Az Egyesült Államok Szenátusának legújabb stablecoin döntése áttörést hozhat a kriptovaluták szabályozásában – és akár egy több éves bika piacot is megalapozhat.
Legalábbis ezt állítja Matt Hougan, a Bitwise befektetési igazgatója, aki szerint a stabilcoinokkal kapcsolatos GENIUS Act elfogadása új korszakot nyithat a digitális eszközök történetében.
Történelmi előrelépés a szabályozásban
Ahogy korábban megírtuk, hétfőn a Szenátus 66–32 arányban megszavazta, hogy a GENIUS Act tovább haladhasson a törvényalkotási folyamatban. A törvényjavaslat célja, hogy szövetségi szabályozási keretet hozzon létre a stablecoin kibocsátók számára.
Ez a lépés az egyik legnagyobb szabályozási mérföldkő lehet a kripto ipar történetében, és túlmutathat a 2024 januárjában jóváhagyott spot Bitcoin ETF-ek jelentőségén is.
„Olyan ez, mintha a Wall Street és a kripto házasságot kötne.” – fogalmazott Hougan.
Közeleg a blokklánc technológia “ChatGPT-pillanata” a Citigroup szerint
Mit tartalmaz a GENIUS Act?
A törvényjavaslat legfőbb kulcselemei:
- Kötelező teljes fedezetet ír elő minden stablecoin számára amerikai állampapírok vagy dolláralapú eszközök formájában.
- A $50 milliárd feletti piaci kapitalizációval rendelkező kibocsátóknak kötelező szövetségi regisztráció, audit és AML-szabályozás betartása.
- A szabályozás a külföldi kibocsátókra is kiterjed.
- Évente kötelező auditálás a nagyobb szereplők esetében.
A törvényjavaslat célja tehát egy szabályozott, megbízható, átlátható és biztonságos digitális dollár-alapú fizetési rendszer kiépítése.
Új bika piac a láthatáron?
Matt Hougan szerint a törvényjavaslat elfogadása megnyithatja az utat egy többéves, fenntartható kriptovaluta emelkedés előtt – különösen a Bitcoinon túli eszközök számára.
Úgy véli, hogy a potenciális nyertesek leginkább az ETH, SOL és a különböző blue chip DeFi tokenek lesznek, mint amilyen a UNI és az AAVE.
„Ez a törvényjavaslat elindíthatja a lavinát: pénzügyi eszközök száztrillió dolláros világa költözhet át blokklánc hálózatokra.” – nyilatkozta Hougan.
A stablecoinok már jelenleg is a kriptoökoszisztéma egyik legfontosabb szegmensének számítanak – a piaci kapitalizációjuk meghaladja a 236 milliárd dollárt. Ehhez képest a kezdetek óta szabályozatlan szürkezónában működnek.
A jelenlegi a törvénykezés tehát hivatalos, államilag elismert keretet adna a működésüknek, és engedélyezné a nagybankok számára is a saját stabilcoin kibocsátást. Továbbá a kereskedők is elfogadhatnák őket, mint szabályozott fizetőeszközt.
Egy ilyen eshetőség pedig rengeteg forgalmat, lekötött tőkét (TVL), és ezáltal bevételt hozhatna az alapinfrastruktúraként használt L1, L2 blokkláncok, valamint a rajtuk futó dApp-ok számára. Ezek a számok pedig – akár egy részvényárfolyam esetében – könynen tükröződhetnek a releváns token aktuális árfolyamán.
Ebből a gondolatmenetből indul tehát ki Hougan, mikor úgy véli, hogy a sikeres stablecoin szabályozás egy nagyon masszív, akár több évig tartó felfutás (bika piac) kezdete is lehet.
Úgy véli, hogy a stablecoin piac rendkívül hamar 2,5 billió dollárossá nőheti ki magát, ahogy a pénzügyi rendszer egyre inkább áthelyeződik a blokkláncra.