A dubaji székhelyű TON Foundation, a közel egymilliárd felhasználóval rendelkező Telegram üzenetküldő alkalamzás blokkláncát felügyelő alapítvány egy olyan programot hirdetett meg, amely szerint 100 ezer dollárnyi Toncoin (TON) letétbe helyezésével és egy egyszeri 35 ezer dolláros ügyintézési díjjal akár 10 évre szóló Egyesült Arab Emírségek-beli Aranyvízumot kaphatnak a befektetőik.
Gyorsabb és olcsóbb
A kriptóalapú konstrukció lényegi újdonsága, hogy míg a hagyományos EAE Aranyvízumokhoz általában félmillió dollár értékű ingatlan- vagy vállalkozói befektetés szükséges, addig a TON verzió egy 3 évre lekötött, évi 3-4% körüli hozammal bíró stakinggel váltaná ki ezt a feltételt, ahol a befektetők a futamidő végén visszakapják a befizetett összeget.
A szervezők szerint a hagyományos EAE Aranyvízumhoz képest a TON-alapú konstrukció gyorsabb is lehet: míg egy ingatlanvásárlás vagy más konstrukció lepapírozása akár 3–6 hónapot is igényelhet, addig a TON-projekt 7 héten belüli jóváhagyást ígér, amennyiben a bekért dokumentumok rendben vannak. A vízum emellett a házastársakra, gyermekekre és a jelentkező szüleire is vonatkozna, külön befizetési kötelezettségek nélkül, csupán a standard illetékek megfizetése mellett.
Ellentmondó hivatalos nyilatkozat
A frissen bejelentett projekt legitimitása egyelőre kérdéses, ugyanis az EAE kormányzati hírügynöksége az éjszakai órákban jelezte, hogy a digitális valutákba fektetők nem jogosultak Aranyvízumra, mivel ezen eszközök vásárlása nem tartozik a program által szabott feltételek közé. Ezzel szemben a TON Foundation és partnere, a kriptós utazási szolgáltatóként ismert Peravel továbbra is kitart amellett, hogy a konstrukció teljes mértékben megfelel a hivatalos előírásoknak, és a vízum kiadására a helyi hatóságokkal való együttműködés keretében történik meg. A Telegram alapítója, Pavel Durov szintén megosztotta a hírt Twitter profilján, támogatásáról biztosítva a projektet.
Bár a TON staking vízumprogramja sok kriptobefektető számára vonzó lehet, a hivatalos jóváhagyás kérdése továbbra is tisztázatlan. A TON Foundation hétfőre, vagyis mára ígért további tájékoztatást a részleteket illetően, ám a jelek szerint nem egy hivatalos állami partnerségről lehet szó, hanem egy harmadik feleken, ügynökökön keresztül szervezett konstrukcióról.
A legnagyobb kriptotőzsde, a Binance alapítója, Changpeng Zhao szintén reagált a hírre a Twitteren, jelezve, hogy ha mégis igaznak bizonyulna a hír, a Binance is mindent megmozgat majd annak érdekében, hogy hasonló lehetőséget kínáljon a BNB tulajdonosoknak.
A TON árfolyama a hétvégén egy 12.5%-os kilengéssel reagált az egymásnak ellentmondó hírekre, de egyelőre nem mozdult el az elmúlt hetekben bejárt régióból.
Pánik a kriptotársadalomban: új Btk. szabályok szigorítják a kriptováltást