2017. augusztus 1-én két részre szakadt a Bitcoin közösség, miután fejlesztők és bányászok egy csoportja szerint, a Bitcoin core fejlesztői feladták a whitepaper alcímében definiált p2p elektronikus készpénz létrehozását. A fork során létrejövő új coin a korábban Bitcoin Jézusként is emlegetett Roger Ver vezetése alatt a Bitcoin Cash (BCH) nevet vette fel, ám alig egy évvel később ez is kettévált és megszületett a Craig Wright nevével fémjelzett Bitcoin Satoshi’s Vision (BSV) is.
Mind a BCH, mind a BSV fejlesztői a Bitcoin 1 megabájt nagyságú blokkméretének növelésében látták a kiutat a lassú tranzakciók és a magas utalási költségek jelentette zsákutcából, de annak mértékében már nem tudtak megállapodni, így 2018 őszén a Bitcoin Cash 32 megabájtos blokkméretét 128 megabájtra növelve létrejött a Bitcoin Satoshi’s Vision, amit a múlt heti Quasar frissítéssel már egészen 2 gigabájtig emeltek fel.
A nagyobb blokkok valóban több tranzakció lebonyolítását teszik lehetővé, mindezt azonban a biztonság és a decentralizáltság rovására érik el.
Minden blokkláncot futtató és a tranzakciókat hitelesítő node tulajdonosnak a saját számítógépére kell letöltenie és azon megőriznie a tranzakciók teljes történetét. A Bitcoin blokklánc jelenlegi mérete nagyjából 230 gigabájtnyi adatot jelent, aminek tárolása a kiskereskedelmi forgalomban kapható adathordozókon is megoldható, a blokkméretek növelésével azonban ennek a helyigénye annyira elszállhatna, hogy már csak jelentős anyagi ráfordítás mellett lehetne képes valaki arra, hogy saját csomópontot üzemeltessen. Ezzel ahelyett hogy azt ösztönöznék, hogy világszerte több ezer egymástól független számítógép ellenőrizze a tranzakciókat, néhány vagyonos szervertulajdonos kezébe kerülhetne az utalások hitelesítésének a kiváltsága.
Annak ellenére, hogy a Bitcoin Cash tranzakciós díjai szinte nem létezőnek tekinthetőek (jelenleg $0.0034), a coin az elmúlt két év során nem volt képes átvenni a Bitcoin helyét. A Bitcoin hálózaton végrehajtott tranzakciók száma továbbra is nagyságrendekkel nagyobb a BCH és BSV blokkláncokon lebonyolított forgalomnál, ami különösen igaz az OP_RETURN szkript kód használatának vizsgálata során.
[banner id=”38127″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az OP_RETURN olyan tranzakciókat jelöl, melyek nem értéket továbbítanak, hanem valamilyen adatot (például egy üzenetet) tartalmaznak. A Coinmetrics vizsgálata során kiderült, hogy a BCH és a BSV hálózatán ezek a tranzakciók messze meghaladják az értéktovábbításra használt utalások számát.
Zöld színnel a hagyományos tranzakciókat, kékkel az OP_RETURN utalásokat ábrázolták.
“Július 1-én a BSV utalások 94%-a, a BCH utalások 67%-a tartalmazta az OP_RETURN kódot. A BTC esetén ez 25% volt. Ami az utalt értékek nagyságát illeti, a BSV idei legjobb napja június 26-a volt, amikor 144.2 millió dollárt továbbítottak rajta. A BCH legjobb napja június 27-e volt, 325.5 millió dollárral. A Bitcoin hálózatán június 20-án, 3.5 milliárd dollárnyi utalást hajtottak végre. A Bitcoin hálózaton naponta átlagosan 600 000 és 1 000 000 közötti aktív tárcahasználatot rögzítettünk, míg a BCH és BSV számai 100 000 és 50 000 alatt vannak.” – Coinmetrics
A számok mellett pedig nem szabad megfeledkeznünk a Bitcoint övező hitrendszerről sem, aminek hívei kiemelt fontosságúnak tartják a decentralizáció kérdését, márpedig a tavaly őszi BCH – BSV fork háború után nehezen lehetne védeni azt az álláspontot, hogy a két kriptopénzt nem egy-egy központi figura köré szerveződő érdekcsoport vezeti (1, 2).
Ver és Wright próbálkozásai ellenére, a kripto közösség továbbra is inkább a drágább és lassabb, de decentralizáltan működő Bitcoin mellett teszi le a voksát. A cikk a Cryptobriefing írása alapján készült.
Ha forintért szeretnél bitcoint vásárolni, látogass el a Coinmixed oldalára.