A napokban mindenkori csúcsot ért el a Bitcoin hálózati hashrate, a bányászatban résztvevő számítógépek össz számítási kapacitása. A jelenlegi hashrate közel ötszöröse annak, amit a 2017 végi nagy hisztéria közepette láthattunk.
[banner id=”53199″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Legutóbb márciusban, 4000$-os bitcoin árfolyamnál számoltunk be a Bitcoin hashrate meredek emelkedéséről, általános piaci oldalazás mellett. Akkor azon gondolkodtunk hangosan, hogy mégis miért érheti meg egy bizonytalan piacon (számottevő eséllyel egy 3000$ alá történő benézésnek) a bányászoknak ennyi új kapacitást üzembe helyezni.
Akkor ezt írtuk: “…ahogy a kereskedők, úgy a bányászok is spekulálnak a piac várható irányát tekintve. A beállított kapacitással a komoly áremelkedést követő “nehézségi boom” előtt tudják megkezdeni a bányászatot. Azok ráadásul, akik frissen indulnak, biztosan fel vannak arra a lehetőségre is készülve, hogy lefelé indul az árfolyam, mely egy idő után hozza magával a hashrate és a nehézség csökkenését, ez pedig a számukra pozitívan befolyásolná a mennyiségeket.”
Mind a spekulációt tekintve, mind a nehézség jelentős növekedését tekintve igazuk lett:
Március óta 30% körüli mértékben nőtt a [hasrate emelkedését vagy csökkenését követő] nehézség, ennyivel kevesebb mennyiségű bitcoinra számíthatnak azok a bányászok, akik változatlan mennyiségű hardverrel és energiaárak mellett dolgoznak. Közben az árfolyam közel 200% pluszban jár.
A hashrate további emelkedése potenciálisan azt is mutatja számunkra, hogy a bányászok elkezdtek betárazni a 2020 májusában várható “felezésre”, amikor azonos nehézség mellett felére csökken majd a hálózatot stabilizáló bányászok jutalma. Már most élénk vita folyik arról kriptós fórumokon, hogy milyen hatása lesz az eseménynek az árfolyamokra és a hálózat biztonságára. Az árfolyamok tekintetében a korábbi felezésekből és a szűkölő kinálatból kiindulva jelentős emelkedésre számítanak, a hashrate pillanatnyi visszaesése mellett.
A felezés okozta számítási kapacitás és nehézség csökkenés nem valószínű, hogy zavart okoz a rendszerben. Két évvel ezelőtt például még csak a mostani tizede alatt járt a hashrate, a 2017 december második felének kiugróan magas tranzakciós költségeit leszámítva a hálózat mégis jól és biztonságosan működött.
Ha profi kereskedőktől értesülnél kereskedéssel és kriptopénzekkel kapcsolatos infókról, tippekről, csatlakozz a Kripto Akadémia Discordjához! Ha képbe kerülnél a kriptopénzek értékajánlatával, vásárlás vagy komolyabb befektetés előtt végezd el a Kriptosuli Ingyenes (online) kurzusunkat!