Idén június óta az amerikai tőzsdén jegyzett bitcoinbányász társaságok az átváltható kötvények és a bitcoin alapú kölcsönök felé fordulnak. Ezekkel a pénzügyi tevékenységekkel elsődlegesen készpénzt gyűjtenek a jövőbeli növekedési céljaik megvalósításához.
Másodlagosan bitcoint vásárolnak és a még meglévő adósságaikat alacsonyabb kamatlábú hitelekkel váltják ki, amelyek mögött BTC a fedezet. Az alábbi bányászokról biztosan tudjuk, hogy átváltható kötvényeket bocsátottak ki vállalat növekedési kezdeményezésekhez összesen egy milliárd dollár értékben: Hut 8, Bitdeer, Marathon Digital, Core Scientific.
A Terawulf is átváltható kötvényeket fog kibocsátani 350 millió dollár értékben. A befolyt összegből 200 millió dollárig részvényvisszavásárlási programot dolgozott ki, amit prioritásként fog kezelni. A fennmaradó összegből HPC és AI üzletágának növekedését fogja finanszírozni, valamint adatközpontok akvizícióját tervezi.
Bitcoin alapú kölcsönök, avagy megismétlődhet a történelem? A bányászok vajon megtanulták a korábbi leckét?
Korábbi cikkünkben már megtárgyaltuk, hogy kevesebb lett a részvényfinanszírozásból származó 2024-es második negyedéves összesített bevétel az első negyedévhez képest. Ami különösen aggasztó lehet, hogy nőtt az adósság a bányászok részéről, ami a 2022-eshez hasonló adóságspirálhoz is vezethet később. Az adósság növekedése a bitcoin alapú kölcsönök megugrásának köszönhető.
A Marathon Digital a múlt héten jelentette be, hogy 200 millió dolláros hitelkeretet hozott tető alá bitcoin fedezettel. A CleanSpark még augusztusban hozta nyilvánosságra a Coinbase-el kötött 50 millió dolláros hitelkeretét. A Canaan októberben közölte, hogy 530 BTC-vel biztosított 22,3 millió dolláros hitelt vett fel.
Olvasd el ezt is:
A Hut 8 még januárban bővítette ki a Coinbase-nél fennálló hitelkeretét 65 millió dollárra. Egy hónappal később a DMG Blockchain egy kisebb, 9 millió dolláros hitelkeretű megállapodást kötött a svájci kripto barát Sygnum Bankkal.
Úgy tűnik, a bitcoin alapú kölcsönök felvételi metódusa nagyjából követi a bitcoin bikaciklusait és a piaci felfutás kezdetét. Számos hitelező, amelyek a 2020-as piaci fellendülés idején kínáltak kölcsönöket a bányászoknak (Genesis Capital, BlockFi, Celsius) mára már csődbe ment.
A nagy túlélő hitelezők (Galaxy Digital, NYDIG) végül maguk is bányászokká váltak. Nem teljesítés fejében ugyanis átvették a küszködő bitcoinbányászoktól a bányászflottát és infrastrukturális eszközeiket (például Argo-tól és Greenidge Generation-től).
Kapcsolódó cikkek:
Ezúttal mind a hitelezők, mind a hitelfelvevők óvatosabbnak tűnnek, legalábbis az eddig nyilvánosságra hozott ügyletek alapján ezt szűrhetjük le. Bár a MARA még nem hozta nyilvánosságra új hitelkeretének konkrét feltételeit, azonban a CleanSpark és a Hut 8 betekintést nyújt bitcoin alapú kölcsöneik jelenlegi helyzetébe, amelyeket a SEC felé is közölt.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
Ne felejtsd el, a Kripto Akadémia ingyenes, kriptopénzekkel foglalkozó email tanfolyamára, a Kripto Sulira feliratkozva könnyedén elsajátíthatod a kriptopénzek világának alapjait.
Kevesebb lett a részvényfinanszírozásból származó bevétel, nőtt az adósság
/theminermag, blocksbridge/