozó állásfoglalások hiányát valószínűleg az okozza, hogy Európa jelenleg a digitális euró, azaz a központi banki digitális valuta (CBDC) bevezetésére fókuszál”. Hozzátette: “az EU nagyobb hangsúlyt fektet a digitális euróra”.
Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Központi Bank (EKB) Target 2 (T2) elszámolási rendszerének közelmúltbeli leállása, amely komoly tranzakciós késedelmeket okozott, aggodalmat keltett azzal kapcsolatban, hogy az EKB képes-e megfelelően felügyelni egy digitális valutát, amikor a napi működéssel is nehézségei akadnak.
Az EKB elnöke, Christine Lagarde továbbra is határozottan támogatja a digitális euró bevezetését, amely várhatóan idén októberben indul. Lagarde hangsúlyozta, hogy a központi banki digitális valuta a készpénz mellett fog létezni, és olyan adatvédelmi garanciákat kínál majd, amelyek egyben megakadályozhatják a kormányzati szintű korrupciót is.
“Az Európai Unió célja, hogy még az idei év októberében elindítsa a digitális eurót, vagyis a központi banki digitális valutánkat” – mondta Lagarde egy sajtótájékoztatón, majd hozzátette: “Azon dolgozunk, hogy a digitális euró a készpénzzel párhuzamosan működjön, és a magánszféra védelmét szem előtt tartva pszeudonim és a készpénzhez hasonló jellegű legyen”.
Az EKB szemlélete éles ellentétben áll az Egyesült Államok CBDC-hez való hozzáállásával, ahol Trump határozott állásfoglalást tett a CBDC-k ellen. Megtiltotta az USD alapú központi banki digitális valuta létrehozását, kibocsátását, forgalmazását és használatát.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/cointelegraph, riksdagen.se/