Habár az elmúlt hónapokban a kriptopiacok sem teljesítettek rosszul, a hagyományos tőzsdék ugyanebben az időszakban soha nem látott mértékű növekedésen mentek keresztül. Ezekben a hetekben nem számítottak a fundamentumok, így olyan abszurd helyzetek is előfordulhattak, hogy egy hét elején csődöt jelentő cég papírjai a hét végére már 2-3-szor annyit érjenek, mint a bejelentés előtt.
[banner id=”82524″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az őrület hírét természetesen a média is felkapta, aminek hatására az Egyesült Államokban emberek millió regisztrálták magukat a különböző tőzsdékre, hogy ők is profitálhassanak az emelkedésből. Ennek a hirtelen támadt érdeklődésnek a legnagyobb nyertese egy mobiltelefonos kereskedő alkalmazás, a Robinhood lett.
Míg egy nagyobb amerikai tőzsde akár 5-10 dolláros jutalékot is levonhat egy részvényvásárlási, vagy eladási megbízás után, a Robinhood-on ugyanezért semmit sem kell fizetni, használata teljesen ingyenes. A cég két fő bevételi forrását a hozzájuk befizetett pénzek banki kamatai, valamint az ügyfeleik tőzsdei adatainak értékesítése jelenti, vagyis hogy profi kereskedő cégek számára betekintést engednek abba, hogy a náluk kereskedő tömegek éppen milyen piacokat részesítenek előnyben, és hogy ott a pozícióik alapján emelkedésre, vagy esésre játszanak-e.
Az ingyenes kereskedés, mint szlogen sok embernél betalált, a Robinhoodra a legfrissebb statisztikák szerint már több, mint 10 millió felhasználóval rendelkezik. Többségük még életében nem kereskedett és nem is nagyon akarja képezni magát ezen a területen, gyakorlatilag egyfajta lottóként fogják fel a dolgot. Sajnos ez azt is jelenti, hogy nincsenek is igazán tisztában a kereskedhető eszközök működésével, aminek szerepe lehetett egy napokban nagy port kavart tragédiában is.
Egy 20 éves egyetemista srác 16 000 dollárt utalt be a Robinhoodra, ahol opciós ügyletekkel kezdett el kereskedni. Ezek a szerződések esetenként rendkívül komplexek lehetnek és még sok tapasztalt trader számára is feltérképezetlen területet jelentenek.
Egy szakértő szerint az áldozat egy olyan, egyébként a kockázatok csökkentésére kitalált kereskedési stratégiát követett, ami egyszerre többféle opciós szerződés megkötését írta elő, tehát egyszerre kellett vásárolnia és eladnia is, ám ezeknek az ügyleteknek a kimenetele nem azonos időpontban íródott jóvá az számláján. Az egyik oldalon elért nagy veszteséget, a másik oldalon elért nagy nyereség egyenlítette volna ki és csak ezután dőlt volna el, hogy összességében egy kis plusszal, vagy mínusszal zárult volna az adott trade.
Sajnos amikor a fiú belépett a tőzsdére, még csak a veszteségi oldalt írta neki jóvá az alkalmazás, ami meghaladta a 700 000 dollárt. Ez forintra átszámolva több, mint 200 milliót jelentett. A srác ezt követően pánikba esett, búcsú levelében pedig leírta, hogy ezzel az egész életét tönkretette, ezért megöli magát. Hozzátartozói szerint a Robinhood rosszul megtervezett felhasználói felülete okozta a fiú halálát, mert nem adott egyértelmű tájékoztatást a számla valós állapotáról.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
“Pedig nagyon menő az alkalmazás, vannak benne tüzijáték animációk meg minden, de ez lesz a vége, ha a tőzsdézésből online játékot fabrikálnak.” – vélte a szakértő.