A blokklánc ipar egyik feltörekvő üdvöskéje a Vechain, bámulatos partnerkört építetettek ki egészen rövid idő, alig egy-két év alatt, a lista pedig csak egyre bővül és bővül. Nem véletlen, hogy alig két centes árával (ami pár hete még bőven egy cent alatt járt) sokan úgy gondolják, hogy messze alulértékelt a projekt, igazolhatja ezt a koncepciót az is, hogy véges készletű coinról van szó. De vannak még versenyzők a pályán, ma egy kevéssé ismert projekt sikeréről számolunk be.
[banner id=”90919″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A Vechain szülőhazája Kína, a ma terítékre kerülő kihívója, az Everledger szintén az ázsiai országban próbálkozik, nem is eredménytelenül. Bár sietve hozzá kell tennünk, hogy ez a projekt -egyelőre- kizárólag gyémántokra fókuszál, de mint minden szoftvercég esetében, náluk is könnyen módosítható a profil, ha ezt célszerűnek látják a siker eléréséhez.
Az mindenesetre biztos, hogy ezekben a napokban igazán büszke lehet magára a csapat, hiszen partneri megállapodást kötöttek egy szép nagy kínai webshoppal, bizony a JD.com immár partnereik között szerepel, ebben az esetben is gyémántok “nyomonkövetésével”, pontosabban eredetvizsgálatával foglalkoznak.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az európai szemmel furcsa felépítésű JD.com itt látható, érdemes egy pillantást vetnünk rá, ha másért nem, akkor azért, hogy lássuk, mennyire más utat választott a webdesign Kínában. Az Everledger bejelentése itt olvasható, ebből kiderül, hogy az együttműködésnek van még egy fontos szereplője, ez nem más, mint a Gemological Institute of America (GIA), vagyis az amerikai gemmológiai intézet, drágakövek tanulmányozásáról van szó.
A cél az egyes kövek eredetiségét, valódiságát ellenőrizni az elosztott főkönyvi technológia segítségével.
A gyémántok eredetisége és eredete régóta probléma, előbbi a vásárlónak, utóbbi a sokszor rossz körülmények között élő bányászok miatt fontos, most azonban a koronavírus-járvány további piaci jelenségeket is hozott, amik miatt aktuálissá vált az újítás.
[banner id=”90919″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Sokan a kötelező karantén, vagy a józan elővigyázatosság miatt nem mertek, vagy nem tudtak eljutni egy-egy fizikai üzletbe, ezért online vásároltak gyémántokat. Ezzel csak az a baj, hogy míg élőben némi hozzáértéssel ellenőrizhető egy kő minősége, addig online ez már sokkal problémásabb, hiszen még abban sem lehetünk teljesen biztosak, hogy arról a gyémántről, vagy ékszerről készült a fotó, mint amelyiket megvesszük.
Ráadásul Kínában különösen gyakori az online gyémántvásárlás, főként fiatalok vesznek így drágaköveket, az így eladásra kínáltak 67%-a kerül hozzájuk, szemben a 45%-os, globális statisztikával.
A GIA adataiból dolgozik a blokklánc, a felkerülő adatok között szerepel egy-egy kő kapcsán a karátszám, a tisztaság, a származási hely, szín, sőt, még a korábbi tulajdonosok is. Az elkerülendő visszaélések között nem csak a hamis gyémántok eladására tett kísérletek szerepelhetnek, hanem egy-egy GIA tanúsítvány kétszeres felhasználása is.
Az Everledger 2015-ben indult, akkor még kifejezetten az úgynevezett véres gyémántok, vagyis a konfliktuszónákból származó kövek kiszűrésére fókuszáltak, ez a porfil is megmaradt még természetesen, hiszen sok vásárló -de sajnos nem mind- számára ez is fontos szempont.
Trenddé kezd válni a blokkklánc szolgáltatókkal (Blockchain-as-a-Service, BaaS) való együttműködés a gyémántiparban, alig maradt már olyan nagy szereplő, aki ne “helyezte” volna még termékeit egy-egy blokklánc rendszerre, a vásárlók, és persze saját jól felfogott érdekeitől vezérelve.
Szép példa erre Hong Kong egyik legnagyobb gyémántkereskedője, a Chow Tai Fook, egy bizonyos termékcsaládjuk minden tagja kapott egy kódot, melynek segítségével ellenőrizhető az eredete, méghozzá a blokklánc segítségével.