Újra a Trontól hangos a kriptós interweb. Most épp nem egy bejelentés bejelentésével készülnek, hanem az alapító Justin Sun kerülhet hamarosan komoly bajba a kínai hatóságok jóvoltából. A bejegyzésben összefoglaljuk a bulvárnál egy fokkal már komolyabb történet fejleményeit, és beszélünk arról is, hogy milyen hatása lehet Sun kiesésének a Tron projektre és a kriptopiac egészére.
Sun az utóbbi két évben megkerülhetetlen szereplő volt azok számára, akik figyelemmel kísérik a kriptopiac fejleményeit. Megkerülhetetlen úgy, mint egy hangos szomszéd, akire nem igazán vagy kíváncsi, de még ha füldugót veszel, akkor is érzékeled, hogy remegnek a falak a fúrástól/üvöltő Edda Művektől. A Tron 2019-re a marketing szerint egy valódi Ethereum vetélytárssá nőtte ki magát, de a hálózaton futó decentralizált alkalmazások leginkább szerencsejáték űzésére adnak lehetőséget, és a DappRadar adatai szerint az utóbbi 24 órában mindössze néhány ezer felhasználójuk volt.
A BitTorrent felvásárlása és a BitTorrent Token ökoszisztéma (BTT) elindítása után az utolsó nagy médiahackje során 4 567 888 dollárt, több mint 1,3 milliárd forintot fizetett (ennyi volt a nyertes licit, a fizetésről nincs infónk) Warren Buffet éves jótékonysági árverésén egyetlen közös vacsoráért a milliárdossal.
Az utóbbi másfél hónapban nemzetközi kriptós és fintech vezetőket kért fel, hogy kísérjék el a vacsorára a világ egy legismertebb befektetőjével, aki többször patkányméregnek és értéktelennek titulálta a Bitcoint és általában a kriptopénzeket. Aztán kedden, három nappal az esemény előtt a Tron Foundation bejelentette, hogy Sun-nak vesekövei vannak, ezért elhalasztják a jótékonysági ebédet.
Ezt a fejleményt nem nagyon érdemes kommentálni, engem személy szerint meglepett volna, ha simán lemegy az ebéd és a felek kölcsönösen tanulnak egymástól. Az elhalasztás híre persze megmozgatta a pro- és kontra-Tron tábort is: Nekem egy “The Crypto Panda” tweetben tűnt fel először, hogy a kínai Caixin Global hírei szerint Sun még 2018 végén “illegális tőkebevonás” és egyéb vádak miatt felkerült egy listára, mely miatt nem hagyhatja el a szárazföldi Kína területét.
Update 2: Caixin reconfirms Justin Sun on exit ban list since 2018. Sun was anxious, asked around to find who issued the ban. He managed to get to the U.S. in Nov 2018. As for what method he used to leave China, how he got around or temporarily lift the order is still unknown. pic.twitter.com/HtNuQPxyyF
— cnLedger (@cnLedger) July 24, 2019
Közben a kínai kriptós twitter odaáig jutott, hogy Sun valószínűleg még 2018 végén, a tiltást kijátszva jutott külföldre, ahol azóta is (most épp San Franciscóban) tartózkodik. Ha valóban a tiltás ellenére hagyta el a Tron CEO-ja az országot, akkor kevés esélye van annak, hogy megússza a felelősségre vonást.
Ma reggel Justin Sun egy nagyon hosszú és nagyon furcsa megbánó levelet tett közzé a kínai twitterként emlegetett Weibón. Itt tudjátok megnézni a szöveget, melyhez kép formátumban egy hosszabb levelet is csatoltak. A tweet szövege Google Translatebe rakva kb. annyit dob ki, hogy ezen a beteg és vészterhes órán önreflexiót tartott, és rájött, hogy túltolta a marketinget, a hype-ot, és hogy az újságírók és tech CEO-k, akikkel Kínában összeveszett (mert csalónak nevezték) valójában remek szakemberek és tiszteletre méltóak. A hosszú szövegben elméletileg még szó van a Warren Buffet ebédről (ami valós csodálaton alapul, nem marketing volt a célja..), valamint hogy tartózkodni fog az eddigi hypekeltésre épülő marketingtől, és inkább a blokklánc tech fejlesztésére fókuszál.
A fentiekből látszik, hogy Sun veszélyben érzi magát, ezért pedig hajlandó visszavenni a stílusból, és megbánást tanúsítani. Kérdés, hogy mennyire lesz ez elég, ha hivatalos vizsgálat indul ellene Kínában.
A TRX árfolyama az utóbbi napokban a fenti balhé hatásának is köszönhetően 30% mínuszt produkált. A grafikonon látható lokális alj (0.02$) elesése után lefelé csak decemberben elért nagy alj környéke szolgálhat komolyabb támaszul, mely további 50% esést jelentene. Az igazi nagy kérdés azonban itt az, hogy a Tron túléli-e egyáltalán Sun esetleges lefogását. Többször volt róla szó az oldalon, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a ma népszerű, de még mindig 90% mínuszban járó altcoinok valaha visszajutnak a 2017 végi csúcsra. A Tron a csúcson 0.35$ áron cserélt gazdát, ma a 0.02-t ostromolja.
Kriptopiac elfogadottságára nézve biztosan negatív hatása lenne, ha a világ összes mainstream gazdasági médiuma által követett Buffett ebéd elmaradna, vagy az azt megnyerő licitálót pénzmosás, csalás, tiltott tőkebevonás stb. vádjával nemzetközi elfogatóparancs alapján letartóztatnák. Kíváncsian várjuk a fejleményeket.
Ha profi kereskedőktől értesülnél kereskedéssel és kriptopénzekkel kapcsolatos infókról, tippekről, csatlakozz a Kripto Akadémia Discordjához! Ha képbe kerülnél a kriptopénzek értékajánlatával, vásárlás vagy komolyabb befektetés előtt végezd el a Kriptosuli Ingyenes (online) kurzusunkat!