Pénteken a Dow Jones ipari átlag index befejezte a visszapattanását a történelmének legrosszabb beesése után, miután kb. 30%-ot erősödött az aljhoz képest.
Nem csak a DJIA, de az egész piac és a gazdaság megérezte a koronavírust. Az új évszázad eddigi legerősebb globális járványa még koránt sem múlt el és közben a világot az foglalkoztatja, hogy mi lesz így a gazdasággal, belesodródunk-e egy új gazdasági válságba, vagy már benne is vagyunk?
Talán a legutolsó nagy járvány – ami 100 évvel ezelőtt pusztított, adhat egy kis támpontot.
A Bespoke Investment Group összehasonlította a 100 évvel ezelőtti spanyolnátha idején a betegség lefolyását és a Dow Jones ipari átlag árfolyamát.
Látható a grafikonon, hogy három hullámban jött a spanyolnátha miatti halálozás (pirossal). 1918 nyarán egy kisebbbel kezdődött, ahol 5 haláleset történt 1000 emberre vetítve. Ezután 1918 őszén a legnagyobb halálozási hullám jött el, a csúcson 24 áldozattal 1000 emberre. 1919 év elején még egy kettő közötti áldozatszámmal járó hullámot mértek.
A kék vonallal jelzett DJIA árfolyam pont a pandémia legerősebb szakaszában, a második hullám idején írt le egy csúcsot, aztán kezdődött a recesszió, ami alatt 10,95%-ot esett. Ehhez képest jelenleg a koronavírus miatt közel 30%-os mínuszba is benézett a DJIA, az S&P500 pedig a korrekció után is 15%-al van a csúcsa alatt.
A grafikonon az is látható, hogy a legnagyobb halálozási ráta után beindult az optimizmus és az index már felfelé ívelt, pedig még a betegség utolsó, harmadik hulláma előtt voltunk. Innen aztán az elkövetkező három hónapban 25%-ot emelkedett a DJIA, miközben a világ kigyógyult a betegségből.
[banner id=”86335″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
„Természetesen kicsit túlzónak tűnhet összehasonlítani egy száz évvel ezelőtti járványt a mostanival. De érdekes, hogy egy sokkal halálosabb járvány idején is elég messze voltunk egy medvepiactól.” – íta a Bespoke.
A spanyolnátha volt a történelem első globális járványa. Ráadásul pont az első világháború lezárása után tépázta meg a világot. Összességében többen haltak meg benne, mint az első világháborúban. Becslések szerint a Föld akkori lakosságának 3-5%-át pusztította el. Magyarország több tízezer ember esett áldozatul a járványnak, spanyolnáthában halt meg az utolsó magyar király, IV. Károly, Ady Endre, vagy Kaffka Margit is.
A gazdaság megélénkülése viszont nem tartott sokáig. Egy új gazdasági válság jelent meg egy évvel a spanyolnátha lefolyása után. Akkor csak az USÁ-ban a blue chip részvények 46%-ot estek be.
/MarketWatch, Bespoke/