A kriptovaluták nemcsak a globális pénzügyi piacokon, hanem a magyar Reddit közösségben is egyre nagyobb figyelmet kapnak. Tegnap az egyik legismertebb magyar pénzügyi subreddit, a Kiszámoló olvasói osztották meg a területtel kapcsolatos történeteiket.
Ha valaki esetleg nem ismerné, a Reddit egy nemzetközi fórum, amin bárki elindíthat egy adott témára fókuszáló tematikus csatornát (subreddit), vagy csatlakozhat a már létező közösségekhez. A legnagyobb magyar Reddit csoport az r/Hungary, ami 569 000 felhasználóval rendelkezik. Itt főleg a politikai témákkal kapcsolatos beszélgetések zajlanak, de léteznek még más hazai közösségek is, köztük a személyes pénzügyekre, megtakarításokra és befektetésekre szakosodott r/Kiszámoló.
A 45 000 taggal rendelkező fórumon tegnap az alábbi kérdést tették fel:
Kíváncsi vagyok, ti vagy az ismerőseitek közül valaki ért már el valaha jelentős profitot cryptoval?
Cikkünk írásáig 91-en válaszoltak a kérdésre, a következőkben ezek közül szemezgetünk.
A legtöbb lájkot kapott hozzászólás így szól:
“Szia, nem. De olyat ismerek aki felvett másfél millió diákhitelt és az összeset elvesztette.“
Nem véletlenül kezdjük ezzel a kommenttel. Még most, a 100 000 dollárhoz közelítő bitcoin árnyékában is fontos tisztában lenni azzal, hogy gyors meggazdagodásba vetett hit könnyen irracionális döntésekbe és nagy veszteségbe sodorhatja a befektetőket.
Az erre a kommentre érkező egyik válasz szintén a kripto piac hatalmas ingadozásaira hívja fel a figyelmet. A bejegyzés írója és annak ismerőse néhány évvel ezelőtt kriptovaluták bányászatára alkalmas videókártyák árusításával foglalkozott. Az ismerős később kriptovalutákba fektette az így keresett pénzt, de a velük elért 120 millió forintos nyereséget nem realizálta, ugyanis még többre vágyott, milliárdos akart lenni. A befektetést végül egy kriptopénz bedőlésekor mind elvesztette.
“Eladtam vagy 100 videokártyát (ekkor még 80-120k volt egy kártya). Az egyik közelebbi ismerősöm jött velünk, ő is vett gépeket, de nem szállt ki, hanem elkezdett olvasgatni és shitcoinokba tolt bele pénzt.
Mentünk pókerezni (évente 1-2x találkoztunk), kérdeztem hogy áll, aztán rezzenéstelen arccal mondta, hogy most mínuszba került, 5-7 millió bukó összességében.
Kérdeztem, hogy ilyen piacon azt miként sikerült. Rezzenéstelen arccal folytatta: Feltörték a kriptopénzt, amivel kb. all in ment és kb. 100-120 millió forintot bukott rajta. Idézem: egész életemben milliárdos akartam lenni, most itt volt a lehetőség, elbuktam, ez van. De ha felmegy 1 mrd-ra és kiszallok plusz száz millióban azt sohasem bocsátottam volna meg magamnak.
Én meg nézem magam előtt a 100-200e Ft zsetont, hogy szarul aludnék, ha azt elveszteném.”
A hozzászólók közül viszonylag sokan fektettek kriptóba az elmúlt 3 évben. Többen is folyamatosan, kisebb részletekben vásároltak.
“Én a 2021-es piacon jelentős vesztőben voltam (az volt az első bikapiacom), utána elkezdtem betárazni a medvepiacon és most 200-300% pluszban vagyok az egész portfolio szintjén (4000-5000$ profit) “
“Egyetemista korom óta rakom félre Bitcoin-ban a pénzem részletekben. Kb. 4 év alatt a befektetett pénzem (összes részlet egyben) a 200%-t éri a befektetett összegnek.”
“Nekem revoluton van úgy vásárlási értéken 800 000 forintnyi index tartva, az most olyan 2 800 000 forinton áll. Főként BTC “
Olyan is volt, aki úgy vélte, hogy kockázatosnak továbbra is kockázatos a kripto befektetés, de fiatalként még vállalja az ebben rejlő veszélyeket.
“Jobb esetben 26 évesen hitelre tudok venni egy 50-70 mm-es pesti újépítésű lakást, ami nekem bőven elég lenne. Rosszabb esetben holnap bedől az egész és elvesztem azt a befektetett 3-4 milliót. Tudom, hogy nagy spekuláció az egész, de fiatalon, karrierem elején túlélem, ha bebukom. Viszont, ha bejön akkor pedig örülhetek, hogy a nulláról 10 év helyett 3 év munka után tudtam egy lakást előteremteni. “
Túlzó elvárások a kripto piacon
Érdekes volt annak felhasználónak a kommentje, aki 18 000 – 50 000 dollár között vett bitcoint, vagyis ezen vásárlásain eddig 2-5-szörös profitot ért el, ennek ellenére mégis csalódottnak tűnt.
