A tagnapi nap folyamán valaki több mint 80 000, nagyjából 8,69 milliárd dollárt érő bitcoint utalt át. A 14 éve inaktív tárcák feléledése kisebb pánikot keltett, mert az ilyen jellegű tranzakciók akár egy tervezett eladás előjelei is lehetnek. A mozgás ugyanakkor eddig nem járt tőzsdei beutalással, így kérdés, hogy valóban erre készül-e a coinok tulajdonosa?
Currently, all 8 wallets woke up after 14 years of dormancy and transferred out 80,009 $BTC($8.69B).https://t.co/5FjcAQxb89 pic.twitter.com/HuoQT5hjFF
— Lookonchain (@lookonchain) July 4, 2025
Nem ez az első eset, hogy egy évtizedes “alvó” tárca ébred fel. Ezek a walletek gyakran korai bitcoinbányászok tulajdonában vannak és a jelenlegi utalásban érintett címek is utoljára 2011 áprilisában és májusában voltak aktívak, amikor a bitcoin árfolyama 0.7 és 3.4 dollár között mozgott.
Az ehhez hasonló tárcák tranzakciói mögött több ok is állhat.
Eladás
A legkézenfekvőbb persze az eladás lehet, hiszen az egykor pár ezer dollárt érő 10 000 bitcoinos tárcák ma már milliárdokat érnek. Egy eladás azonban többféle módon is végbemehet. Bár a legtöbben kriptotőzsdéken keresztül szokták értékesíteni a készleteiket, egy ilyen nagyobb mennyiség akár egy OTC ügylet formájában is gazdát cserélhet. Az OTC azt jelenti, hogy a vevő és az eladó nem egy tőzsdén, hanem a háttérben, egymás között, vagy egy ilyen ügyletek szervezésére specializálódott cégen keresztül hajtja végre a tranzakciót, megspórolva ezzel a több milliárdos ügylet millió dollárokra rúgó tőzsdei jutalékait.
A tranzakció mögött technikai és biztonsági okok is állhatnak. Például meglehet, hogy a tulajdonos 14 év után újabb és korszerűbb biztonsági eljárásokkal védett walletekbe szerette volna áthelyezni a vagyonát, de az is lehet, hogy egy úgynevezett tárcakonszolidációt hajtott végre.
Konszolidáció
A bitcoinbányászat során minden egyes kibányászott blokk után külön utalásként érkeznek meg a jutalomként kapott bitcoinok. Ezek mind egy-egy bemenetet (input) jelentenek a tárcába. Ha valaki egy kiutalást hajt végre a tárcából (output), akkor minden korábbi bemenet adatait is csatolni kell a tranzakcióhoz. Ha nagyon sok az input, az jelentősen megnöveli az utalás adatméretét és drágává teszi a tranzakciót.
- Ha egy tárcába 1 tranzakcióval utalunk be 100 BTC-t, akkor az egy 1 inputos kicsi tranzakciónak számít és olcsóbban lehet majd továbbítani.
- Ha egy tárcába 100-szor 0,01 BTC-t utalunk be, akkor a 100 input miatt csak drágábban lehet majd belőle kiutalni, hiába tartalmaz századannyi bitcoint, mint az első példa.
A Bitcoin hálózaton a kihasználtság függvényében változhat, hogy mikor mennyibe kerülnek a tranzakciók. Egy olyan időszakban, amikor alacsonyabbak a tranzakciós díjak, egy sok inputos tárca tulajdonosa dönthet úgy, hogy egy olcsóbb tranzakcióval összevonja a korábbi input utalásokat egyetlen közös inputtá, hogy később már olcsóbban tudjon a tárcájából kiutalni. Az inputok egyesítésére már több modern tárca is lehetőséget nyújt.
The BTC that is on the move today appears to be from a single miner from 2011
Here is the transaction where they consolidated 180 mined reward blocks a few hops back. They had an address with 200k BTC in it at one point in 2011 (would be $22B today) which is a top 5 wallet ever https://t.co/m34YohdQWC pic.twitter.com/4zgCD6czqD
— Conor (@jconorgrogan) July 4, 2025
Bár kisebb a valószínűsége, a tegnapi utalások mögötti magyarázat akár az is lehet, hogy előkerült egy régi bányász jelszava vagy privát kulcsa, akár örökség, akár egy elveszettnek hitt véletlen lelet útján. És persze ilyenkor az is rendre felmerül, hogy a megmozdult BTC akár Satoshi Nakamotohoz, a Bitcoin alapítójához is tartozhat. Bár erre semmilyen bizonyíték nincs, az iparág egyik legnagyobb rejtélye mindig kapóra jön egy kis pánik- vagy eufóriakeltéshez.
Mit jelent mindez a piacnak?
A bitcoin ára tegnap 110 000 dollár felett is járt, ám végül 107 400 dollárig esett vissza. Bár az esésben a 8.5 milliárdos bitcoin utalások keltette bizonytalanság és a készlet esetleges eladásától való félelem is közrejátszhatott, amíg a tárcák nem hajtanak végre tőzsdei utalásokat, addig valószínűleg nem kell közvetlen eladási nyomástól tartani. Addig pedig csak találgatni lehet a tulajdonos valódi szándékait illetően.