Ebben a cikksorozatunkban a kriptos szleng legfontosabb és leggyakoribb kifejezéseit járjuk sorra, és magyarázzuk el jelentésüket. Az internet világában a közszájon forgó kifejezések gyakran és gyorsan változnak. Ha érteni akarjuk az aktuális trendeket, szükséges ezen kifejezések ismerete. Ezen tudás nélkül ugyanis lemaradhatunk, a piac viszont nem vár.
Az előző részben megnéztük a bitcoin maxi, a diamond hands, a paper hands, a bagholder, a FOMO és a HODL jelentését, most pedig tovább folytatjuk a kripto szleng bemutatását 5 másik kifejezéssel.
FUD
A FUD a „fear, uncertainty és doubt” szavak kezdőbetűiből alkotott betűszó, szó szerinti jelentése félelem, bizonytalanság és kétség. Alapvetően nem csak a kriptos világban van jelen. Az értékesítésben, a marketingben, de még a politikában is megjelenik, amikor valaki negatív, vagy akár hamis információk terjesztésével igyekeznek befolyásolni az emberek valóságérzékelését, ezzel félelmet kiváltva belőlük, rávezetve őket valamilyen cselekedetre. A kriptovilágban általában két elkülöníthető jelenségre szokták használni.
- Egyrészt, amikor valaki szándékosan félelmet és bizonytalanságot kelt egy adott coinnal vagy projekttel kapcsolatban, hogy ezzel negatív irányba befolyásolja az árfolyamot.
- Másrészt, amikor valaki szkeptikus a kriptoval, mint eszközosztállyal kapcsolatban, és kizárólag a negatív, esetleg nem megalapozott információkat terjeszti.
A FUD (akár szándékos, akár nem) valóban képes befolyásolni az árfolyamok alakulását. Akár úgy is felfogható, mint az előző cikkben bemutatott FOMO ellentéte – felfele a FOMO hajtja az árfolyamot, lefele pedig a FUD. Azonban fontos megjegyezni, hogy gyakran azt is FUD-dal vádolják, aki a realitás talaján maradva objektív tényeket állít valamilyen coinnal kapcsolatban. Ilyenkor a coin „hívői” sokszor egy szektához hasonlóan esnek neki a velük egyet nem értőkkel.
Moon
A szleng azokra a kriptopénzekre használatos, amelyek bizonyos előrejelzések (vagy csak a coin rajongói) szerint nagyon nagy emelkedés előtt áll. Másszóval annyira kilő az árfolyama, hogy metaforikusan a Holdat is el fogja érni.
Pump and Dump
Tágabb értelemben arra a jelenségre utal, amikor egy adott token árfolyama hirtelen, szinte a semmiből nagyot növekedik. Ezt követően amilyen gyorsan emelkedett, olyan gyorsan vissza is esik. Általában alacsony piaci kapitalizációval rendelkező (gyakran meme-) coinok esetében fordul elő. Emellett egy bizonyos átverésfajta is a pump & dump nevet viseli. Ennél a scamnél befektetők egy csoportja hirtelen elkezd vásárolni egy bizonyos „halott” coint, ezzel felhajtva az árfolyamát, majd szinte egyből el is adják – azok kárára, akik későn értesültek a „lehetőségről”. Az ilyen átveréseknél fontos tudni, hogy egy belsős kör mindig a nagyközönség előtt értesül a kijelölt coinról, így az ő nyereségük biztosítva van – a többiek kárán, akik csak később csatlakoznak.
Shill
Shillnek azt nevezzük, amikor valaki, gyakran az objektivitást mellőzve népszerűsít egy kriptovalutát, és vásárlásra ösztönzi az embereket. Ezt a tevékenységet sokszor influencerek végzik, akik pénzt kapnak például egy memecoin hirdetéséért. A személyek megnevezése shiller, a tevékenységé shilling.
Whale
A Whale, avagy a bálna kifejezést azokra a személyekre használják, akik nagy mennyiségű kriptovalutát birtokolnak. Tőkéjükkel miatt képesek arra, hogy egy vásárlással vagy eladással komoly hatást gyakoroljanak a piacra és megmozgassák az árfolyamot. A befektetők általában nyomon követik a bálnákhoz tartozó tárcák tevékenységét, ugyanis ez segíthet a jövőbeli piaci trendek megállapítására.