A bitcoin árfolyama a tegnap délutáni órákban átlépte a 93 000 dolláros árfolyamot, miután terjedni kezdett egy pletyka, mely szerint egy Perzsa-öbölbeli ország – Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek (UAE) vagy Katar – hamarosan állami szintű bitcoin vásárlást jelenthet be.
Bitcoin árfolyam alakulása Trump megválasztása óta
A forrás a legnagyobb évente megrendezésre kerülő Bitcoin konferencia szervezője, akinek a 2024-es rendezvényén Donald Trump azt ígérte, hogy ha megválasztják, stratégiai tartalékeszközzé nyilvánítja a BTC-t. 2021-ben El Salvador miniszterelnöke szintén ezen az eseményen jelentette be, hogy országában államilag elfogadott fizetőeszközzé teszi a bitcoint.
Bitcoin játékelmélet és politika
David Bailey, a Bitcoin konferencia szervezője és a Bitcoin Magazine szaklap vezérigazgatója az alábbi üzenetet tette közzé tegnap délután:
“Hogy teljesen világosan fogalmazzak, az Egyesült Államokat épp megelőzik a bitcoin stratégiájában, ezért az SBR-t (Stratégiai Bitcoin Tartalék) a lehető leghamarabb létre kell hozni.”
Bailey üzenete belsős információk ismeretére, illetve egy játékelméleti lehetőségre utal, amely az elmúlt években már számos érdekes vitát szült a kriptós közösségben.
A modell szerint az országok alapvetően mindig versengenek, hogy először szerezzenek meg egy új technológiát, erőforrást vagy eszközt, ha úgy vélik, hogy annak a korai megszerzése versenyelőnyt biztosíthat a későbbiekben.
Ha az USA, a világ vezető gazdasági nagyhatalma Trump révén tényleg stratégiai eszközként fog tekinteni a bitcoinra, akkor az a világ más országait is arra ösztönözheti, hogy ekként vegyék figyelembe és elkezdjenek belőle vásárolni.
Azok az országok, akik ezt elsőként teszik meg, előnyre tehetnek szert, például olcsóbban juthatnak hozzá a bitcoinhoz. Mivel Trump hivatalba lépéséig még két hónap van hátra, illetve az általa ígért SBR létrehozásához szükséges jogszabályi változtatások végrehajtása is némi időt vehet igénybe. Azok az állami szereplők, akik szerint Trump beváltja az ígéretét, és most gyorsan cselekednek, néhány hónap előnyre tehetnek szert.
Ha egy állam esetleg úgy véli, hogy már eleget vásárolt (talán mert a háttérben már régebb óta végez felhalmozást), akkor ezt hivatalosan bejelentve egyfajta lavinát indíthat el, ami másokat is mielőbbi vásárlásra ösztönözhet. Ha valaki elsőként borítja fel a dominót, az a többiekhez képest sokkal előnyösebb helyzetből várhatja ki, hogy a bitcoin vajon tényleg képes lesz-e egy világszerte elfogadott állami tartalékeszközzé válni.
Amikor El Salvador 2021-ben nyitott a bitcoin felé, kis gazdasági szereplőként nem gyakorolt semmilyen nyomást a nemzetközi közösségre. Ha az USA, vagy a világ egyik nagy olajtermelője teszi ugyanezt, az már más megvilágitásba helyezheti a történetet.
Az “alufóliasisakos” elméletek mellett a bitcoin vásárlásra egy sokkal hétköznapibb dolog, a politika is ösztönözhet egyes államokat. A világ gazdasági és hatalmi viszonyaiban bekövetkező változások miatt egyes állami szereplők érdeklődést mutathatnak a gazdaságaik diverzifikálása és a nyugati pénzügyi rendszertől való függőségük csökkentése iránt. Ez magában foglalhatja az olyan pénzügyi technológiák és innovációk, mint például a blokklánc és a kriptovaluták iránti nyitást, amelyek hosszú távon csökkenthetik függőségüket a dollár által uralt hagyományos pénzügyi rendszerektől. A BRICS gazdasági blokk tagjai például az utóbbi időben már több kriptók felé való nyitást megalapozó kezdeményezést is elindítottak.
A BRICS Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika gazdasági szövetsége, amely a világ népességének több mint 40%-át, a globális GDP-jének egynegyedét képviseli. 2024-ben a blokk tagjait Egyiptommal, Etiópiával, Iránnal, Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emírségekkel bővítették.
Ki lehet a következő bitcoin vásárló?
Bár Bailey az üzenetében nem nevezett meg egyetlen országot sem, kapcsolatai és a konferenciák korábbi története alapján feltételezhető róla, hogy tényleg tudomása lehet egy újabb nemzeti szintű szereplő belépéséről. Az sem kizárható, hogy ennek a szereplőnek a képviselője éppen egy általa szervezett rendezvényen tervez erről beszámolni.
A Bailey által szervezett fő amerikai Bitcoin konferencia kisebb, globális mellékrendezvényei közül a következőre december 9-10-én, az Egyesült Arab Emírségekben fog sor kerülni.
A Perzsa-öböl nagy olajállamainak esetleges bitcoin vásárlása pletyka szinten már évek óta terjeng a kripto közösségben. A “The Saudis are coming”, vagyis a “Jönnek a szaúdiak” szófordulat például egy időről időre visszatérő mémnek is számít az ágazatban. Hogy a fenti rendezvényen hivatalos megerősítést kap-e a feltételezés, az 25 nap múlva kiderülhet.
Érdekesség, hogy a teljes bitcoin készlet összértéke (Market Cap) a 93 000 dolláros szint környékén éppen az Aramco-t, Szaúd-Arábia állami olajcégének összértékét előzte meg a világ befektetési eszközeinek ranglistáján. Miután az árfolyam az esti órákban visszaesett, az Aramco egyelőre visszavette a BTC-től a lista 7. helyét.
A Kripto Akadémia Youtube csatornáján ma este 18:00-kor Discord közösségünk régi motoros tagja, Cointhunter fog egy piaci körkép keretében beszélni a BTC-ről és a nézők által kért más kriptovalutákról. Ha szeretnél csatlakozni, itt iratkozhatsz fel, hogy értesítést kapj az adás kezdetéről.