A Solana hálózat elszenvedte az első rug pull-t a Luna Yield-en, egy nemrég indított magas hozamú farmon keresztül.
A rug pull egyfajta átverés, amikor a fejlesztők elhagyják a projektet, és elviszik a befektetők pénzét.
Úgy tűnik, hogy a farm fejlesztői több millió dollárnyi befektetői pénzzel szöktek meg. hoakegani, az egyik Solana fejlesztő volt az első, aki a Twitteren jelentette az esetet. hoakegani on-chain elemzése szerint körülbelül 8 millió dollár értékű kriptoeszközöket vitt el a fejlesztő csapat a Luna Yield poolokból.
Erről a Solana címről, amely az eredeti szerződést is telepítette, több tranzakciót is indítottak, aminek során 8 millió dollárnyi WBTC, WETH, LUNY és USDT tokeneket utaltak ki a protokollból.
A hozamfarmot a SolPad (Solana alapú launchpad) “inkubálta” 2021. augusztus 16-án.
The date for Luna Yield Public Sale on Solpad at 2PM, August 16, 2021 UTC Time Zone
Allocation will base on SolPAD tier (how much $SOLPAD you hold before the snapshot)
Detail of SolPAD tier: herehttps://t.co/5OmtmS6Ir3 pic.twitter.com/yfcKa2lK9S
— SolPAD (@FinanceSolpad) August 15, 2021
A Solpad a Twitteren is megerősítette az átverést, és azt mondta, hogy “elnézést kér minden kellemetlenségért”. A SolPad megjegyezte, hogy nem tudta lenyomozni a Luna Yield csapatának személyazonosságát és IP-címét.
A Luna Yield névtelen csapata azóta törölte weboldalát, valamint a közösségi média elérhetőségeit.
Az incidensre válaszul a SolPad kártalanítási tervet jelentett be az alapítvány vészhelyzeti alapjának felhasználásával. A kártalanítás azonban csak az IDO befektetők számára lesz elérhető. A SolPad telegramján közzétett bejegyzésében a csapat azt írta:
“Bár nem tudjuk visszaszerezni a Luna Yield által ellopott, elveszett pénzeszközöket, a SolPad-en lévő IDO vásárlókat kártalanítjuk”.
Az elmúlt évben sajnos megszaporodtak a blokklánc alapú hozamfarmokban elkövetett exit scam-ek száma. Ilyen esetekben a csalók hozamfarmokat hoznak létre olyan olcsó tranzakciós díjakkal rendelkező láncokon, mint a Polygon vagy a Binance Smart Chain. Magas hozamokkal magukhoz csalogatják a kezdő befektetőket, hogy pénzt helyezzenek el náluk. A Luna Yield esetében akár 400%-os APY-t is kínáltak a SOL-USDC párra, ami elég volt ahhoz, hogy milliókat vonzzon be a DeFi befektetőktől.
Az ultra olcsó és nagymértékben skálázható tranzakciók miatt, a Solana hálózat a csalók számára is egyre népszerűbb. A Luna Yield esetében a farm felkerült a Solana weboldalára is, a listázó oldalt azonban a rug pull után törölték. Válaszul a közösség számos tagja nagyobb óvatosságra és átláthatóságra szólított fel a Solana ökoszisztéma fejlesztőit a jövőbeli átverések elkerülése érdekében.
További hírek és elemzések a Discord szerverünkön és a Youtube csatornánkon érhetőek el!
/cryptobriefing, azcoin news/