A Puell multiple és a Volatility-Adjusted Power Law Index szerint is közel lehet a Bitcoin ár alja, és a bullish trendforduló.
A nyár historikusan meglehetősen gyenge időszak a kriptopiac számára, nincs ez másképp idén sem. A Bitcoin árfolyama bekerült az bikapiaci támaszként használt 200 napos SMA és EMA (szimpla, valamint exponenciális mozgóátlagok) alá, és jelenleg ellenállásként használja azokat. Ezen kívül egy bearish zászló alakzat is kialakult a napos charton, tehát a technikai elemzés alapján a kriptopiac helyzete jelenleg bearish trendet jelez.
Ennek ellenére bizonyos on-chain indikátorok mégis otpimizmusra adnak okot. (Azon az öt egyéb indikátoron túl, melyekről korábban már írtunk.)
A Puell Multiple szerint közel lehet a bikás trendforuló
A Puell multiple a Bitcoin gazdasági ciklusának egy mérőszáma, amely a Bitcoin hálózat bányászainak jövedelmezőségét értékeli. Az alábbi módon számolják ki:
Puell multiple = Napi BTC kibocsájtás (USD-ben számolva) / napi Bitcoin kibocsájtás 365 napos mozgóátlaga (USD-ben)
Ez azt mutatja meg, hogy a jelenlegi napi bevétel (amit a bányászok a frissen kibányászott Bitcoinokból kapnak) hogyan viszonyul az elmúlt év napi átlagos bevételéhez. A PUELL Multiple célja, hogy segítsen azonosítani a piac túlfűtött vagy alulértékelt állapotát.
Értelmezése:
- Magas értékek: A magas PUELL Multiple azt jelezheti, hogy a bányászok bevételei jelentősen magasabbak, mint az elmúlt év átlaga. Ez lehet egy jelzés arra, hogy a piac túlfűtött lehet, és közeleghet egy eladási hullám (amit épp a bányászok indíthatnak be.)
- Alacsony értékek: Az alacsony PUELL Multiple arra utalhat, hogy a bányászok bevételei az átlagoshoz képest alacsonyak. Ez jelezheti, hogy a piac alulértékelt, és lehetőség lehet a vásárlásra.
Ez a mutató hasznos eszköz lehet a Bitcoin befektetők és elemzők számára, mivel betekintést nyújt a bányászok gazdasági helyzetébe és annak lehetséges hatásaiba a Bitcoin árfolyamára.
A CryptoQuant adatai alapján a Puell multiple a nagyon alacsonyan jár. A historikus trendet megfigyelve azt láthatjuk, hogy amikor ilyen alacsonyra jutott egy bikaciklus közepette, azt mindig egy nagyobb felfutás kísérte az árban.
Ha ezt a mutatót vesszük figyelembe, akkor könnyen arra a következtetésre juthatunk, hogy a jelen áron a BTC jó vételi lehetőség.
Amennyiben a fentiekhez hozzávesszük a Volatility-Adjusted Power Law Index-et is (VAPOR), szintén erre a következtetésre juthatunk.
A VAPOR szintén a Bitcoin túl/alulértékeltségének megítéléséhez használható mérőszám. Ez a Power Law modellből származik, és a Bitcoin piaci szerkezetének időbeli változásait korrigálja a volatilitással. (Bővebben ebben az X bejegyzésben olvashat róla, akit érdekel.) Ez az Index historkusan meglehetősen jól jelezte a BTC topokat és aljakat
A jelenlegi értéke -3.57, ami azt jelenti, hogy a BTC ezen indikátor szerint a fair ára alatt van. Az index szerint a BTC fair price $71000 körül jár.
A fentiek azonban inkább hosszabb (1-2 hónapos) távra jelentenek bullish momentumot, rövid távon technikai elemzés alapján egyelőre bearish a helyzet, ahogy azt a bevezetőben is kifejtettük.
Jó hír azonban, hogy közel lehet a Bitcoin eladási hullám vége, hiszen a német kormány BTC készleteinek 80%-át már értékesítette – míg több másik állam vásárolta ezeket.