Ahogy arról mi is részletesen beszámoltunk a múlt hét folyamán, rendkívül nagy volumenű csalás történt a népszerű közösségi média platformon, a Twitteren, akár több száz millió követőt is elérhettek az elkövetők, akik különböző hírességek fiókjai felett vették át az irányítást. Barack Obama, Elon Musk csupán két, véletlenszerűen választott név a tucatnyi közül, a roppant primitív csalás lényege az volt, hogy a járványhelyzetre tekintettel adományt ígértek a celebritások nevében, ezer dollárnyi bitcoin ellenében kétezret küldtek volna vissza.
Más kérdés, hogy ez mennyire bizonyult hatékony megoldásnak, ahogy a Bitcoin, mint “közvetítő” sem biztos, hogy bölcs választás volt, egyelőre azonban nem tudjuk, hogy ki, vagy kik állnak a háttérben. Az azonban szinte bizonyos, hogy szofisztikált betörés helyett a social engineering eszközével éltek, vagyis hozzájutottak egy magas beosztású alkalmazott accountjához, ezzel egy pillanat alatt “uralva” a Twitter felületét.
A cég közleménye szerint mintegy 130 fiókot céloztak a csalók, ebből 45 esetében sikerült új jelszót beállítaniuk, megkerülni a 2FA azonosítást, hogy szabadon azt posztolhassanak, amit csak akarnak. Úgy tűnik ügyesen állították össze a célpontokat, hiszen valóban a világ legnagyobb elérésű twitterezőitől vették el fiókjaikat.
Feltörték és egy kriptós átverésre használták fel a világ legismertebb embereinek Twitter fiókjait
Az mindenesetre biztos, hogy az IT óriás most az ígéri, hogy “erősítik” biztonsági intézkedéseiket, illetve ami talán ennél is fontosabb, hogy továbbképzésre küldik alkalmazottaikat, elkerülendő, hogy a jövőben ismét social engineering áldozatául eshessenek. Bár arról nem írtak részletesebben, hogy pontosan mi történt, mi volt a befolyásolás pontos módja, ennek megfelelően azt sem tudhattuk meg, hogy miként készítik fel a hasonló támadásokra a munkatársakat.
[banner id=”77464″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Zárásként azt is megtudhattuk, hogy a Twitter “szégyelli magát”, emellett “csalódottak”, legfőképp pedig “sajnálják” a történteket. Hozzátették azt is, hogy tudják, hogy sokat kell dolgozniuk azért, hogy visszaszerezzék az emberek bizalmát, remélik, hogy az a transzparencia és nyitottság, amit ebben a folyamatban el kívánnak érni segíteni fogja a közösséget abban, hogy újra bízni tudjanak a rövidke posztokra specializálódott brandben.