A legrégebbi, legnagyobb és legismertebb kriptovaluta a bitcoin. Piaci kapitalizáció alapján őt második helyen az ethereum követi, és ismertségben is valószínűleg ezüstérmes a kriptopénzek között. A kettő között azonban rengeteg különbség van, így magától értetődő az igény az összehasonlításukra. Ebben a cikkben ezeket a különbségeket mutatjuk be részletesen.
Az ETH és a BTC számos szempontból hasonló: mindkettő a blokklánc technológia alapján működő digitális valuta. Mindkét kriptopénz alkalmas befektetésre, lehet őket küldeni, fogadni, kriptotárcákban tárolni. Ugyanakkor számos fontos tulajdonságban különböznek egymástól. A bitcoin célja a hagyományos fiat valutákkal szembeni decentralizált, digitális alternatíva képzése. Ezzel szemben az Ethereum egy komplex hálózat, amely alkalmas különféle okosszerződések és decentralizált alkalmazások (dAppok) futtatására, amelyek a későbbiekben a Web3 infrastruktúra alapjait képezhetik.
Bitcoin
A BTC 2009-ben kezdte meg világhódító útját, miután egy Satoshi Nakamoto álnevű személy vagy csoport kiadta a bitcoin úgynevezett „fehér könyvét” (whitepaper), amelyben megfogalmazta az új, decentralizált digitális valuta célkitűzéseit. A fő cél egy olyan digitális valuta létrehozása volt, amelyet nem irányít semmilyen központi hatóság, hanem maguk a felhasználók végzik el a felügyeleti szerv szerepét. A bitcoinról részletesebben ebben a cikkünkben lehet olvasni.
Nem a bitcoin volt az első kísérlet egy digitális valuta létrehozására, ám ez volt az első, amely valóbán átütő sikert ért el. Így általában a többi kriptovaluta előfutárának tekintik.
Az elmúlt másfél évtizedben aztán egyre inkább elterjedt, megismerték az emberek, az értéke is növekedni kezdett, így nem meglepő módon megjelentek a konkurens kriptovaluták. Ezeket a BTC után és mintájára létrejött kriptovalutákat altcoinoknak nevezzük. Az altcoinok nem egy az egyben másolják a bitcoint. Sokkal inkább az alap koncepció (decentralizált, digitális valuta) mentén próbálták tökéletesíteni azt, újabb és újabb felhasználási területeket teremtve. Ezek közül az egyik a 2015-ben útjára indított ETH.
Ethereum
Az Ethereum nem csak egy kriptovaluta, hanem egy nyílt forráskódú, decentralizált platform. Az ETH sikere tökéletesen bemutatta, hogy a blokklánc technológiában sokkal több rejlik annál, mint a digitális pénzek létrehozása. Mint azt említettük, az Ethereum hálózat alkalmas különféle okosszerződések és decentralizált alkalmazások (dAppok) futtatására.
Az Ethereum jelentősége abban az innovációban rejlett, hogy megteremtette a decentralizált alkalmazások alapját. Ezek új utakat nyitottak a pénzügy, az üzleti élet és később a művészetek (NFT-k) területén is. A rendszer átláthatóságot és biztonságot kínál, mivel az okosszerződések automatikusan és előre meghatározott feltételek mellett hajtják végre a tranzakciókat.
Az Ethereum blokklánca egy alap (Layer 1) blokklánc, amelynek az ökoszisztémájára más kriptovaluták is készíthetőek. Az USDC stabilcoin vagy a Chainlink például az Ethereum hálózatát használja, de azon külön kriptopénzként működik. Továbbá teljesen új blokklánc hálózatok is létrehozhatóak az Ethereum alapjaira, ezeket nevezzük második rétegű (Layer 2) hálózatoknak, ilyen például a Polygon vagy az Arbitrum. Az ethereumről részletesebben ebben a cikkünkben olvashatsz.
Fő különbségek az ETH és a BTC között
Bár ahogyan azt már említettük, a Bitcoin és az Ethereum is egy kriptográfiailag titkosított hálózat, amelyek a tranzakciókat megosztott módon tárolják (egy úgynevezett főkönyv segítségével), technikailag számos különbség van közöttük.
Amíg a Bitcoin hálózaton a tranzakciók adatai kizárólag a pénzmozgások rögzítésére szolgálnak, addig az Ethereum esetében ezek futtatható kódokat is tartalmazhatnak.
Jelentős különbség a tranzakciók sebessége is. Egy Ethereumon elindított tranzakció akár néhány másodperc alatt megerősítésre kerül, addig a Bitcoin esetében általában jóval többet kell várni (a BTC többek között ezért is inkább értékmegőrzőnek alkalmas, mint a digitális arany, nem pedig mindennapi használatra). Azonban talán a legfontosabb, még nem említett eltérés a két kriptovaluta között a konszenzus-mechanizmusban rejlő különbség. A következőkben megnézzük ezt, és további fontos különbségeket a bitcoin és az ethereum között.
