A bitcoin bányászat úgy kezdődött, hogy a hétköznapi felhasználó a számítógép üresjáratát egy kis kripto előállítására fordította. Ahogy a bitcoin értéke emelkedett, egyre nagyobb üzlet lett belőle. Ma már hatalmas bányászfarmok üzemelnek, amelyek speciálisan erre a célra tervezett hardvereket használnak, naponta több millió eurót termelve.
Ez a tevékenység akármilyen szemszögből is nézzük hatással van a környezetünkre. Az elmúlt években a környezetvédők arra figyelmeztettek, hogy a bitcoin bányászok által fogyasztott villamos energia hatással van a globális éghajlatváltozásra. Egy új tanulmány szerint a környezeti hatás nem áll meg itt.
Az MIT Center for Energy and Environmental Policy kutatói szerint a bitcoin bányászat jelentős mennyiségű mérgező hulladékért is felelős.
A bitcoin bányászok egyedi áramkörökkel gyártott hash boardokkal bányásznak, amelyeket arra optimalizáltak, hogy nagy sebességgel végezzék el a speciális kriptográfiai számításokat.
A jutalmak megszerzéséhez egyre gyorsabb hardverre van szükség, így ezeket az egyedi áramkörökkel gyártott boardokat általában gyakran cserélik. Amikor kidobják őket, a hulladéklerakókba kerülnek, ahol a nyomtatott áramköri lapok, boradok gyártása során használt nehézfémek és más toxikus anyagok hozzájárulnak a környezetszennyezéshez.
“Az elektromos hulladék egyre nagyobb veszélyt jelent a környezetünkre – jelentik a kutatók – a talajba szivárgó mérgező vegyi anyagoktól és nehézfémektől kezdve a nem megfelelő újrahasznosítás okozta levegő- és vízszennyezésig”.
A kutatók becslése szerint egyetlen tranzakció érvényesítésével a bitcoin blokkláncán ugyanannyi elektronikai hulladék keletkezik, mint két iPhone 12 mini kidobásával.
“A Bitcoin éves e-hulladék termelése 2021 májusától 30,7 kilotonnát tesz ki. Ez a szám megegyezik Hollandia által termelt kis informatikai és távközlési berendezésekből származó hulladék mennyiségével”.
További hasznos információkat, piaci elemzéseket, kereskedési és bányászattal kapcsolatos tippeket a discord szerverünkön és a youtube csatornánkon találtok.
/kriptomat, gizmodo, cell.com/