Ebben a cikksorozatunkban a kriptos szleng legfontosabb és leggyakoribb kifejezéseit járjuk sorra, és magyarázzuk el jelentésüket. Az internet világában a közszájon forgó kifejezések gyakran és gyorsan változnak. Ha érteni akarjuk az aktuális trendeket, szükséges ezen kifejezések ismerete. Ezen tudás nélkül ugyanis lemaradhatunk, a piac viszont nem vár.
Egy korábbi cikkünkben bemutattuk az NFA és a DYOR jelentését, és hogy miért fontos megtartani a két jótanácsot, amiket a betűszavak rejtenek. Ezekhez hasonlóan mostani cikkünk főszereplői is angol szleng kifejezések lesznek, hiszen így vannak használatban – még magyar kriptos berkeken belül is.
Bitcoin Maxi
A bitcoin maxi vagy maximalist, mint ahogy a névből kikövetkeztethető, azokra utal, akik kizárólag a BTC iránt érdeklődnek a kriptovaluták világában. Meg vannak győződve annak felsőbbrendűségéről a többi coinnal szemben. Azt vallják, hogy egyedül a bitcoin jelent igazi éréket. Ugyanakkor nem feltétlen pejoratív kifejezés (bár van, hogy negatív értelemben használják). A bitcoin maxik sokszor early adopterek (tehát már a kripto felemelkedésének kezdetén vásároltak), és azóta is szinte csak BTC-t birtokolnak. Nem ritka, hogy nagy mértékben azonosulnak Satoshi Nakamoto eredeti céljaival és nézeteivel, ami a digitális valutákat illeti.
Diamond Hands és Paper Hands
A „gyémántkezűek” azok a traderek, akik az utolsó utáni pillanatig tartanak egy adott coint, függetlenül a piaci helyzettől. Nem tudja őket befolyásolni semmi, nincs az a -90%-os zuhanás, ami miatt hajlandóak lennének eladni a kriptojukat. Gyakorlatilag a nagyon magas kockázatvállalás szinonimája. Sokszor állítják ellentétbe a Paper Hands-ekkel („papírkezűek”), akik épp az ellenkezőt csinálják. Nekik akár már egy kisebb korrekció is elegendő lehet ahhoz, hogy eladják a kriptojukat. Ilyenkor a diamond hands-ek a paper hands-eket okolják a szakadásért (hiszen egy alacsony mcap-es coin árfolyamát nagyon le tudja húzni a tömeges eladás). A diamond hands mentalitás szerint aki kitart, az a végén nagy profitra fog szert tenni. Ez a hozzáállás azonban általában figyelmen kívül hagyja a piac realitásait.
Bagholder
A „zsáktartók” azok a befektetők a kriptopiacon, akik nem adják el az eszközeiket soha. A diamond hands-el ellentétben sokkal inkább negatív konnotációja van a szleng szónak. Hogy mi áll a bagholder-mentalitás mögött, arra több magyarázat is létezik. FOMO-ból fakadó vásárlás, időhiány miatt a portfolió menedzselésének az elmulasztása, esetleg pszichológiai okok miatti ragaszkodás a rossz pozícóiókhoz.
FOMO
A FOMO, avagy „fear of missing out” (magyarul a kimaradástól való félelem) szleng kifejezést széles körben használják az internet és a közösségi média korában, ám mi most kifejezetten a kriptos jelentésre fogunk koncentrálni. Olyan kereskedői vagy befektetői magatartást kell érteni a FOMO alatt, amikor valaki fél, hogy kimarad valami potenciálisan nagy profitot jelentő lehetőségből, és ezért vásárol. A FOMO során nem a logika vagy az észérvek diktálnak, hanem kizárólag az érzelmek. Gyakran az exponenciális emelkedéseket és a -80%-os zuhanásokat is a FOMO hajtja.
HODL
A „hold”, avagy „tartani” szó szándékos elírása, bár egyes értelmezések szerint a „hold on for dear life” kifejezést takarja (tartsd a drága életedért). A kripto szlengben a hosszú távú befektetés szinonímája. Ha valaki HODL-ol, akkor nem foglalkozik a rövid távú áringadozásokkal, hanem azoktól függetlenül tartja befektetését. Ezeket a személyeket „holder”-nek nevezik, utalva arra, hogy hosszú távon tartják az adott coint a portfoliójukban.