Többrészes cikksorozatunk előző részeiből megtudhattad, hogy melyek azok a nyilvános blokklánc címek, szót ejtettünk a különböző típusú kriptotárcákról, miért lehet fontos a nyilvános blokklánc címek kutatása és milyen eszközökkel ajánlott kutatni. A második epizódban kielemeztünk egy nyilvános címet, végezetül szót ejtünk röviden a nem KYC köteles központosított tőzsdékről és a keverők használatáról.
Nem KYC (Know-Your-Customer) köteles központosított tőzsdék
Az átlagos felhasználók legfeljebb néhány alkalommal, vagy pusztán kíváncsiságból lépnek kapcsolatba a keverőkkel (mixer), ennél többször nem, nem KYC köteles központosított tőzsdékkel már annál többször.
Ha például észreveszed, hogy az általad választott cím gyakran lép kapcsolatba olyan központosított tőzsdékkel, amelyek nem feltétlenül igényelnek KYC-t, vagy keverőkkel (mixer), akkor az alábbi kategóriákba is sorolhatóak:
- Adatvédelmi tudatosság: akiknek fontos a privát tranzakció, gyakran teljesen jogos okai lehetnek.
- Nyereséges befektető: azok a felhasználók, akik nyereséges kereskedők is egyben, ezeket a szolgáltatásokat is használhatják.
- A szabályozás elkerülése: akik többnyire valamilyen illegális tevékenységet folytatnak, vagy egyszerűen azért, mert nem bíznak a hatóságokban.
- Potenciális rosszindulatú szereplők: ők azok akik illegális tevékenységet folytatnak, például pénzmosás, csalás vagy bármilyen illegális tevékenység finanszírozását.
(Ne felejtsd el, hogy a rosszindulatú szereplők is használhatják KYC köteles tőzsdéket hamis névvel, címmel és személyazonosító adatokkal.)
Előnyök:
- nem lehet nyomon követni a pénzmozgást (magánszemélyeknek)
- elenyésző tranzakciós díjak
- különböző blokkláncok által támogatott tranzakciós lehetőségek
Hátrányok:
- regisztráció szükséges
- órákig is eltarthat egy beutalás
- általában a platform megjegyzi az IP címet és a számlához tartozó pénztárca címeket
- a felhasználók jelenthetik az illegális tevékenységek során használt címeket, és a tőzsde befagyaszthatja a fiókot, elutasíthatja a kiutalási kérelmet
Mi az a “keverő” (mixer)?
A mixerek olyan szolgáltatások, amelyek kriptovalutákat fogadnak a felhasználótól, összekeverik azokat, majd elküldik az összegeket a megfelelő címre. Ezzel igyekeznek eltüntetni a tranzakció nyomvonalát. A pénzeszközök összekeverése elrejti az eredeti forrást, így a külső megfigyelők nehezen tudják azonosítani a konkrét küldőt és a címzettet.
A mixerek csak ugyanarra a blokkláncra tudnak be és kifizetni, a hidakkal ellentétben nem rendelkeznek láncközi (cross-chain) képességekkel. A mixer alkalmazása során nem történik meg az azonnali kiutalás. Azt jelenti, hogy a pénzösszegek órákig, napokig, hetekig, akár hónapokig is a mixerben maradhatnak.
Néhány nagyobb BTC mixer: UniJoin, Sinbad, Mixero.
Előnyök:
- szinte lehetetlen nyomon követni a pénzmozgást
- nincs szükség regisztrációra
Hátrányok:
- nem cross-chain kompatibilis
- magasabb díjak a tőzsdékhez képest
- nincs elérhető ügyfélszolgálat
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
További híreket, kereskedési elemzéseket, tippeket a Discord szerverünkön, a TikTok és a YouTube csatornánkon találtok.