A Coin Metrics által készített elemzésekről korábban már többször is olvashattatok oldalunkon. A csapat nemrégiben egy új mérőszámmal rukkol elő, ami segíthet a hosszabb távon gondolkozók számára a valamelyest talán kevésbé kockázatosnak tűnő altok megtalálásában.
[banner id=”82524″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A Free Float Supply, vagyis a szabadon lebegő készletek felmérésével azokat a tokeneket vették számba, amelyek a különböző kriptovaluták inflációs hatásainak köszönhetően adódhatnak hozzá a már forgalomban coinok mennyiségéhez.
Egy ilyen inflációs hatás lehet például a bányászat, vagy a stake-elés, amivel folyamatosan bővülhet egy adott kriptovaluta készletének mennyisége, de adódhat akár olyan tokenekből is, amiket egy fejlesztőcsapat már a kriptopénz kibocsátásakor bányászott előre magának például a további fejlesztés, vagy a marketing költségek finanszírozására. Ezek a tokenek az induláskor még nem képezik részét a forgalomban lévő coinoknak, idővel azonban bekerülhetnek a körforgásba, ami hatással lehet a coinok árfolyamára is.
A Coin Metrics által készített felmérés szerint, az elmúlt 12 hónapban az alábbi kriptopénzek csapatai járultak hozzá leginkább az inflációhoz, vagyis dobtak a legtöbbet piacra a saját birtokukban lévő tokenekből.
A táblázat két végpontján a Huobi és a Crypto.com tokenjei állnak. A Huobi neve mellett szereplő -23%-os szám azt jelenti, hogy ők nemhogy növelték, de jelentős mértékben csökkentették a rendelkezésükre álló coinok darabszámát. A legnagyobb kínai tőzsde által kibocsátott Huobi Tokenekből idén márciusban 150 millió darabot égettek el, vagyis tettek örökre hozzáférhetetlenné, ami az 500 milliós teljes készlet jelentős részét képezte. A tőzsde emellett minden hónapban szintén eléget egy bizonyos mennyiségű tokent (a megszerzett bevételeik egy részét), a váltó így aktívan tesz azért, hogy folyamatosan csökkentse a piacon elérhető Huobi Tokenek darabszámát és ezzel kedvezzen azok birtokosainak.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Hogy pusztán emiatt érdemes lehet-e hosszabb távra Huobi Tokent vásárolni, az egy érdekes kérdés. A váltó egyértelműen az első számú kínai tőzsde. Az országban hivatalosan ugyan tiltott a kriptopénzek üzletszerű kereskedése (magánemberek egymás között elfogadhatják fizetségként), ugyanakkor vannak arra utaló jelek, hogy a Huobi igyekszik visszalopni magát az országot vezető Kommunista Párt kegyeibe és mintha az sem akarna teljesen elzárkózni a kriptopiacok elől.
Ha Kínában ismét engedélyeznék a kereskedést, az szinte biztosan az egekig röpítené a váltó tokenjeinek értékét, addig viszont marad a bizonytalanság és a kínaiak számára is csak “okosba” megoldott kereskedés. A grafikonra tekintve egyébként a Huobi BTC párja éppen egy 2.5 éve felfelé tartó trendvonal közelében pihen, ami ideális lehet egy újabb elrugaszkodáshoz, elvesztése azonban jelentősebb korrekcióhoz is vezethet. Hogy alacsonyabb időtávon mit lehetne kezdeni a tokenekkel, arról Discord csatornánk kereskedőit érdemes megkérdeznetek.
Visszatérve a Coin Metrics felmérésre, a táblázat másik végletét a Crypto.com token jelentette, aminek fejlesztői 145%-nyi saját tulajdonukban lévő CRO-val árasztották el a piacot, ami egy egészen brutális mértékű inflációnak felel meg.
Az árfolyamok viszont egyelőre nem tükrözték, hogy a fent említett inflációs/deflációs hatások érvényesültek volna rajtuk. Míg a Huobi Token árfolyama idén még csak egy szolid 70%-os emelkedésnek örülhetett, a CRO értéke mintegy 400%-kal nőtt. Mindez azt bizonyíthatja, hogy jelenleg még mindig inkább a spekuláció és nem a fundamentális tényezők azok, amelyek a traderek kezét vezeték a vásárlás, vagy eladás gombok megnyomásakor. A helyzet azonban megváltozhat, ahogy a világ egyre több pontján válnak majd szabályozottá a piacok és a fejlesztőcsapatok is felelősségre vonhatóak lesznek az általuk létrehozott termékekért.
[banner id=”90919″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Végül, de nem utolsó sorban még kitérnék a Coin Metrics táblázatának egyik meglepetés szereplőjére, a DogeCoinra is, ami a Huobi mellett ugyancsak a negatív inflációs kriptovaluták között kapott helyet. Ennek oka, hogy az elemzés elkészítése során rengeteg olyan walletre bukkantak a kutatók, amelyekhez már 5, vagy annál több éve nem nyúlt senki, így az ezekben tárolt coinokat részben elveszettnek, vagy olyan emberek birtokában lévőnek tekintették, akik nem szándékoznak rövid távon megválni a coinjaiktól, ezzel szintén csökkentve a DOGE-ra nehezedő eladói nyomást.
https://kriptoakademia.com/2018/12/07/egy-doge-mar-ot-eve-egy-doge