A Bitcoinból indult ki minden kriptopénz – és nagyon sok ezek közül ténylegesen, technikailag is a jó öreg első számú kriptopénz örökösei.
Ezeket hívjuk forkoknak, vagy elágazásoknak. Úgy kell elképzelni őket, mint az adott hálózaton végrehajtott változásokat – amiket nem feltétlenül kell, hogy minden hálózati szereplő támogasson. Emiatt gyakran ketté válnak a blokkláncok, hiszen eltérhetnek a fejlesztők vagy a bányászok elképzelései és érdekei, ezért a láncba fűzött főkönyvet (vagyis magát a blokkláncot) más szabályokkal viszik tovább.
Történelme során a Bitcoinból forkolt legalább 436 altcoin. Ezek a teljes piaci kapitalizáció 6%-át teszik ki. Vannak ismertebbek és biztosan vannak olyanok is, amikről még csak nem is hallottál.
A Map of Coins-on található egy remek struktúra, amit az alábbi képen is megnézhetsz vagy a honlapjukon jól rá is kattinthatsz azokra. Az időben is visszamehetsz és ha az érdekel, hogy például pár évvel ezelőtt hogyan nézett ki a fork térkép, annak megnézésére is lehetőséged van.
Görgetésre fel:
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Először 2011-ben vált ketté a hálózat és itt született meg az első altcoin, a Namecoin. Ugyanúgy 21 milliós készlete van, mint a Bitcoin-nak és ugyanúgy bányászták, de felhasználását tekintve egy cenzúra-rezisztens domain név rendszernek szánták. Ebből született .bit domain név.
A következő említésre méltó fork a Litecoin volt – ezt máig is ismerik az emberek. Igazából a Bitcoinnak és egy másik, ma már nem élő forknak, a Fairbix-nek a keveréke volt. A lényege annyi volt, hogy a proof-of-work algoritmus átdolgozásával a Litecoin hálózaton sokkal gyorsabban mentek végbe a tranzakciók.
Jobban ismert a Bitcoin Cash (BCH) esete. 2017-ben vált el a Bitcoin Cash a Bitcointól, miután a fejlesztők nem tudtak megegyezni abban, hogy a hálózat hogyan kezelje a rengeteg tranzakciót. Azok, akik úgy gondolták, hogy a blokkméret növelésével kell megoldani a skálázódást, a BCH mögé álltak be. Akik a Bitcoin lánc SegWit frissítését támogatták pedig megmaradt a főhálózaton.
Ezután a BCH még egyszer forkolt, káosz és különböző személyes konfliktusok közepette, ebből született a Bitcoin SV.
Az összes fork térképéért nézd meg a Map of Coins-t.