Jövő hét szerdán és csütörtökön kerül megrendezésre a Chainlink éves nagy rendezvénye, a SmartCon konferencia. Az eseményen a világ számos neves pénzügyi szereplője, bankja, könyvelőirodája, kártyakibocsátója és egyéb képviselője fog felszólalni. A LINK csapata a hét elején két bejelentéssel kezdett hangolni a közelgő eseményre.
Chainlink
A Chainlink története 2014-ben indult el, amikor a SmartContract nevű startup alapítói, Sergey Nazarov és Steve Ellis elkezdték kidolgozni, hogy miként lehetne hiteles információkat eljuttatni a blokklánc alkamazásokhoz. Ezek lehetnek pénzpiaci adatok, vagy akár a fizikai világból származó sporteredmények vagy időjárás-jelentések is, attól függően, hogy az adott programnak mire van szüksége a működéshez.
Ma az általuk megálmodott “oracle” hálózat teszi lehetővé, hogy a valós időben érkező információkat a decentralizált alkalmazások és okos szerződések is fel tudják dolgozni és képesek legyenek ezek alapján automatizált döntéseket hozni.
A Chainlink eredetileg egy 2017-es ICO során szerzett finanszírozást a terv gyakorlati megvalósítására, amelyen 32 millió dollárt gyűjtöttek össze. A Chainlink főhálózata 2019-ben indult el az Ethereum blokkláncon és ezt tette lehetővé, hogy az oracle-ek a elkezdhessenek hiteles adatokat szolgáltatni a blokklánc-alkalmazások számára.
A rendszert már több mint 1700 kriptós alkalmazás integrálta, amivel a Link a kripto piac egyik legmeghatározóbb és a DeFi számára nélkülözhetetlen szereplője.
CCIP
A csapat 2021-ben mutatta be a Cross-Chain Interoperability Protocol (CCIP) megoldást, amely lehetővé teszi az adatok és pénzügyi eszközök biztonságos átvitelét különböző blokkláncok között. Ezzel egy időben elkezdtek nyitni a hagyományos gazdasági élet szereplői felé is, melyek közül az egyik legnagyobb partnerük nem más, mint a Google, aminek korábbi igazgatója, Erich Schmidt a Chainlink vezető tanácsadója.
A Link az elmúlt napokban szintén ezen a területen, a CCIP-hez kapcsolódóan jelentett be új együttműködéseket, amelyek egy lépéssel közelebb vitték őket, hogy a kripto mellett a hagyományos gazdasági szereplők életében is meghatározó szerepet töltsenek be.
A CCIP és az általa lehetővé tett privát tranzakciós megoldások élesedésével lehetővé vált, hogy a hagyományos pénzintézetek által üzemeltetett privát blokkláncok csatlakozhassank egymáshoz, illetve más, publikus blokkláncokhoz.
A Chainlink biztosítja, hogy az ezeken a csatornákon továbbított adatok titkosak, tehát a külső blokklánc elemzők számára láthatatlanok, de eközben továbbra is bizonyíthatóan hitelesek és megváltoztathatatlanok maradjanak, amiket egy megbízott harmadik fél, vagy későbbi ellenőrzés igazolhat.
A blokklánc tranzakciók során is megkövetelt bankközi és egyéb adatvédelmi eljárások (pl.: GDPR) alkalmazását Ausztrália és Új-Zéland egyik legnagyobb bankcsoportja, az ANZ kezdte el tesztelni egy Szingapúri Monetáris Hatósággal közös program keretében.
RWA tokenizáció
Ezen túlmenően a Chainlink hálózata nyitni kezdett a mesterséges intelligenciák integrálása és a különböző pénzügyi adatstruktúrák egységesítése felé is.
Ennek keretében a világ legnagyobb pénz és vagyontranzakciós hálózatai, az Euroclear és a SWIFT is tesztelni kezdte a LINK CCIP protokollját, amelyet felhasználva képessé válnak a tokenizált eszközök (RWA) kezelésére és a blokkláncokkal történő együttműködésre.
A világ 11 000 pénzintézetét összekötő SWIFT támogatása nagy segítséget nyújthat a Chainlinknek, hogy a pénzvilág más kiemelt tagjaival is partnerségre lépjen.
A Chainlink a kriptopiac egyik legmeghatározóbb szereplője, ami fontos infrastruktúrát biztosít a decentralizált alkalmazások működéséhez. Emellett az egyik legnagyobb esélyese lehet annak, hogy a hagyományos gazdasági életben még gyerekcipőben járó, de az előrejelzések szerint nagy jövő előtt álló intzéményesített tokenizáció egyik kulcsfigurája legyen,.
A projekt legnagyobb hátrányát a tokenek eloszlása jelenti. A készlet 40%-át továbbra is a fejlesztők birtokolják, akik időről időre eladásokkal nehezítik az árfolyam növekedését.