Donald Trump elnöki kegyelemben részesítette a BitMEX kriptovaluta-tőzsde három társalapítóját: Arthur Hayes vezérigazgatót, valamint Benjamin Delót és Samuel Reedet – jelentette a CNBC.
A kegyelmet azután kapták meg, hogy bűnösnek vallották magukat a Banktitok Törvény megsértésében. A vádak szerint a BitMEX éveken át elmulasztotta a pénzmosás elleni és ügyfélazonosítási szabályok betartását és gyakorlatilag pénzmosó platformként funkcionált.
Mi az a BitMEX?
A BitMEX (Bitcoin Mercantile Exchange) egy hongkongi székhelyű kriptovaluta-tőzsde, ami 2014-ben indult. A váltó 2017-ben vált igazán népszerűvé és ezután éveken át a legnagyobb forgalmú, piacvezető kripto kereskedési platformként funkcionált.
A BitMEX nem hétköznapi kripto vétel-eladást tett lehetővé, hanem az első kifejezetten kriptoderivatívák kereskedésére kialakított felület volt. Ők találták ki a Perpetual Futures, azaz a soha le nem járó határidős szerződések rendszerét, amelyek ma már minden kriptotőzsdén megtalálhatók.
A 2010-es még hatalmas újdonságnak számított, hogy a BitMEXen nem csak a bitcoin emelkedésére, hanem esésére is lehetett fogadni, akár 100-szoros tőkeáttételi lehetőséggel. A viszonylag kis összeggel is hatalmas nyereséget ígérő spekuláció rengeteg felhasználót vonzott a BitMEXre, ami kifejezetten a laza szabályozásáról volt ismert: nem kért személyazonosítást, egy email cím megadásával bárki kereskedhetett rajta.
Az oldal csak bitcoin be- és kifizetéseket támogatta, így a hagyományos pénzügyi rendszer megkerülésével sok éven át életben maradt, ám végül mégis az amerikai hatóságok célkeresztjébe került. A tőzsde a 2020-as Covid összeomlás után kezdett veszíteni a népszerűségéből és bár régebben a főbb piaci mozgások kiindulópontja volt, ma már csak a 25. helyet foglalja el a határidős tőzsdék kereskedési forgalmának rangsorában.
Szabadságvesztés helyett szabadság
A hatósági eljárásban 100 millió dolláros bírságot szabtak ki a tőzsdére és elfogatóparancsot adtak ki annak vezetőire. A BitMEX igazgatója, Arthur Hayes 2022-ben önként adta fel magát, miután hónapokon át Szingapúrban és Hongkongban tartózkodott. Az Egyesült Államokba visszatérve azonban nem került klasszikus börtönbe: 2022 májusában 6 hónap házi őrizetre ítélték, valamint 2 év felfüggesztett szabadságvesztést és 10 millió dollár pénzbírságot szabtak ki rá. Büntetésének nagy részét a Miami-i luxuslakásában töltötte le, amit naponta 2 órára el is hagyhatott edzés céljából.
Arthur Hayes
Benjamin Delo és Samuel Reed szintén vádalku keretében ismerte el bűnösségét. Mindkettőjükre házi őrizetet, felfüggesztett börtönbüntetést és többmilliós pénzbírságot szabtak ki. Egyikük sem töltött le tényleges börtönbüntetést. A bírók az ítélet indoklásakor figyelembe vették, hogy a vádlottak együttműködtek a hatóságokkal, önként feladták magukat, és előre kifizették a bírságokat.
Thank you @POTUS
— Arthur Hayes (@CryptoHayes) March 28, 2025
“Köszönöm Elnök Úr”
Bár a BitMEX-alapítók már letöltötték a rájuk kiszabott, enyhének mondható büntetéseiket, Donald Trump elnöki kegyelme mégis sokat jelenthet számukra. Az amerikai jogrend szerint a „pardon” nem csupán a büntetés elengedését, hanem a teljes büntetőjogi felelősség utólagos eltörlését is jelenti. Ilyen esetekben a kegyelem nemcsak a büntetett előélet tényét törli a nyilvántartásokból, hanem megnyitja az utat az újabb üzleti szerepvállalás felé.
Politika és kripto
Trump elnöksége alatt nem ez az első alkalom, hogy a kriptovilághoz köthető személyek kegyelmet kapnak. Az elnök néhány hete szabadlábra helyezte Ross Ulbrichtot, a hírhedt Silk Road darknet piactér alapítóját, akinek platformja a Bitcoin korai éveiben fontos szerepet játszott a BTC népszerűségének növekedésében.
Később olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a csődbe ment FTX tőzsde bukott vezére, Sam Bankman-Fried is kegyelmi kérvényt nyújtatott be hozzá. Egyes pletykák szerint a Binance korábbi vezetője, Changpeng Zhao is próbálkozott nála – bár ez utóbbit később CZ maga cáfolta. A pletykákat viszont tovább erősítette, hogy az amerikai elnök nevéhez köthető stabilcoin (az Ethereum hálózat mellett) éppen a CZ által alapított tőzsde blokláncán fog elindulni.
A BitMEX jövője
Bár a három alapító teljes felmentést kapott, a BitMEX sorsa még nem dőlt el. A CoinDesk értesülései szerint a tőzsde új tulajdonost keres, és már meg is bízta a Broadhaven Capital Partners befektetési bankot az értékesítés lebonyolításával. Hogy a frissen adott elnöki kegyelem miként befolyásolja a cég piaci értékét vagy a potenciális vevői érdeklődést, az egyelőre nyitott kérdés – de annyi biztos: Trump most ismét jelezte, hogy a kriptós elit számíthat az általa nyújtott politikai védőhálóra.