Egy tegnapi bejegyzésünkben már említést tettünk arról, hogy a hétvége során baleset történt egy kínai erőműben, ami egy egész tartományra kiterjedő áramkimaradást okozott. Mint kiderült, ebben a régióban több nagy Bitcoin bányász farm is üzemelt, aminek következményeként jelentős, nagyjából 20-25%-os kiesés volt tapasztalható a globális bányászati kapacitásban. Egyes elemzők részben ennek tulajdonítják a BTC elmúlt napokban mutatott gyengeségét.
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az esettel kapcsolatban egy itt működő farm, a Bixin Group egyik képviselője tett érdekes kijelentést. A Bixin a teljes Bitcoin hashrate 2.5%-át felügyeli és szintén érintett volt az áramszünetben. Mint elmondták, ezen a területen az energiaellátás 43%-a már megújuló energiákra épül, a maradék 56%-ot viszont még mindig szén alapú hőenergiával biztosítják. A leállást egy szénbányában történt földalatti vízbetörés okozta.
A kínai bányászok vándor életet élnek. A májustól szeptemberig tartó esős évszakban nagy folyók mellé költöztetik a telephelyeiket, hogy az olcsó és korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló vízenergiával hajthassák meg a gépeiket. Az elmúlt években már több videó is napvilágot látott arról, hogy az óvatlan, a folyókhoz túl közel települt vállalkozásokat elmossa az áradat.
A local mining farm based in Sichuan, China was DEVASTATED by the recent heavy rainfall in the region, video attached 1/2 pic.twitter.com/CvdEAUeq3x
— Poolin (@officialpoolin) August 21, 2019
A bányászok a száraz évszakban visszatérnek a kontinens belsejében működő, hagyományosabb energiaforrások közelébe. Ezek közé tartozik Xinjiang térség is, ahol a mostani áramszünet történt. Mivel itt nagyon kedvezőek a feltételek, szinte minden nagyobb pool itt hozta létre a téli hónapokban használt adatközpontját.
[banner id=”101231″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A Bixin becslései szerint a kínai bányász kapacitás nagyjából 80%-a ezen a területen összpontosulhat, vagyis kiszámolható, hogy ha az itt lévő gépek kiesése a globális hash rate 20-25%-os csökkenéséhez vezetett, akkor a kínai Bitcoin bányászat már mindössze csak a teljes kapacitás 32-40%-ának előállításáért lehet felelős.
4-5 éve ez a szám még több mint 70%-os volt, egy tavalyi kutatás viszont már csak 50%-ra becsülte a kínai bányász dominancia nagyságát. A bitcoinnal szemben megfogalmazott kritikák egyike már régóta az iparág Kínától való függése volt. Ha hihetünk a fenti adatoknak, ez a korszak hamarosan véget érhet.
További hírek és elemzések a Discord csatornánkon és a YouTube-on is.