Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter éppen sajtótájékoztatót tartott tegnap a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank éves találkozóján, amikor váratlanul a földre zuhant az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának jelképét ábrázoló tábla.
Donald Trump és a dollár vége
A balesetre éppen akkor került sor, amikor a dollár világvalutaként betöltött jövőjéről kérdezték a pénzügyminisztert, aki éppen válaszolni akart, amikor a pódium elejére erősített táblácska leszakadt.
Maga a kérdés egyébként azt firtatta, hogy a miniszter mit gondol arról a javaslatról, amit Donald Trump vetett fel a kampányrendezvényein, miszerint nullára csökkentené az Egyesült Államokban a személyi jövedelemadót és a kieső bevételt más forrásokból, például a kínai árucikkekre kivetett 60-100%-os vámokból finanszírozná.
A pénzügyminiszter kritikát fogalmazott meg a javaslattal szemben, ami szerinte a fogyasztói árak drasztikus emelkedéséhez vezetne, ám a végén hozzátette, hogy a dollár pozíciója stabil, az amerikai gazdaság erős, és az ország valutája egy fejlett tőkepiacon és jogállamiságon alapul, ezért szerinte nincs még egy olyan fizetőeszköz a világon, ami képes lenne felvenni a versenyt a dollárral szemben.
“Magabiztos vagyok a dollár státuszát illetően.”
A neten terjedő videó kapcsán sokan viccesen megjegyezték, hogy a baleset baljóslatú jel lehet a dollár jövőjére nézve. Mások komolyabb fejtegetésbe fogtak és álláspontjuktól függően hol egy másik nemzet valutájának, hol az aranynak, vagy hol éppen a bitcoinnak a felemelkedéséről kezdtek elméleteket megosztani.
A videón látható Janet Yellen 2014 és 2018 között az amerikai Egyesült Államok jegybankjának vezetője is volt. Jelenleg is az ő és egy másik hölgy, Lynn Malerba (Marilynn Roberge Malerba) aláírása látható a frissen kibocsátott amerikai bankjegyeken.
Ez az első alkalom a történelemben, hogy két nő aláírása szerepelhet egy ország hivatalos fizetőeszközén. Malerba egyébként őshonos amerikai, a Mohegan törzs vezetője, így ebben a tekintetben is történelmi volt, hogy az aláírásával látta el a bankjegyeket. Erre egyébként nem a származása és nem is a női mivolta, hanem a pénzügyminisztériumban betöltött vezető pozíciója jogosította fel.
Nem lenne jó a dollár bedőlése
A dollár bukása egyébként nem feltétlenül kedvezne a kripto piac számára, a kriptók legelterjedtebb felhasználási módjának ugyanis jelenleg a dollár alapú stabil coinok tekinthetők.
Az amerikai dollár értékét 1:1 arányban követő fizetőeszközök több olyan országban is vagyonmentési lehetőséget jelentenek az embereknek, ahol a magas infláció, vagy egyéb korlátozások miatt nehézséget okozna a helyi valuta más fizetőeszközre való átváltása.
A stabil coinok a kripto kereskedésben és befektetésben is kulcsfontosságú szerepet töltenek be, a piaci forgalom 75-80%-a ugyanis nem közvetlenül a dollárban, vagy más valutákban, hanem stabil coinok ellenében történik. Ezek kezelése általában gyorsabb, olcsóbb és a nem kripto-fiat , hanem kripto-kripto-nak minősülő átváltásaik révén egyes térségekben akár az adózásuk is kedvezőbb lehet.
Globális kriptopénz-elfogadási index: Magyarország a 60. helyen végzett