Az Ethereum a Bitcoinnal szemben legkésőbb 2021 decembere óta folyamatosan alulteljesít. Ez a trend töretlennek mutatkozik, és jelenleg nem jók a második legnagyobb kripto eszköz kilátásai a jövőre nézve sem ebben az összehasonlításban.
Ehhez képest a SOL a BTC-vel szemben 2023 júniusi mélypontja óta 3.5-ször jobban teljesít a cikkírás pillanatában vett árfolyamon. A SOL lendületéből némileg visszavett a hálózaton nemrégiben tapasztalt (és azóta sikeresen megoldott) torlódás, azonban az árfolyam így is képes egyre magasabb aljakat és tetőket produkálni a legnagyobb kriptovaluta ellenében.
A SOL az ETH-el szemben nagyjából 2023 júniusában érte el legutóbbi mélypontját, azóta azonban stabilan felülmúlja az árfolyam tekintetében. Jelenlegi árukat tekintve 5x jobban teljesített az ETH-nél az említett alj óta.
Lent következő elemzésünkben azt vesszük górcső alá, hogy mi az oka a SOL szárnyalásának ETH-hez képest, és elképzelhető-e vajon, hogy a Solana piaci kapitalizációban megelőzze az Ethereumot.
A cikkírás pillanatában a SOL teljes piaci kaptilaizációja (fully diluted market cap) kb $84,564,585,000, míg az ETH-é $348,543,112,000. A különbség köztük tehát több, mint 4.1x az ETH javára. Lássuk tehát mi szól a Solana mellett.
A protokoll értéke és a tranzakciós költségek
A Blockworks chartjai alapján a Solana teljes gazdaságának értéke az Ethereum-é felén áll – míg a piaci kapitalizációja több, mint 4x, ahogy már említettük!
Ez a mutató az úgynevezett Maximal Extractable Value (MEV) és a tranzakciós költségek összegéből származtatott adat.
-
- A maximális kinyerhető érték (MEV) az a maximális érték, amelyet a blokk gyártó entitások (bányászok vagy validátorok) kaphatnak bizonyos tranzakciók bevonásával, átrendezésével vagy kizárásával, amikor új blokkot állítanak elő.
- Olyan nyereségre utal, amelyet többnyire a protokollokon alapuló arbitrázs kereskedés révén szereznek meg. A MEV azt a maximális értéket méri, amelyet egy felhasználó vagy felhasználók csoportja kinyerhet a blokkláncból.
A bal oldali charton jól látható, hogy a Solana értéke a semmiből nőtt ki 2023 végén, és érte el mára az Ethereum értékének felét!
Eközben a validátorok számára mért MEV fej-fej mellett haladnak – ez a fenti jobb oldali chart. Ennek oka többek közt a Solana tranzakciók számának drasztikus növekedése, ahogy a lenti két charton is látszik, a Solana napi tranzakciószáma 30 millió körül jár, míg az Ethereumé 1.3. A különbség tehát a kettő között kb 20-szoros.
A teljes megmozgatott érték a láncokon szintén a Solana javára szól, jelenleg 100 milliárd dollár körül jár, míg az Ethereum 3 milliárdnál. Márciusban (a torlódás előtt/alatt) ez a szám azonban 8 trillió (!) is volt a Solanán, míg az Ethereumon akkor is csak 7 milliárd. A különbség az idei csúcsokon tehát 1143x-szoros volt!
A Solana napi tranzakciós díjai azonban még mindig elmaradnak az Ethereumétól. A DefiLlama adatai szerint az Ethereum több mint 3,12 millió dollár értékű díjat – és ebből 2.19 millió bevételt generált az elmúlt 24 órában, szemben Solana 1,52 millió, valamint 759 594 dollárjával:
És itt jön a lényeges pont, amit meg kell értenünk. Az Ethereumon a tranzakciók száma messze elmarad a Solana mögött, azonban a tranzakciós költségek itt nagyon magasak az alacsony áteresztőképesség miatt, a tranzakciók pedig lassúak (12 TPS).
