Az elmúlt években rengeteg olyan történet látott napvilágot, melyek főszereplői valamilyen szerencsétlen félreértés, baleset, vagy nemtörődömség miatt, csillagászati összegeket érő kripto befektetéseket vesztettek el. Ezek az esetek általában ugyanarról szólnak. A vagyonhoz hozzáférést garantáló, magas szintű titkosítással védett tárcához valamiért nem fér hozzá annak tulajdonosa, így értékesíteni sem tudja a korábban aprópénzért vásárolt, mára viszont milliókat érő bitcoinjait.
A történetek csak elenyészően kis százalékában sikerül az elkövetett hibákat utólag korrigálni és az elveszettnek hitt kripto befektetéseket visszaszerezni. Egy európai kripto tulajdonosra viszont mégis rámosolygott a szerencse, a férfi ugyanis 11 év után férhetett hozzá ismét a kripto tárcájához és az abban rejlő 43 bitcoinhoz.
Az illető még 2013-ban vásárolt 4000 euró értékű BTC-t, aminek értéke mostanra több mint 3 millió dollárra növekedett. A vételt követően a kriptopénz egy jelszóval védett tárcában lett elhelyezve, ám a titkosított kódsort tároló fájl az idők során megsérült, így azt nem lehetett többé beolvasni.
Az áldozat az elmúlt években több szakértővel is konzultált, ám mindegyikük azt mondta, hogy nincs esély a tárca helyreállítására és az azt védő katonai szintű titkosítás feltörésére. Aztán 2022-ben hozzá is eljutott az a hír, miszerint valakinek sikerült feltörnie egy Trezor hardveres tárcát és visszaszereznie az abban tárolt, ugyancsak több millió dollár értékű BTC-t.
Az illető megkereste a törést végrehajtó hackert, Joe Grand-et (aki az alábbi videót is készítette) és részesedést ajánlott neki, ha sikerül feltörnie az ő tárcáját is. Mivel ebben az esetben nem egy Trezorról volt szó, a szakértő először nem akarta elvállalni az ügyet, de egy német kollégájával egyeztetve később mégis munkához láttak.
A hacker által készített videó
A két szaki hónapokon át dolgozott, amíg rájöttek a megoldásra. Mint kiderült, az elveszettnek hitt jelszót generáló program egy biztonsági réssel rendelkezett. Ha valaki másodpercre pontosan meg tudta mondani, hogy mikor hozta létre a jelszót, az időpontból vissza lehetett fejteni a generált jelszót. A bugot ugyan a program későbbi verzióiban kijavította a jelszógenerátort fejlesztő cég, de erről soha, semmilyen bejelentést vagy dokumentációt nem tett közzé, így a két hacker végső soron csak a véletlennek és saját ügyességének köszönhette, hogy rájöttek a hibára.
Az elveszettnek hitt bitcoin 2013. április 13-án lett a tárcában elhelyezve, így ettől a naptól kiindulva kezdték el szisztematikusan létrehozni az összes lehetséges kombinációt. Végül a 2013. május 15. 16:10:40 bizonyult a nyerő időpontnak, amivel ismét sikerült hozzáférést garantálni a tárca tartalmához.
A walletben eredetileg 43.6 bitcoin volt, amiből a szakértők részesedésének levonása és egy kevés értékesítése után 30 BTC maradt. Tulajdonosuk ezeket 100 000 dolláros árfolyamon szeretné értékesíteni. Mint elmondta, szerencsésnek tartja magát, hogy elvesztette a hozzáférését a tárcájához, különben már sokkal hamarabb eladta volna a bitcoinjait.
A világ talán legismertebb elveszett bitcoinról szóló története James Howells nevéhez kötődik. A férfi 2013-ban, egy szemeteszsákban dobta ki 8000 bitcoinját, pontosabban a hozzáférésükhöz való kódot tároló merevlemezt. Ez a bitcoin mennyiség ma 550 millió dollárt ér.
Howells évek óta harcol azért, hogy feltúrhassa Newport város szeméttelepét, ahová kukájának tartalmát szállították, ám a város vezetése a több mint 100 000 tonna és javarészt már betemetett szemét mozgatását környezetvédelmi okora hivatkozva nem engedélyezi.
A férfi ennek ellenére továbbra is próbálkozik, és már tízmillió dolláros nagyságrendű befektetői tőkét gyűjtött össze egy jövőbeli kukabúvár akció lebonyolítására. Ennek részeként mesterséges intelligenciát és robotkutyákat is bevetnének, hogy a gépek kamerákkal felszerelve és járőrözve jelentsék, ha merevlemeznek látszó törmeléket látnak. De emellett arról sem tettek le, hogy ismét felássák a területet, majd egy külön erre a célra szolgáló létesítményt is megépítsenek, hogy kézzel válogathassák át a szemetet.
Az IT világában dolgozó Howells és más szakértők is 80-90%-ra teszik annak az esélyét, hogy a merevlemezről még ma is kinyerhetők a szükséges adatok. Ha megtalálja, Howells kb. 30%-ot tartana meg a bitcoinból, a maradék egyik felét a befektetőinek, a másikat pedig Newport városának ajánlotta fel, ha végül mégis engedélyezik a mentőakciót.
További hírek és érdekességek Discord csatornánkon és a Youtube-on.