Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója felhívta a figyelmet, hogy a staking, valamint a blokk előállítás jelentős kihívásokkal szembesül a blokkláncon, és több megoldási javaslatot is tett ezek enyhítésére.
Az Ethereum technikai ütemtervének „Scourge” fázisa során Buterin célja a blokktermelés és a staking centralizáció minimalizálása.
Egy 2023. október 20-i blogbejegyzésében Buterin aggodalmát fejezte ki, hogy a staking méretgazdaságossága miatt a kisebb staking poolokból a nagyobb poolokba áramlik az Ether. Az elmúlt két hétben pedig mindössze két entitás felelt az Ethereum új blokkjainak 88%-áért.
Buterin hangsúlyozta, hogy a staking centralizáció az Ethereum egyik legnagyobb kockázatát jelenti, mivel ez növelheti a tranzakciók cenzúrázásának esélyét, valamint egyéb problémákhoz is vezethet. Így fogalmazott:
„Az Ethereum L1 egyik legnagyobb kockázata a proof-of-stake centralizációja a gazdasági nyomás miatt.”
Buterin szerint a jelenleg stake-be helyezett Ether már 30%-a elegendő ahhoz, hogy megvédje az Ethereumot egy 51%-os támadástól. Azonban további kockázatok merülnének fel, ha az összes Ether stake-be helyezésre kerülne. Buterin szerint ebben az esetben a staking kevésbé lenne jövedelmező tevékenység, és további kötelezettségeket róna az Ether tulajdonosokra. Emellett a staking mechanizmus gyengülne, és egy likvid staking token átvehetné az Ether pénzügyi hálózati hatását.
Történelmi mélyponton az Ethereum gázdíjak: itt lenne a bikás fordulat?
A blokktermelés centralizációjának veszélyei
Buterin aggodalma a blokktermelés centralizációja miatt különösen akkor vált nyilvánvalóvá, amikor Toni Wahrstätter, az Ethereum Alapítvány kutatója nemrégiben rámutatott, hogy két Ethereum blokképítő – Beaverbuild és Titan Builder felelt október első két hetében az összes blokk 88,7%-ának előállításáért. Ez súlyos kérdéseket vet fel a hálózat decentralizáltságát illetően.
Bár Ethereum biztonságát jelenleg nem fenyegeti veszély, Buterin figyelmeztetett, hogy ez a helyzet súlyosbíthatja a tranzakciók cenzúrázását, és arra kényszerítheti az Ethereum felhasználóit, hogy akár 114 másodpercet várjanak egy blokkba való bekerülésre a szokásos 6 másodperc helyett.
Ez a késedelem lehetőséget ad a blokképítőknek, hogy több felhasználói bevételt nyerjenek ki az úgynevezett „szendvics-támadások” révén, vagy egyéb jelentős piaci manipulácókra adhat esélyt.
Megoldási javaslatok
A problémák kezelésére Buterin többek között azt javasolta, hogy korlátozzák, mennyi Ethert helyezhet egy felhasználó stake-be, valamint a staking büntetéseket is 12,5%-ban maximalizálná.
Ennek megvalósítására egy kétszintű modell bevezetését javasolta, ahol a „kockázatviselő” (slashing-gel járó) és a „kockázatmentes” (slashing nélküli) staking lehetőségek is elkülönülnek.
Buterin egy „fork-choice-enforced inclusion lists” nevű javaslatot is felvetett, amely visszaadná a tranzakciók kiválasztásának feladatát az ajánlónak vagy staking-et végzőnek, míg a blokk-építők csak a tranzakciók sorrendjét döntenék el, beleértve néhány saját tranzakció beillesztését is.
Egy másik alternatív megoldás a „BRAID”, amely a blokktermelési folyamatot több szereplő között osztaná meg, ahol mindegyiknek csak egy közepes szintű szakértelemre lenne szüksége ahhoz, hogy maximalizálják a bevételeiket.
Buterin javaslatai arra irányulnak, hogy az Ethereum hálózat decentralizált és biztonságos maradjon, miközben megoldást nyújtanak a staking és a blokktermelés centralizációja által felmerülő problémákra.
/CoinTelegraph/