Ahogy fejlődik a kriptopénzek területe, úgy keresnek újabb és újabb lehetőségeket a piacra dolgozó vállalkozók. Ha még csak most csöppensz bele ebben az egészbe, a bitcoin ismételt emelkedését látva szeretnél részt venni, akkor az első vásárláshoz a Coinbase felületét ajánljuk, egy megbízható, népszerű váltóról van szó.
Kezdetben szinte bármilyen asztali géppel lehetséges volt akár bitcoin-t is bányászni, később ez már csak videókártyákkal ment, mára a bitcoin bányászat már csak célspecifikus gépekkel lehet kifizetődő. Persze vannak még bőven olyan kriptopénzek, amiket videókártyákkal megéri bányászni, sőt, olyanok is, amikhez egy okostelefon is elég.
A Proof-of-Work elnevezésű modellnek, – mellyel tranzakciókat hitelesítünk egy blokklánc rendszerben – fontos eleme a számítási kapacitás, minél nagyobb, annál több coin üti a markunkat, hiszen annál nagyobb részt vállalunk a közös munkából. Ennek megfelelően azt gondolhatnánk, hogy egy okostelefonnal nincs túl sok értelme elkezdeni bányászni, mégis egyre több projekt nyit ebbe az irányba. Ezeket gyűjtöttük össze az érdeklődőknek!
MinerGate
Ez volt az egyik első applikáció, mely bárki számára elérhetővé tette a bányászat lehetőségét. Tucatnyi különböző kriptopénzt bányászhatunk segítségével, Monero-t, DASH-t, ByteCoin-t, egyebeket. A baj csak az, hogy az elérhető coin-ok szinte mindegyikét már videókártyákkal bányásszák a legtöbben, így telefonnal próbálkozni ha nem is teljesen értelmetlen, de az eredményeink nagyon szerények lesznek.
Ráadásul a MinerGate nem is működik megbízhatóan, rendszeresen leáll, a telefonunk mindeközben erősen melegszik, csökken az élettartama. Előnye, hogy bárkinek betekintést enged a kriptopénzek világába, ha egy kisebb coin-t választunk és (nagyon) kitartóan várakozunk, akkor még némi kézzelfogható bevételre is szert tehetünk.
Ha van egy fölösleges telefonunk, akkor érdemes kiválasztanunk egy fiatal coin-t és elkezdeni bányászni az applikációval. A napi munkához használt telefonunkat gyorsan fogja meríteni és melegedni is fog, az eredmények sem lesznek különösebben meggyőzőek.
A MinerGate desktop alkalmazással is rendelkezik, egy Windows-al futó asztali gépen vagy laptopon is használhatjuk.
Electroneum
Ez az applikáció nem egy általános kriptopénz bányász eszköz, amivel több coin közül is választhatunk. Kifejezetten az Electroneum (ETN) bányászatát teszi lehetővé, egyetlen másik kriptopénz sem érhető el. Azt is tudunk kell, hogy egy PR fogásról van szó, az applikáció futtatása során a telefonunk valójában nem végez bányászatot. Azt a coin mennyiséget kapjuk meg, amit megkapnánk akkor, ha valóban bányászna a telefonunk. A feltüntetett hash érték is csupán az “illúzió”, pontosabban a PR része.
Mindemellett tény és való, a coinokat rendben megkapjuk. Több hét alatt eljuthatunk akár kétszáz coin-ig is, ki tudja, lehet, hogy egy nap komoly értéke lesz. Mint minden “bányászat”, az Electroneum applikáció használata is sok kitartás és türelmet igényel. Az applikáció szép arculatot kapott, nem meríti a telefonunkat, nem is melegszik különösebben.
Phoneum
A MinerGate már a piacon lévő coinok bányászatát teszi lehetővé okostelefonnal, az Electroneum pedig promociós céllal kínálja a “bányászat” lehetőségét bárkinek, aki rendelkezik egy telefonnal. Ezek után nem meglepő, hogy vannak projektek, amik azzal próbálkoznak, hogy egy kifejezetten okostelefonon bányászható kriptopénzzel álljanak elő.
Az elmúlt egy évben több ilyen próbálkozás is volt, ezek mind el is tűntek. A legújabb a Phoneum, jelenleg zajlik az ICO, melynek keretében már kétszázezer dollárt sikeres összegyűjtöttek, bár ezzel még elmaradnak a soft-cap-től is, messze még az egymillió dollár.
Ennek ellenére nem kizárt, hogy sikeres lesz a projekt, itt látható a bemutatkozó és egyben ICO oldaluk. Sajnos nem tudtuk tesztelni, ugyanis egy zárt körnek, mindössze tízezer embernek szólt az első verzió, erről mi lemaradtunk. Viszont ha köztetek van valaki, akinek sikerült letöltenie az applikációt, szívesen veszünk egy beszámolót a kommentek között.
Bár túl sok részlet nem derült ki a Phoneum oldaláról, az alábbi interjú tanúsága szerint platformként kívánnak megjelenni, játékok és egyéb applikációk fejlesztését tennék lehetővé telefonokra, a blokklánc bevonásával. Szép és nagy cél, kérdés, hogy mennyire áll erre készen a mögöttes technológia.
Összefoglaló
A kriptopénz bányászat kapcsán egyre nagyobb probléma az energiaigény, óriási mennyiségű elektromos áramot emésztenek fel a bányagépek, bányász farmok világszerte. A Proof-of-Stake modellre való áttérés megoldás lehet, de addig is kézenfekvő megoldásnak tűnik, hogy az okostelefonokat is bevonjuk a munkába.
Körbetekitnve a piacon egyelőre mégis azt látjuk, hogy nagyon kevesen és nem túl jó “minőséggel” ragadják meg a lehetőséget. A következő hónapok, évek során szinte biztosak lehetünk abban, hogy lesznek még tovább próbálkozások arra, hogy az okostelefonok is részesei legyenek a kriptopénzek forradalmának. Legyünk körültekintőek, olyan coin-t válasszunk, ha bányászni szeretnénk, aminek még alacsony az ára, kevesen bányásszák, így egy telefonnal is elérhetünk eredményeket.
Hosszú hónapok alatt elérni 0,0001-et egy coin-ból nem eredmény. Sosem fog olyan magasra menni az ára egyetlen coin-ak sem, hogy pár ezrednek, néhány tízezrednek is komoly éréke legyen. Arról sem feledkezhetünk meg, hogy a telefonoknak is van áramfogyasztása, ha gyorsan merül a telefonunk a bányászat következtében, akkor ez is fontos szempont.
A telefon élettartama csökkenhet a bányászat következtében.
A telefonnal történő bányászat megérheti, ha jól választjuk meg az adoitt coint-t, odafigyelünk a részletekre és alkalmazkodunk a piac változásaihoz is. A telefonnal történő bányászat is szinte folyamatos odafigyelést igényel, mint a videókártya alapú, az applikációnak mindig mennie kell, ha leállna, újra kell indítanunk.
Legyünk körültekintőek, olyan coin-t válasszunk, ami még fiatal, alacsony az értéke, kevesen bányásszák.