Az új amerikai kormányzat képviselői tegnap estére sajtótájékoztatót hívtak össze. Az eseményen David Sacks, az elnök által kinevezett kripto- és mesterséges intelligencia ügyekért felelős biztos kifejtette, hogy az USA célja a digitális eszközök terén fennálló globális vezetőszerep megerősítése.
„Alig várom, hogy együtt dolgozhassunk a digitális eszközök aranykorának megteremtésén” – hangsúlyozta Sacks. „Ez az adminisztráció legfontosabb prioritásai közé tartozik”.
Sacks szenátorokkal és képviselőkkel együtt mutatta be az első ezt célzó “Genius Act” nevű törvényjavaslatot, amely a stabilcoinok kibocsátását és azok szabályozását tenné egyértelművé.
Demokrata és republikánus együttműködés a szabályozás megalkotására
A sajtótájékoztató egyik fontosabb eleme a közös, kétházi és kétpárti munkacsoport létrehozásának bejelentése volt, amely a kriptovaluták szabályozását kívánja összehangolni és tiszta iránymutatást tervez adni a piaci szereplőknek, egyértelművé téve hogy milyen ügyekben melyik állami szervnek van joga eljárni és szabályozni.
A szabályozás hiánya miatt számos kripto startup külföldre helyezte át működését, mivel az Egyesült Államokban lévő jogi bizonytalanság miatt nem tudtak legálisan működni. A kormány célja ennek a folyamatnak a megfordítása, hogy bátorítsa a hazai vállalkozások fejlődését, csökkentse a pénzügyi csalások kockázatát és jobb fogyasztóvédelmet biztosítson a kriptovaluta piacokon.
Genius Act
A tegnap bemutatott és azóta már hivatalosan be is nyújtott Genius Act (Guiding and Establishing National Innovation for US Stablecoins) két szintű szabályozást vezetne be a stabilcoinokra.
A 10 milliárd dollár feletti piaci kapitalizációval író stabilcoinok (jelenleg az USDT és az USDC tartoznak ebbe a kategóriába) az Amerikai Jegybank (FED) felügyelete alá tartoznának, míg az ennél kisebbek kibocsátását az Egyesült Államok tagállamai szabályozhatnák a saját törvényeiknek megfelelően.
A javaslat szerint a stabilcoin-kibocsátóknak havonta auditált tartalékjelentéseket kell benyújtaniuk és büntetőjogi felelősséget kell vállalniuk azért, hogy az ezekben szereplő adatok hitelesek legyenek. A törvényhozók szerint a stabilcoinok szabályozása kulcsszerepet játszhat az amerikai dollár globális dominanciájának fokozásában és az amerikai államkötvények iránti kereslet növelésében.
Bitcoin az Egyesült Államok tartalékában?
A sajtótájékoztatón szóba került az Egyesült Államok Bitcoin-tartalékának létrehozása, de erről konkrétumok helyett csak annyit közöltek, hogy aktívan vizsgálják a bevezetés lehetőségét.
A bitcoin és a kriptovaluták többsége enyhe eséssel reagált a tegnap esti sajtótájékoztatóra, miután sokan a bitcoin tartalékkal, az ethereum stakelés legalizálásával, vagy az altcoinok szabályozásával kapcsolatos bejelentések érkezésére számítottak,