Ahogy arról mi is többször beszámoltunk, a blokklánc ipar fejlődése a munkaerőpiacon is érezteti hatását, egyre több és több munkalehetőség várja a fiatal területet értő, ismerő munkavállalókat. Egyes hírek szerint hatezer százalékkal nőtt az elmúlt években a blokklánc kötődésű állások száma, bár kár lenne tagadni: volt honnan nagyot nőni.
[banner id=”33219″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A folyamat nem áll meg, sőt, úgy tűnik gyorsul, ennek megfelelően a kapcsolódó elemzések is sorra jelennek meg. Nem maradhat ki a világ egyik legnagyobb auditora, a KPMG sem, most arról jelentettek meg rövidke tanulmányt, hogy pontosan milyen skillekre, azaz készségekre, ismeretekre van szüksége annak, aki a blokklánc területén szeretne elhelyezkedni.
[banner id=”30480″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Nem csak azért érdekes a kérdés, mert folyamatosan nő a cégek érdeklődése a Bitcoin, és számos egyéb kriptopénz lelkét jelentő technológia iránt, hanem azért is, mert az elemzők szerint sikeres blokklánc-projektek megvalósításához nem lesz elegendő fejlesztőket foglalkoztatni, más területeken (is) jártas szakemberekre szintén van szükség.
KPMG: a felsővezetők 48%-a arra számít, hogy 3 éven belül megváltoztatja cégüket a blokklánc
Az elemzők szerint technológiai, és üzleti ismeretekre egyaránt szükség van, mindkettő elengedhetetlen. Utóbbi különösen az üzleti folyamatok megértéséhez szükséges, hiszen enélkül nem meghatározható sem a use-case, sem az értékpropozíció (value proposition) egy-egy projekt kapcsán.
A “technológiai írástudás” – ahogy a KPMG fogalmaz – pedig kevésbé meglepő módon a blokklánc működésének megértéséhez, és specifikus use-case-ek azonosításához szükséges. Mindezeken túl adatelemzői készségekre is szükség van, hogy a blokkláncból származó, vagy azon tárolt adatokat értelmezni tudjuk.
Idén 33-szorosára nőtt a blokklánc fejlesztői pozíciók száma
Végezetül fontosnak érzik a “hekker-mentalitást” is, hiszen ha ez adott, akkor egy projekt során “több, különböző perspektívából”, is megközelíthető ugyanaz a probléma. Összefogalalva tehát az alábbiakat javasolják:
- Technológiai írástudás
- Üzleti ismeretek, üzleti folyamatok átlátása
- Adatelemzői ismeretek
- “Hekker” mentalitás
Az nem derült ki a cég közleményéből egyértelműen, hogy egy projekten dolgozó csapatban megtalálható készségekre utalnak, vagy egy-egy konkrét személynek ajánlott a fentiekkel együttesen rendelkezni. Mindenesetre ha ezen a területen kívánunk elhelyezkedni fejlesztőként, akkor érdemes az üzleti folyamatokban is elmerülnünk, ha pedig menedzserként, üzletfejlesztőként dolgozunk, akkor a blokklánc működését érdemes tanulmányoznunk.
[poll id=”106″]
Csatlakozz Discord csatornánkhoz, ahol a blokklánc-ipar és a kriptopénzek kapcsán is beszámolunk a munkaerőpiac fejleményieről, ne maradj le erről sem!