A Binance a jövő héttől korlátozhatja az európai ügyfelek kiszolgálását, miután nem sikerült időben megszereznie az Európai Unió kriptós szabályozása által előírt MiCA-engedélyt. A Financial Times szerint a világ legnagyobb kriptotőzsdéje már több EU-s országban is megkezdte az erről szóló emailek kiküldését, tájékoztatva ügyfeleit, hogy a szolgáltatások elérhetősége július 1-je után megváltozhat.
A még 2024-ben életbelépett MiCA 2026. június 30-ig biztosít türelmi időszakot az európai szolgáltatóknak az engedély megszerzésére. Azok a cégek, amelyek nem kapnak engedélyt, nem folytathatnak további ügyfélszerzést, marketinget és a szolgáltatásnyújtást.
Nem teljes kivonulásról, hanem szabályozási kényszerhelyzetről van szó
A Binance a görög hatóságokon keresztül próbált az egész EU területén érvényes MiCA-engedélyhez jutni. A MiCA egyik kulcseleme az úgynevezett útlevélrendszer, aminek lényege, hogy ha egy kriptós szolgáltató engedélyt kap egy uniós tagállamban, akkor azzal az egész EU területén szolgáltathat.
Ez a görög útvonal azonban nem hozott eredményt. A Binance saját közlése szerint már visszavonták a görög MiCA-kérelmüket, így azt hivatalosan végül nem utasították el, de források szerint ez lett volna a beadvány sorsa.
Binance has decided to withdraw its MiCA licence application in Greece and pursue authorisation in another EU Member State.
— Binance (@binance) June 24, 2026
A tőzsde most egy másik uniós tagállamban próbál engedélyhez jutni, ami a Financial Times szerint Franciaország lehet, de mivel az eljárás időigényes, a július 1-jei határidő előtt valószínűleg már ez sem fogja a helyzetet megoldani.
A tőzsde hangsúlyozta, hogy nem hagyja el Európát, és továbbra is hosszú távú, szabályozott jelenlétre törekszik a régióban, de egy átmeneti időszakra kénytelen lehet felfüggeszteni a szolgáltatását.
Több országban már megjelentek a felhasználói értesítések
A Financial Times szerint Lengyelországban, Olaszországban, Spanyolországban és Franciaországban már vannak olyan ügyfelek, akik tájékoztatást kaptak a teendőkről, köztük a kriptoeszközök kivonásának lehetőségéről.
A Binance állítólag nem kéri kifejezetten a felhasználóktól, hogy július 1-jéig mindenképpen vegyék ki az eszközeiket. A cég szerint dolgoznak a szabályozási probléma elhárításán, az ügyfelek eszközei pedig továbbra is biztonságban vannak. Ígéretük szerint a felhasználók később is közvetlen értesítést fognak kapni arról, ha az ő számlájukat vagy országukat konkrét változás érinti, ezért érdemes figyelni a hivatalos e-maileket és az alkalmazás által küldött értesítéseket.
Cikkünk megjelenéséig a magyar felhasználók még nem kaptak hasonló tájékoztatást a tőzsdénél regisztrált email címükre.
A Binance engedélyezési problémája a tőzsde szerint nem jelenti a cég végleges kivonulását az EU-ból, de valószínű, hogy július 1-je után csak a kriptopénz eladás és kiutalás funkciók maradnak elérhetők az európai piacokon, miközben a kereskedés, staking és egyéb szolgáltatások átmenetileg felfüggesztésre kerülhetnek.