“18-30K közötti BTC-ből vásároltam be, utána 30-50 között is vettem. Szép profitnak mondanám, de crypto világban az értelmetlen fiszemfaszom mémcoinok mellett ez semminek számít sajnos.”
A kommentelő itt olyan kriptopénzekre utalt, amelyek rövid idő alatt nagyon jelentős, akár több száz, vagy ezerszeres növekedésen mennek keresztül anélkül, hogy bármilyen konkrét céllal rendelkeznének.
Érthető, hogy ez frusztrációt vált ki azokból, akik az iparág nagyobb szereplői közül válogatva, tudatosan választják ki a befektetéseiket. Sokakat zavar, hogy a valamilyen termékkel rendelkező, vagy valamilyen problémára megoldást kereső projektek csak mérsékeltebb növekedésen mennek keresztül, miközben más befektetők egyfajta lottószelvényként belevesznek egy véletlenszerű coinba és hatalmasat kaszálnak vele.
A nagy nyereségek, vagy ahogy a kriptósok hívák a “moon” (ugrás a holdig, azaz rövid idő alatt bekövetkező extrém növekedés) iránti vágy azonban sokszor egyfajta torzulást is okoz a befektetők gondolkodásában.
A hagyományos pénzügyi piacokon az évi 10-15%-os hozam már kiemelkedő teljesítménynek számít. Ha a kriptóban még ennek a tízszeresét is kicsinek érzékeljük, az veszélyes elvárásokat szülhet és nagy veszteségekhez vezethet. Akik kevésnek tartják az elért nyereséget, gyakran soha nem realizálják az elért profitjukat, mert mindig többre és többre vágynak, és emiatt végül a piaci ingadozások áldozatai lesznek.
Minden nagy emelkedés után visszatérő történet, hogy egy befektető elér valamekkora nyereséget a kripopiacon. Az egyszerűség kedvéért mondjuk azt, hogy megduplázta a pénzét. A piac ekkor hirtelen behúzza a kéziféket és az árfolyamok esni kezdenek. A befekető által választott kriptovaluta 30%-ot veszít az értékéből.
A befektető még továbbra is 70%-os profitban van, de ő ezt fejben nem úgy érzékeli, hogy az eredeti befektetése még mindig 70%-kal többet ér, hanem úgy, hogy a csúcshoz képest már 30%-ot elbukott és ezért nem ad el, abban reménykedve, hogy ismét visszatér oda az árfolyam.
A piac a nagy esés után talán ismét emelkedik pár százalékot, de ezután újra bezuhan és a befektető már csak 50% pluszban van. Továbbra sem ad el “mert neki jár” a korábban elért 100%-os nyereség. És ez így folytatódik, egészen addig, amíg az elért haszonból semmi sem marad, és az illető már az eredeti befektetését is elvesztette.
Kívülről teljesen irreálisnak tűnik ez a gondolkodás, de a legtöbb kripto befektető legalább egyszer beleesik ebbe a csapdába. Ez az egyik legfőbb oka annak, hogy bár papíron sokan nagyot kaszálnak egy emelkedő kripto trendben, hónapokkal később mégis veszteséggel szállnak ki az egészből, mert amíg pluszban voltak, soha nem realizáltak.
A jelenségre egy másik reddit kommentelő is felhívta a figyelmet.
“A sztorik jelentős része Schrödinger macskája. Az, hogy mennyit nyertél vagy épp vesztettél egy cryptón, egy részvényen, de akár egy ingatlanon, az akkor derül ki, amikor realizáltad az összeget. Addig Schrödinger macskája. Lehet, hogy holnap Musk fingik egyet, és szárnyalni kezd a BTC, vagy épp padlót fog. Ugyanez lehet ETF-ekkel és részvényekkel is (lásd Tesla részvényei). Amikor realizáltad az összeget, akkor derül ki, hogy jól sikerült-e vagy sem. Addig csak pillanatnyi állapotod van, ami talán nem rossz, de még nem egy teljes sztori.“
Addig tehát, amíg nincs a bankszámlánkon a pénz, teljesen felesleges számolgatni, mert valójában még semmit sem nyertünk.
Az ehhez hasonló helyzeteket persze könnyen megúszhatják, akik továbbra is szkeptikusak maradnak a kriptókkal szemben és nem vásárolnak belőlük.
“Soha nem vettem, és ezáltal sose vesztetten rajta pénzt. Én ezt sikernek könyvelem el.”
A kommentelők többsége azonban vásárolt és még sok sikerről és kudarcról szóló történetet osztott meg a többiekkel. Ha érdekelnek a magyarok kriptós tapasztalatai, a fórumtémát ezen a linken érheted el. Ha pedig szeretnél másokkal csetelni a kripto piac történéseiről, csatlakozz a Kripto Akadémia ingyenes Discord csatornájához.