A részvény- és kriptopiac lendületvesztése miatt egyre többen fordulnak biztonságosabb befektetések felé, például a tokenizált, valós eszközöket (real world assets – RWA) reprezentáló digitális alapok felé.
A világ egyik legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock által kibocsátott, Ethereum-alapú tokenizált pénzpiaci alap, a USD Institutional Digital Liquidity Fund (BUIDL) látványos növekedést produkált az elmúlt három hét során. Az alap értéke ez idő alatt 615 millió dollárról közel 1,87 milliárd dollárra nőtt – közölte Leon Waidmann, az Onchain Foundation kutatási vezetője.
„A BUIDL-alapban kezelt tőke három hét alatt robbanásszerű növekedést mutatott, 615 millió dollárról 1,87 milliárd dollárra nőtt. A tokenizáció trendje sokkal gyorsabban halad, mint azt korábban gondoltuk” – tette hozzá Waidmann.
🔷 BLACKROCK is tokenizing MORE and MORE assets on #Ethereum! 🔥
🔷 BUIDL fund TVL exploded from $615M → $1.87B in just 3 weeks.📈
The tokenization wave is hitting faster than most realize! pic.twitter.com/vfK3agIlBE
— Leon Waidmann 🔥 (@LeonWaidmann) March 26, 2025
Tokenizált valós eszközök (RWA) térhódítása
A BUIDL alap a tokenizált valós eszközök (Real World Assets, RWA) piacának része, amely olyan tradicionális eszközök, mint például ingatlanok vagy műkincsek blokkláncon történő tokenizációját jelenti. Ezáltal a befektetők számára könnyebben hozzáférhetővé válnak ezek az eszközök, növelve likviditásukat és befektetési potenciáljukat.
Edwin Mata, a Brickken európai RWA-platform alapítója szerint a BlackRock alapjának jelentős növekedése tükrözi az intézményi befektetők fokozódó érdeklődését a tokenizált valós eszközök iránt, amely mögött a tisztább szabályozási környezet állhat.
Kedvezőbb szabályozási környezet
„Az Egyesült Államokban érezhetően kedvezőbbé vált a szabályozási környezet a kriptovaluták számára” – mondta Mata, hozzátéve, hogy a SEC (az amerikai értékpapír-felügyelet) több vizsgálatot is lezárt anélkül, hogy büntetést szabott volna ki olyan cégekre, mint a Coinbase vagy a Kraken.
„Ez arra utal, hogy az Egyesült Államok egyértelműbb szabályozási irányvonalakat követ, amelyek elősegíthetik a digitális eszközök innovációját” – nyilatkozta.
A BlackRock 2024 márciusában indította el a BUIDL alapot a Securitize tokenizációs platformmal együttműködve. Michael Sonnenshein, a Securitize operatív igazgatója szerint az alap célja, hogy „izgalmassá” tegye azokat az eszközöket, amelyeket eddig hagyományosan unalmasnak tartottak.
Közel a 20 milliárd dolláros rekord
A tokenizált valós eszközök piaca február elején már elérte a 17 milliárd dolláros összesített értéket, miután a Bitcoin árfolyama 100 ezer dollár alá esett. Mostanra pedig a teljes tokenizált eszközállomány már közel jár a rekordnak számító 20 milliárd dollárhoz.
Alexander Loktev, a P2P.org intézményi staking-platform bevételi igazgatója szerint 2025-ben további növekedés várható. „Tekintettel arra, hogy nagy pénzügyi szereplők, mint a BlackRock vagy a JPMorgan egyre erősebben jelennek meg a tokenizációs piacon, akár az 50 milliárd dolláros értékhatárt is elérhetjük hamarosan” – emelte ki Loktev.
AAVE: bevételmegosztást vezethet be az egyik legnagyobb DeFi platform
Elméletben az intézményi befektetők számára a tokenizált valós eszközök egyfajta átmenetet jelenthetnek a tradicionális pénzügyekből a DeFi megoldások felé. Azonban azáltal, hogy mindezt a BlackRock alapján keresztül teszik, a decentralizált jellegét teljesen elveszítik ezek a blokklánc-alapú RWA megoldások.
Ez pedig értelemszerűen ismét a magánpénz-szektor befolyását növeli, és tovább gazdagítja az egyébként is vagyonos rétegeket.