Ehhez képest a Solana rendkívül alacsony tranzakciós költségekkel dolgozik, magas tranzakciós sebesség és áteresztőképesség mellett (1000+ TPS). Emiatt a Solana tranzakciók száma felülmúlja az Ethereum L1+L2-ek összességét. Jelenleg csak a Jupiter on chain DEX aggregátor dApp több tranzakciót produkál, mint a teljes Ethereum ecosystem.
A bevételeiből pedig a Solana jutalmazza a validátorait, akik ezáltal magasabb staking bevételt tesznek lehetővé a SOL-t náluk stake-előknek, tehát a protokoll jutalmazza a hálózat fenntartásához hozzájáruló token tulajdonosokat is.
A fentiek következtében a hálózati hatásnak köszönhetően a Solana bevételei várhatóan tovább fognak növekedni, ami még tovább növeli a token értékét, és a hálózati hatást, aminek hála még többen építenek rá, és így tovább.
Természetesen az Ethereumnak ott vannak a Layer 2-es és Layer 3-as megoldásai, amik több és gyorsabb tranzakciót tesznek lehetővé, azonban ezeknek az L1 protokoll a bevételekből csupán a töredékét kapja meg! Az Arbitrum esetében például a Dencun upgrade óta egyébként is csekély díjak mindössze 1%-a kerül az Ethereumhoz.
Hosszú távon tehát elmondható, hogy a L2+L3-ak az Ethereum fő lánc értékéből vonnak el, ami bizony meglátszik annak piaci kapitalizációján is. Ehhez képest a Solana-ra egyre több alkalmazást és use-case-t építenek.
Kilátások a Solana Firedancer release után
A Firedancer nevű update a Solana legjobban várt frissítése. Ez egy új, nagy teljesítményű validátor kliens C++ programozási nyelven írva, melynek fő célja, hogy a jelenlegi több, mint 1000 tranzakció/szekundumról (tps) egy milliós tps-t is lehetővé tegyen a blokkláncon. Ez jóval meghaladja a vezető pénzügyi szolgáltatók, például a Visa által biztosított feldolgozható tranzakció mennyiséget másodpercenként. Mindezt monolitikusan, további rétegek nélkül – amely hozzájárul a kódbázis egyszerűbb fenntartásához.
Ez a továbbfejlesztett teljesítmény valószínűleg növelni fogja Solana vonzerejét, és könnyen elképzelhető, hogy átveheti a vezető layer 1-es blokklánc szerepét.
Mindezt a Franklin Templeton nevű óriás befektetési bank is felismerte.
Május eleji jelentésük rendkívül pozitív képet fest Solana jövőbeli pályájáról. Hangsúlyozza a Solana erős technológiai alapjait az olyan feltörekvő ágazatokban, mint a DePIN és a fizetési lehetőségek, valamint a hálózat növekvő vonzerejét.
Ők is úgy látják, hogy a Firedancer közelgő frissítése a skálázhatósági korlátok kezelésének és a Solana további elterjedésének és növekédésnek katalizátora lehet. A jelentés hangsúlyozza, hogy a Solana a Bitcoin és az Ethereum után a harmadik jelentős kriptoeszközzé válhat, és valószínűsíti, hogy az a hálózat lesz, amely a következő nagy mainstream blokklánc adaptációs hullámot beindítja.
🚨 REPORT: @FTI_DA believes @solana will continue to grow due to its strengthening network effects and improving performance, positioning it well to lead in emerging crypto trends with its low fees, fast transactions, and high data throughput.
“This is where Solana shines.” pic.twitter.com/TFuHRQD3d0
— SolanaFloor | Powered by Step Finance (@SolanaFloor) May 2, 2024
Ha szem előtt tartjuk tehát, hogy mennyivel egyszerűbb és olcsóbb a Solana hálózat használata az Ethereuméval szemben – és ez a Firedancer implementáció után csak fokozódni fog -, nem túlzás kijelenteni tehát, hogy a Solana hálózat jó eséllyel indul, hogy átvegye a helyet az Ethereumtól, mint második legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező kriptoeszköz – de legalábbis nagyjából felzárkózzon mellé.
[banner id=”100838″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
További híreket, kereskedési elemzéseket, tippeket a Discord szerverünkön, a TikTok és a YouTube csatornánkon találtok.