Az esti órákban újabb lépést tett felfelé a hagyományos és kripto piacok. A növekedés azokban a percekben vette kezdetét, amikor Jerome Powell, az amerikai jegybank vezetője felszólalt egy gazdasági rendezvényen.
A bitcoin árfolyama 2.5%-kal, az SP500 és a Nasdaq 3.5, illetve 4%-kal emelkedett
Powell azt mondta, hogy megfelelő lehet az idő arra, hogy lassítsanak a kamatemelések ütemén. A jegybank tavasszal, az akkori 0.5%-os kiinduló helyzetből kezdte el hónapról-hónapra növelni az irányadó kamatot, ami jelenleg 4%-on áll. Mivel ez az érték tekinthető a kockázat nélkül megszerezhető nyereség viszonyítási alapjának, az emelések miatt egyre több befektető kezdte el kivonni a pénzét a bizonytalan helyzetben lévő piacokról, hogy azt a fix és egyre magasabb hozamot ígérő dollárban kezdje parkoltatni.
A jegybank célja éppen ez volt, vagyis hogy pénzt vonjon el a gazdaságból, és ezzel fogja vissza az infláció növekedését. Az elhangzottak szerint az elmúlt hónapokban végrehajtott 0.75%-os emelések után decemberben már egy kisebb mértékű, 0.5%-os emelésre kerülhet sor, amit sokan úgy értelmeznek, hogy a jegybanki szigorító ciklus a vége felé közeledhet.
A jegybankelnök által belengetett enyhítés bejelentésére december 14-én, a következő kamatdöntő ülésen kerülhet sor, ami valószínűleg az év egyik legnagyobb forgalmat hozó kereskedési napja is lesz. Ha a piacok elkezdik beárazni az enyhítést és addig emelkedő pályára állnak, akkor lehet, hogy éppen a várt hírek érkezése okoz majd visszaesést, mert sok befektető dönthet úgy, hogy az esemény bekövetkeztével, és az év végéhez közeledve elviszi az addig megszerzett profitját.
[banner id=”131587″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Ma és holnap még két olyan rendszeresen ismertetett gazdasági adat közzétételére fog sor kerülni, amik nagyobb elmozdulást idézhetnek elő. Csütörtökön 14:30-kor érkezik az infláció növekedését mérő egyik fontos mutató szám (PCE), míg pénteken 14:30-kor több munkanélküliséggel kapcsolatos adat lát majd napvilágot (munkanélküliségi adatok + NFP). Az elmúlt hónapokban mind a két esemény időpontjában nagyobb kilengés volt tapasztalható.