Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) tisztázta állásfoglalását a proof-of-work (PoW) bányászattal kapcsolatban. Kijelentette, hogy a bitcoinbányászat nem tartozik az értékpapír kereskedelem kategóriájába az amerikai jogrend szerint.
Ez a régóta várt nyilatkozat tisztázza a kriptobányászok tevékenységét az USA-ban. Egyben meg is erősíti azt a tényt, hogy a nyilvános hálózatokon zajló bányászati tevékenységek nem esnek az értékpapírokra vonatkozó szabályozás hatálya alá.
A bitcoinbányászat egy új korszakba lép
A SEC döntésének várhatóan jelentős hatásai lesznek az olyan vezető kriptovalutákra nézve, mint a bitcoin (BTC), a litecoin (LTC), vagy akár a dogecoin (DOGE). Ezek a hálózatok ugyanis PoW konszenzusmechanizmust használnak a tranzakciók érvényesítésére és az új blokkok kibányászására.
A SEC Vállalati Pénzügyi Osztályának múlt héten csütörtökön kiadott nyilatkozata szerint, ezek a tevékenységek nem tartoznak az “értékpapírok kínálatának és eladásának” fogalmába, ahogyan azt az 1933-as Értékpapírtörvény meghatározza.
Az Osztály álláspontja szerint a Bányászati Tevékenységek nem tartoznak az értékpapírok kínálatának és eladásának fogalmába az 1933-as Értékpapírtörvény 2(a)(1) szakasza és az 1934-es Értékpapír-törvény 3(a)(10) szakasza értelmében – áll a SEC nyilatkozatában.
Ez a megállapítás azt is jelenti, hogy az egyéni bányászok és bányászpoolok, akik részt vesznek ezekben a tevékenységekben, nem kötelesek regisztrálni tranzakcióikat az SEC-nél az Értékpapírtörvény alapján. Másrészt nem kell megfelelniük semmilyen regisztráció alóli kivételnek sem, ahogy regisztráltatniuk sem kell tevékenységüket.
Trump-féle szabályozás
A SEC kriptobányászattal kapcsolatos hivatalos álláspontja különösen fontos azoknak a bányászoknak, akik jelentős erőforrásokat fektetnek számítási kapacitás fenntartására és energiafogyasztásba a blokklánc-hálózatok biztonságának fenntartása érdekében.
A határozat lehetővé teszi, hogy mind az egyéni bányászok, mind pedig a bányásztársaságok folytathassák tevékenységüket anélkül, hogy szabályozási bizonytalanságok és ellentmondások akadályozzák őket. Bányásztársaság alatt a hatóság azt az entitást is érti, ahol több bányász egyesíti erőforrásait a hálózati jutalmak megszerzése érdekében
Bár az SEC nem nevezett meg konkrét blokkláncokat közleményében, a döntés gyakorlatilag a nagyobb PoW hálózatokra, például a Bitcoinra, az idén spot ETF-re esélyes Litecoinra és a Dogecoinra is vonatkozik.
A Határidős Árutőzsdei Kereskedési Bizottság (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) korábban már árucikként (commodity) sorolta be ezeket a kripto eszközöket, nem pedig értékpapírként.
A Trump-féle kormányzati vezetés célul tűzte ki, hogy az Egyesült Államok a blokklánc-technológia és a digitális eszközök globális központjává váljon. Ennek érdekében létrehozta a Digitális Eszközök Tanácsadó Testületet (Council of Advisers on Digital Assets), amely iparágbarát szabályozások kidolgozásán dolgozik.

Az SEC közleménye növelheti a befektetők és bányászok bizalmát, valamint egyértelműbb, kedvezőbb szabályozási környezetet teremthet a kriptopiacon. A hír megjelenését követően a bitcoinbányászrészvények árfolyamai is megugrottak, csak úgy mint a bányászokat tömörítő ETF-eké is.
Érdekelnek a kriptopénzügyek? Legyél Te is megújult VIP tag a Discord csatornánkon! Még több hírt és információt olvasnál? Iratkozz fel YouTube és TikTok csatornánkra! Ha pedig segítőkész és informatív kripto közösségre vágysz, látogass el Discord csatornánk valamennyi szobájába.
/sec.gov, finance magnates, bitcoinist/