Proof-of-work és proof-of-stake
Az előző bekezdésben említett konszenzus-mechanizmus azt takarja, hogy a végrehajtott tranzakciók milyen módon kerülnek megerősítésre, ellenőrzésre, ezáltal pedig rögzítésre a blokkláncon. Ennek két fő „irányvonala” ismert. Az egyik a proof-of-work mechanizmus (PoW, magyarul “munkabizonyíték”), amelyet a Bitcoin hálózata használ, és a proof-of-stake mechanizmus (PoS, magyarul “letéti bizonyíték”), amelyet pedig az Ethereum hálózata.
A Bitcoin esetében a hálózat résztvevői (a bányászok, akik speciális számítógépekkel dolgoznak) egymással versengve kriptográfiai feladatokat oldanak meg, mielőtt ellenőriznek és rögzítenek egy új tranzakciókat tartalmazó blokkot a blokkláncon. Innen a név is, proof-of-work, avagy „munkát” kell végezni a tranzakciók validálásához. Ez egy rendkívül energiaigényes folyamat, ugyanis minél többen vesznek részt a hálózat működtetésében, annál nehezebbek a feladatok, ami egyenesen arányos a szükséges számítási kapacitás mértékével. A bányászattal részletesebben ebben a cikkünkben foglalkoztunk.
Sokáig az Ethereum hálózata is a PoW mechanizmusra épült, tehát egészen addig az ETH-t is lehetett bányászni a BTC-hez hasonlóan. 2022 szeptemberében azonban az Ethereum egy frissítés keretében átállt a proof-of-stake protokollra.
Fontos megjegyezni, hogy az Ethereum már nem bányászható, és az ezzel ellentétes állítások általában csalásra utalnak.
A PoS konzenzus-mechanizmus előnye a PoW-val szemben, hogy jóval kevesebb energiát fogyaszt, így a hálózat fenntartása és működése sokkal környezetbarátabb alapokra épül. A PoS esetében ugyanis nem számítási kapacitással validálják a tranzakciókat, hanem úgynevezett stake-eléssel. A hálózat résztvevői saját ETH-jukat zárolják és teszik kockára: ha sikeresen validálnak egy helyes tranzakciót, jutalmat kapnak, ha viszont egy hamis tranzakciót akarnának validálni, úgy büntetést. Így senkinek nem éri meg szembe menni a többséggel, hiszen saját tőkéjük forogna kockán.
Célkitűzések
Bár alapvetően megegyezik abban a BTC és az ETH, hogy mindkettő egy digitális kriptovaluta, amely alapvetően alkalmas befektetésre, kereskedésre, és fizetni is lehet vele, a valódi felhasználási módjuk és a célkitűzéseik eltérnek.
Bár a bitcoin alkotójának eredeti célja egy új, digitális és decentralizált fizetőeszköz létrehozása volt, mára már látszanak ezzel kapcsolatos korlátjai. A lassú tranzakciós sebesség és a magas díjak miatt nem igazán alkalmas mindennapi felhasználásra. Ezért egyre inkább értéktárolóként, „digitális aranyként” tekintenek rá. Az analógia nem véletlen, hiszen számos tulajdonságban megegyezik a nemesfémmel. Készlete korlátozott, nehéz hozzáférni (bányászni), emellett egyre nagyobb a bizalom mögötte, ami egy ilyen univerzális vagyonmegőrző-eszköz esetében kiemelten fontos.
Az Ethereum ezzel szemben egy összetett ökoszisztéma, amelynek maga a valuta (az ETH) csak egy eleme. A platform alkalmas decentralizált alkalmazások és okosszerződések futtatására, célja pedig nem csupán egy alternatív pénzrendszer létrehozása, hanem egy teljes blokklánc-ökoszisztéma kialakítása, amelynek felhasználási lehetőségei nagyban felülmúlják a digitális pénz koncepciót.
Az ethereum vagy a bitcoin jobb befektetésnek?
Erre a kérdésre nem lehet exakt választ adni. Mindkét kriptovaluta régóta jelen van a piacon, piaci kapitalizáció alapján az első és a második helyen állnak. Mind az ETH, mind a BTC széleskörű bizalomnak örvend a befektetők körében. A 2024-es ETF-kibocsátások (tőzsdén kereskedett alapok) pedig nagy löketet adtak az eszközök intézményi és mainstream elfogadottságának is.
Amikor a befektetések potenciálját osztályozzuk, mindig felmerül a hozam-kockázat arány. A bitcoin és az ethereum a kriptovaluták között az alacsonyabb kockázatú eszközöknek számítanak, ugyanakkor ez azzal is jár, hogy az exponenciális növekedés is kevésbé várható el tőlük. Nem fognak 10-100x-es hozamokat termelni, ugyanakkor biztos alapjai lehetnek bármilyen portfoliónak. Legyen az konzervatív, ami szinte kizárólag rájuk épít, vagy egy kockázatvállalóbb, amelynek a stabilitását adják.
Ha érdekel a bitcoin és ethereum világa, és szeretnél mélyebb tudást szerezni a kriptovalutákról, akkor csatlakozz VIP-csoportunkhoz, ahol egy remek közösség, a Kripto Akadémia szakértői, heti élő adások, több témára kiterjedő tanfolyamok és prémium cikkek várnak!