A MicroStrategy részvények árfolyama új történelmi rekordot ért el, miután a hétfői napot 340 dolláros értéken zárták. A vállalat papírjaival utoljára 2000 márciusában, a dot-com buborék csúcspontján kereskedtek ilyen magasságban, az akkor beállított 333 dolláros rekord elérésekor.
A Microstrategy és a bitcoin
A Microstrategy részvények kiugró teljesítménye szorosan összefügg a bitcoin árfolyamának most tapasztalható növekedésével. A vállalatot 1989-ben alapították és bár papíron egy szoftver és felhő-alapú szolgáltatásokat nyújtó cégként működik, újonnan mutatott sikereit a bitcoinba történő nagyszabású beruházásainak köszönheti.
A cég stratégiája 2020 óta a folyamatos bitcoin vásárláson alapul. Első befektetésüket 2020. augusztus 1-én hajtották végre 250 millió dollár értékben. Azóta folyamatosan, több mint 40 különböző alkalommal vásároltak bitcoint. A vásárlásokra összesen 9.9 milliárd dollárt költöttek, a 4 év alatt felhalmozott 279 420 BTC-jük viszont mai árfolyamon 25 milliárd dollárt ért, vagyis a befektetés 15 milliárd dolláros (eddig még nem realizált ) nyereséget hozott a vállalat számára.
Microstrategy BTC készlet növekedése (darab BTC)
A MicroStrategy bitcoin vásárlásra fordítható pénzügyi forrásai kisebb részt a cég IT szolgáltatásainak havi ~30 millió dolláros bevételeiből, nagyobb részt tőkepiaci bevonásokból származnak.
A vállalat rendszeresen bocsát ki olyan kötvényeket, melyekkel hitelt vesz fel a pénzpiacokról és ezek bevételeit bitcoin vásárlásra fordítja. Ezeket a kötvényeket más vállalati kötvényeknél magasabb hozamokért kínálják, ezért általában gyorsan sikerül őket értékesíteni. A vállalat a megvásárolt bitcoinokat a vállalati kincstár részeként tartja nyilván, így a bitcoin árfolyamának növekedése folyamatosan növeli a cég értékét is, aminek hatására az mindig újabb és újabb kötvényeket tud kibocsátani, amiből újabb tőkét tud bevonni és további bitcoint tud vásárolni.
Az önmagát erősítő folyamat akkor válhat veszélyessé, ha a bitcoin árfolyama jelentősen bezuhan és nagyon hosszú ideig alacsony szinten marad, ilyenkor ugyanis szükségessé válhat a bitcoinok eladása a felvett hitelek és azok kamatainak törlesztéséhez. Az egyik legnagyobb piaci szereplőként, a Microstrategy jelentős mennyiségű bitcoinjainak eladása a bitcoin árfolyamát is tovább csökkentheti, amivel a cég értéke is tovább eshet és végül csődbe mehet.
Egy másik kiszámíthatatlan tényező lehet a törvényi szabályozás megváltozása, ami korlátozhatja a bitcoin vállalati felhasználását, vagy kedvezőtlenné teheti az adóztatását és a modell folytatását.
Microstrategy részvény
A cég a 10 milliárd dollár értékben végrehajtott bitcoin vásárlásait a költségátlagolás elve alapján, átlagosan 42 000 dolláros árfolyamon hajtotta végre. Ez kb. a fele a bitcoin mostani árfolyamának. A legutóbb éppen ezekben a napokban vásároltak mintegy 2 milliárd dollár értékű BTC-t, vagyis továbbra sem álltak le a bitcoin felhalmozással.
A MicroStrategy részvények értéke idén már 390%-kal növekedett, amivel messze felülmúlta a legtöbb SP500 vállalatnak és magának a bitcoinnak a teljesítményét is. A kiugró növekedés oka (a bitcoin árfolyamának növekedése mellett) hogy más kriptós cégek papírjaihoz, például a kriptobányászokhoz hasonlóan, a Microstrategy részvények is közvetett bitcoin kitettséget jelentenek azoknak a hagyományos piaci befektetőknek, akik különböző szabályozási, vagy egyéb okok miatt nem vásárolhatnak sem bitcoint, sem bitcoin ETF termékeket.
A bitcoin felhalmozási stratégiát Michael Saylor, a Microstrategy alapítója és vezérigazgatója találta ki, aki újító hozzáállása és a neten fellelhető milliónyi interjúja miatt a kriptovaluta-ipar egyik ismert személyiségévé vált. Saylort ugyanakkor nemrégiben kritikák is érték, miután egy Bitcoin szellemiségével merőben ellentétes kijelentést tett.
Csak a paranoiás adócsalók tartják saját tárcában a bitcoinjukat