A bitcoin és az arany egyre nagyobb szerepet kap a befektetői portfóliókban. Ez a JPMorgan elemzői szerint az úgynevezett “debasement trade”-nek köszönhető, és nem csupán egy múló trendként tekintenek rá.
A debasement trade magyarázata
Az úgynevezett debasement trade gyakorlatilag egy új narratíva a kriptopiacon. Lényege, hogy az egyre nyilvánvalóbban és gyorsuló ütemben inflálódó fiat valutát mihamarabb valami tartós értékkel bíró eszközre váltsák át. Innen jön a szó jelentése, a “elértéktelenedési kereskedést” jelent.
A JPMorgan elemzői, köztük Nikolaos Panigirtzoglou, jelentésükben rámutattak, hogy az arany és a bitcoin strukturális fontossága az elmúlt évben jelentősen megnőtt.
„Az arany árfolyam-emelkedése az elmúlt év során messze meghaladta a dollár és a reálkötvényhozam változásai által indokolt szinteket, ami valószínűleg a ’debasement trade’ újbóli megjelenését tükrözi” – írták.
Az arany szerepének növekedése
Az arany befektetési célú tartása egyre nagyobb jelentőséggel bír világszerte mind államok, központi bankok és magánbefektetők által is.
Ez magában foglalja a fizikai aranyat, az aranyalapú ETF-eket és egyéb befektetési eszközöket is.
Ez az árfolyamán is meglátszik, ugyanis idén egy év alatt 30%-os növekedést produkált az eszköz.
A bitcoin jelentősége
A bitcoin szintén egyre fontosabb szereplővé válik a befektetői portfóliókban. A JPMorgan szerint a 2024-es év fordulópontot jelentett a kriptovaluták piacán, hiszen rekordszintű, 78 milliárd dolláros tőkebeáramlást regisztráltak. Ez több forrásból származott, beleértve:
- 27 milliárd dolláros nettó beáramlást a kriptoalapokba (a központosított tőzsdékről olcsóbb és likvidebb bitcoin ETF-ekbe való átirányítást figyelembe véve),
- 14 milliárd dollárt a CME bitcoin határidős ügyletekbe,
- 14 milliárd dollárt a kriptovállalkozások által összegyűjtött tőkébe,
- 22 milliárd dollárt a MicroStrategy bitcoinvásárlásaiból,
- 1 milliárd dollárt a bitcoinbányászok vásárlásaiból.
Különösen a MicroStrategy bitcoinbefektetése emelkedik ki, amely 2024-ben a teljes kriptotőke-beáramlás 28%-át tette ki.
A BTC árfolyama ennek következtében a két év alatt 453%-os emelkedést produkált. A tavalyi évben pedig ez az emelkedés 127% volt. Ez a hagyományos pénzügyi piacok hozamaihoz képest óriási profitot jelent.
Épp ennek a jelentős hozamnak köszönhető, hogy a kriptoeszköz árfolyama képes túlteljesíteni a valós inflációt. Emiatt a növekedési potenciál, a fix elérhető mennyiség, a hálózat megbízható működése, valamint az évek során megteremtett iránta való bizalom miatt tűnik úgy, hogy egy kitűnő eszköz, amelybe a romló fiat valutákból egyre többen menekülnek.
Tartós trend a debasement trade
A JPMorgan elemzői is úgy vélik, hogy az arany és a bitcoin növekvő népszerűsége azt jelenti, hogy az „debasement trade” tartós jelenség marad. Az elemzők már tavaly októberben is pozitívan nyilatkoztak a kriptovaluták 2025-ös kilátásairól, hangsúlyozva az inflációs narratívát, az intézményi adoptáció növekedését és más kedvező tényezőket.
A bitcoin és az arany folyamatosan erősödő pozíciója azt sugallja, hogy a befektetők egyre inkább diverzifikált eszközökkel próbálják védeni magukat a globális gazdasági bizonytalanságokkal szemben. Az elértéktelenedési kereskedés nem csupán egy védekezési mechanizmus, hanem a modern befektetési portfóliók szerves részévé válik.
Úgy tűnik tehát, végleg búcsút inthetünk tehát a 80% kötvény – 20% részvény-féle általánosan javasolt “konzervatív befektetési portfólióknak”.