Javier Milei argentin elnök rendelettel szüntette meg azt a különleges nyomozó egységet, ami az általa is reklámozott LIBRA tokennel kapcsolatban folytatott vizsgálatot.
Az argentin közlönyben május 19-én jelent meg a 332/2025-ös elnöki rendelet, amely hivatalosan is feloszlatta az Unidad de Tarea de Investigación, (röviden: UTI) vizsgálati csoportot, ami adatokat gyűjtött a LIBRA tokenhez kapcsolódó állítólagos bennfentes kereskedelem, illegális pénzgyűjtés és közszereplőkkel való összefonódások ügyében, hogy ezeket továbbítsa az ügyészségnek.
Az elnöki rendelet szerint az egység „teljesítette küldetését”, ezzel kapcsolatos hivatalos jelentést azonban soha nem tettek közzé. A UTI a központi bankkal, a pénzügyi felügyelettel, a korrupcióellenes hivatallal és az értékpapír-felügyelettel is együttműködött.
Egy elnöki poszt és egy 4.5 milliárd dolláros buborék
A LIBRA token februárban indult el, amikor Javier Milei a Twitteren nyilvánosan méltatta a projektet. Az elnöki bejegyzést követően a token árfolyama az egekbe szökött és a csúcson 4.5 milliárd dolláros kapitalizációt ért el.
LIBRA: összeomlott az argentin elnök által promózott kriptopénz
Milei azonban nem sokkal később visszavonta a támogatását, az árfolyam pedig összeomlott és 98%-os értékvesztést szenvedett el. A krach a GeckoTerminal adatai szerint 74 ezer befektetőt érinthetett.
A blokkláncon visszanézhető adatok szerint a token első birtokosai, vagyis a “belső körök” az árfolyamzuhanás előtt tömegesen értékesítették saját tokenjeiket és 180 millió dolláros haszonra tehettek szert. Emellett több olyan belső üzenet került nyilvánosságra, amelyek alapján erős gyanú merült fel, hogy a LIBRA token létrehozói befolyást gyakoroltak Mileire, és nővérén, Karina Milein keresztül fizettek azért, hogy reklámozza a kriptopénzt. Karina Milei jelenleg az elnöki hivatal vezetője.
Jogászok, bírók, nemzetközi perek
Milei ellen több mint 100 bűnvádi feljelentés érkezett. Az argentin kongresszus vizsgálóbizottságot hozott létre, ami több kormánytisztviselőt is beidézett eskü alatti tanúvallomásra. Emellett számos külföldi ügyvédi iroda is jelezte, hogy befektetők nevében csoportos perek indítására készülnek Javier Milei ellen.
A bírósági nyomozás vezetésével megbízott bíró a napokban szintén elrendelte, hogy a központi bank szolgáltassa ki az elnök és Karina Milei bankszámláinak adatait. Ezen nyomozás mozgásterét az UTI nyomozócsoport elnöki rendelettel való felfüggesztése sem befolyásolja. A LIBRA botrány tehát egyelőre még nem ért véget, sőt lehet, hogy csak most kezdődik el igazán.
Kriptobotrányba keveredett argentin elnök: a bíróság kikérte Javier Milei banki adatait