A kriptopiac jelenlegi viselkedése összezavar egyes a befektetőket, mivel látszólag nem követi a korábban megszokott mintákat. Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok kormánya egyre inkább pro-kripto politikát folytat, a piac nem reagál egyértelműen pozitívan.
Egyes elemzők szerint a Bitcoin és az ETH emiatt jelentősen alulértékelt, és csak idő kérdése az árfolyamrobbanás.
A kriptopiac logikátlan mozgása meglepi a kereskedőket
A pszeudoanonim kriptokereskedő, Sykodelic február 4-i X posztjában azt írta, hogy a piac teljesen kiszámíthatatlanná vált.
„A piac teljesen kész.
Elvesztette minden logikusságát és értelmét.
A világ leghatalmasabb kormánya egyre inkább a kripto hazája akar lenni, és az USA elnöke 400 millió dollárnyi ETH-et tart. A piac pedig folyamatosan visszahúzódik.”
Hozzátette, hogy a Bitcoin árfolyamának mozgása teljesen logikátlanná vált, és szinte a befektetők némileg zavarodottak a jelenlegi trendek miatt.
Hasonló véleményt fogalmazott meg The Bitcoin Therapist, egy másik kriptokereskedő is, aki szerint „valami nagyon nincs rendben a Bitcoin árazásával”.
„Legalább 50-100 ezer dollárral alulértékelt a Bitcoin. Túl sok pozitív tényező van ahhoz, hogy a piac ennyire gyenge maradjon. Hamarosan brutális újraárazás következik.”
Csökkenő piaci bizalom és az elmaradt altcoin szezon
A Bitcoin Fear & Greed Index, amely a piaci hangulatot méri, február 5-én 54-es „semleges” szintre esett vissza, ami jelentős, 18 pontos csökkenést jelentett az egy nappal korábbi 72-es „kapzsiság” szintről.
Ez különösen meglepő annak fényében, hogy 2024 végén a legtöbb kriptoelemző arra számított, hogy Donald Trump választási győzelme és az Egyesült Államok esetleges Bitcoin-tartalékolása után a Bitcoin dominanciája eléri csúcsát 2025 elején, majd a tőke az altcoinok piacára áramlik, beindítva a várva várt „altcoin szezont”.
Jelenleg azonban a Bitcoin dominanciája 61,47%, és a tegnapelőtti nap folyamán majdnem 65%-ig szúrt fel. Ez már most meghaladja az elismert elemző Benjamin Cowen tavaly augusztusi előrejelzését, miszerint a csúcs 60% körül alakul majd, és sosem éri már el a 70%-ot. Ez azt sugallja, hogy az altcoin szezon késhet, vagy akár teljesen elmaradhat.
Makrogazdasági bizonytalanság és a Bitcoin árfolyamának volatilitása
Bár a Bitcoin január 20-án, Trump beiktatása körül minden idők csúcsára, 109 000 dollár fölé emelkedett, azóta fokozódott a volatilitása. A kereskedők gyakran történelmi mintázatok alapján készítik előrejelzéseiket, de a makrogazdasági események hatását gyakran figyelmen kívül hagyják.
Február 3-án a Trump-kormányzat új vámokat jelentett be Kanada, Mexikó és Kína ellen, ami a kriptopiac történetének legnagyobb likvidálási eseményét eredményezte. A CoinGlass adatai szerint 24 órán belül több mint 2,24 milliárd dollár tőke likvidálódott, de bizonyos becslések szerint ez az összeg akár 10 milliárd dollár is lehetett.
Trump később bejelentette, hogy Kanadával és Mexikóval egyelőre felfüggesztik a vámokat, azonban a Bitcoin továbbra is a kritikus 100 000 dolláros szint alatt maradt, és jelenleg 97 925 dolláron kereskednek vele.
„Ez még csak a kezdet” – vélik az elemzők
Michaël van de Poppe, az MN Capital alapítója szerint az Egyesült Államok célja, hogy „aranykort” teremtsen a kriptovaluták számára, de a befektetők már most a csúcsot várják. Az elemző úgy véli, valójában a bika piac még el sem kezdődött.
„Ez még csak a kezdet” – írta az X-en február 4-én.
A kriptopiac jelenlegi viselkedése tehát sok kereskedő és befektető számára illogikussá és kiszámíthatatlanná vált. Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok támogató hozzáállást mutat a kriptoipar felé, az árfolyammozgások nem tükrözik az optimista várakozásokat.
Bár a Bitcoin árfolyama 100 000 dollár alatt maradt, és a piac jelentős visszaeséseket tapasztalt, mérvadó elemzők szerint a hosszú távú trend továbbra is bikás, és a következő hónapokban új csúcsok várhatóak.