2026. január 1-jétől új szabályozás lép életbe az Egyesült Királyságban működő kriptoszolgáltatóknál. A szabályozás a cégek külföldi ügyfeleit is érinti.
Minden piaci szereplő köteles lesz akár hat különböző személyes adatot is begyűjteni ügyfeleitől, és továbbítani azokat a brit adóhatóság (HMRC) felé. A szolgáltatóknak a következő adatokat kell rögzíteniük az Egyesült Királyságban élő felhasználók esetében:
- név,
- születési dátum,
- lakcím,
- az adóilletőség szerinti ország,
- Nemzeti Biztosítási Szám (National Insurance Number), vagy
- Egyedi Adóazonosító (Unique Taxpayer Reference).
A nem brit lakosoktól a társadalombiztosítás helyett az adóazonosító számukat és annak kiállítási országát kell majd bekérni. Amennyiben jogi személyről van szó, például vállalkozásról vagy jótékonysági szervezetről, akkor a hivatalos cégnév, székhely, cégjegyzékszám és az adóazonosítók megadása lesz kötelező.
Mindezeken felül minden kriptos tranzakció esetében rögzíteni és jelenteni kell:
- a tranzakció értékét,
- típusát (pl. vétel, eladás, csere),
- a konkrét kriptoeszközt, valamint
- annak egységszámát.
A szabályszegő szolgáltatók, vagyis akik nem pontosan vagy nem időben küldik be az adóhatóságnak az adatokat, ügyfelenként 300 fontos (kb. 140 000 forintos) bírságot kaphatnak.
A szigorítást a HMRC azzal indokolja, hogy ezzel hatékonyabban tudnak fellépni a gyorsan bővülő digitális gazdaságban tapasztalható adóelkerülés és pénzmosás ellen. Ha egy adózó az önbevallásában kevesebb kriptós bevételt tüntet fel, mint amit a szolgáltatók jelentései alapján látni lehet, az adóhatóság megkezdheti egy adóvizsgálat elindítását.
A szabályozás több millió brit kriptotulajdonost fog érinteni. A becslések szerint az Egyesült Királyság felnőtt lakosságának 12%-a (kb. 6 millió ember) tart valamilyen kriptoeszközt.
A Revoltura is rálát a NAV
Eközben az itthon népszerű Revoltutal kapcsolatban adott ki figyelmeztetést a NAV, ami szerint a külföldön vezetett bankszámlák, így a Revolut-fiókok sem maradnak rejtve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal előtt. A hatóság egyre kiterjedtebb nemzetközi adatcsere-rendszerben dolgozik és automatikusan hozzájut a magyar adózók külföldi pénzügyi információihoz.
A NAV 2025-től már 116 joghatósággal cserél pénzügyi számlainformációt nemzetközi egyezmények és uniós szabályok alapján. A 2023-as adóévre több mint 1,4 millió külföldi bankszámlára vonatkozó adat érkezett be hozzájuk és ezek között nagy számban szerepeltek a Revolutnál vezetett számlák is.
A hivatal hangsúlyozza, hogy az szja-bevallás véglegesítése előtt érdemes átnézni a hatóság által készített tervezetet, különösen a külföldön szerzett jövedelmek pontosságát illetően.
A NAV az utóbbi időben háromezer adózónál indított vizsgálatot. A 2024-es év során ezek az ellenőrzések 2,5 milliárd forint eltitkolt jövedelmet és 461 millió forint adóelkerülést tártak fel. A 2024-es pénzügyi számlainformációk 2025 második felében futnak be a hivatalhoz és ezek feldolgozása után, ősszel indulhatnak meg a további ellenőrzések.
A NAV figyelmeztet: az eltitkolt jövedelmek utólagos feltárása esetén nemcsak az elmaradt adót kell befizetni, hanem bírság és késedelmi pótlék is terhelheti az összeget.