Az orosz kormány jóváhagyta a kriptoügyletekből és bányászatból származó bevételek és kiadások megadóztatásáról szóló törvényjavaslat módosításának tervezetét. A kripto adó mértékének a változásáról hétfőn az Interfax orosz hírügynökség számolt be az ország pénzügyminisztériumára hivatkozva.
A javasolt jogszabály értelmében a kriptovalutákat adózási szempontból tulajdonnak minősülnek, áll a jelentésben. Ez azt jelenti, hogy a bányászati tevékenységből származó jövedelmet a kézhezvétel időpontjában érvényes piaci értéke alapján sújtja a kripto adó. A bányászok azonban levonhatják a bányászati műveletekkel kapcsolatos költségeket adóköteles jövedelmükből.
A kriptovalutákkal végzett tranzakciók nem tartoznak az általános forgalmi adó hatálya alá. A digitális valutákkal végzett tranzakciókból származó bevétel ugyanabba az adóalapba számít, mint az értékpapírokkal folytatott tranzakciókból származó jövedelem. A kriptovaluták megadóztatásában a maximális személyi jövedelemadó mértéke nem haladja meg a 15%-ot.
A módosítások célja egyben a törvényeknek való megfelelés biztosítása. Előírják, hogy a bányászati infrastruktúra üzemeltetőnek jelentenie kell az adóhatóság felé az infrastruktúrát használó és kriptovalutát bányászó személyekre vonatkozó információkat.
Az orosz kriptobányászatot is szabályozó törvénycsomag és adó mértéke
Az orosz pénzügyminisztérium szerint, a bányászatból származó pénzügyi bevételek megadóztatásáról szóló döntés egyensúlyt fog teremteni a kriptos vállalkozások és a kormány érdekei között. Oroszországban először 2020 decemberében nyújtották be a kriptovaluták megadóztatásáról szóló törvényjavaslatot, és 2021-ben fogadták el első olvasatra.
Putyin néhány hónappal ezelőtt szólította fel a törvényhozókat, hogy gyorsítsák fel a kriptobányászat szabályozásának és megadóztatásának a kidolgozását. A 2022 novemberében benyújtott törvényjavaslat jóváhagyása nézeteltérések miatt csúszott ennyit.
Az orosz Szövetségi Adóhivatal a szeptemberben tett javaslatot a bányászok nem realizált nyereségének megadóztatására. A bányászoknak bizonyos időközönként be kell jelenteniük a felügyelő hatóság felé, hogy miből mennyit bányásztak, valamint azt a tárcacímet, amire a bányászott kriptovaluta érkezik. A Szövetségi Pénzügyi Felügyeleti Szolgálat fogja felügyeli a legális és illegális tevékenységekkel érintett címeket.
Oroszországot sújtó szankciók
Az orosz jegybank szerint az Ukrajnával folytatott háború okozta nyugati szankciók komoly kihívást jelentenek az orosz gazdaság számára, különösen a nemzetközi fizetések akadozása, késedelme, ami 2024 második negyedévében az orosz import 8%-os visszaeséséhez vezetett.
Oroszország kiterjedt és szoros kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkezik számos olyan országgal, amely nem vezetett be szankciókat ellene, köztük Kínával, Indiával, az Egyesült Arab Emirátusokkal és Törökországgal. Az Oroszországot sújtó külföldi szankciók egyben ezeket az országokat is sújtja, jelentős gazdasági visszaesést szenvedtek el az elmúlt hónapokban.
Többek között ennek enyhítésére, amerikai mintára, Oroszország legnagyobb adatközpont üzemeltetője, a BitRiver az Orosz Közvetlen Beruházási Alappal (RDIF) karöltve kriptobányászati és AI számítástechnikai létesítmények létrehozásában vesznek részt. A projekt hatalmas lesz, mivel Oroszországon kívül a BRICS-államokra is kiterjed. A terveket 2024. október 18-án, a moszkvai BRICS üzleti fórumon jelentették be.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/the block, interfax/