A Black Swan Capitalist YouTube-csatorna mélyinterjút készített Edward Dowd-dal, a BlackRock korábbi portfóliómenedzserével, aki kifejtette miért várja a következő 6–12 hónapban egy újabb, a 2008-as krízshez hasonló pénzügyi válság fokozatos kibontakozását, és hogy mi szerepe lesz mindebben a Bitcoinnak és az aranynak.
Dowd pénzügyi elemző, a Phinance Technologies globális alternatív befektetési vállalat társalapítója, és több mint egy évtizeden át egy 14 milliárd dolláros növekedési alapot kezelt.
1. A dollár ciklusai és a globális adósság csapdája
Dowd elmondása szerint a dollár hosszú távú négyéves ciklusai meghatározó szerepet játszanak a globális pénzügyi rendszer működésében. A dollár emelkedése általában hitelszűküléssel és deflációs nyomással jár, míg gyengülése a hitelezés és likviditás bővülését jelzi.
Dowd úgy véli, hogy a dollár elérhette a mélypontját, ami után éles emelke désbe kezdhet, ami a hitelezés erőteljes visszahúzódását eredményezheti.
Mivel jelenlegi gazdasági berendezkedésünk pedig kizárólag hitel-alapú növekedésre van berendezkedve, ez nagyban vissza fogja vetni a növekedési kilátásokat világszerte, ami értelemszerűen recessziós időszakot jelent.

„A dollár a legtisztább ing a szennyesben” – fogalmaz Dowd, utalva arra, hogy a globális pénzügyi rendszer még mindig túlnyomórészt dolláralapú, az is marad, és 117 billió dollárnyi dollárban denominált adósság kering világszerte.
Kapcsolódó: Kriptoportfólió építési stratégia a makrogazdasági ciklusok fényében
2. Az inflációs ciklus és az illegális bevándorlás rejtett gazdasági hatása
Dowd szerint a 2020-as COVID-krízis csak látszólag volt egészségügyi válság – valójában engedélyt adott a kormányoknak és jegybankoknak arra, hogy kontrollálatlanul nyomtassanak pénzt, ami végül valódi inflációt okozott.
Ami viszont kevéssé ismert tényező: a tömeges illegális bevándorlás az Egyesült Államokba (Dowd becslése szerint kb. 20 millió ember) felfelé torzította a gazdasági indikátorokat – különösen az ingatlanpiacot és a fogyasztói költést. E miatt több elemző – köztük ő maga is – tévesen jósolt 2023 végére recessziót, mivel a standard mutatók nem vették figyelembe ezt az új változót.
Úgy véli, hogy az illegális bevándorlási trend megforudlni látszik, ami a harmadik pontban kifejtett hatást gyakorolhatja ki az USA gazdaságára.
3. Ingatlanpiaci és részvénypiaci buborék: dupla csapás jöhet
Dowd szerint az Egyesült Államok ingatlanpiaca 2022 óta gyengül, de az árak nem estek, mert a lakbérek és a kereslet (pl. bevándorlás miatt) konstans volt. Most viszont minden indikátor azt mutatja, hogy megkezdődött a lassú lejtmenet, amely más országokat is érint:
Japán, Egyesült Királyság és az USA egyaránt ingatlanpiaci gyengülést mutat.
Ugyanakkor a részvénypiac sem egészséges: Dowd szerint a jelenlegi részvényértékelések a 2000-es dotkom lufi szintjén vannak, ráadásul nagyon szűk piaci kör (pl. Nvidia, Apple) mozgatja a teljes indexet.
„Olyan kombinációval állunk szemben, ami egyszerre emlékeztet 2000-re és 2008-ra” – figyelmeztet.
A várható részvénypiaci visszaesés mértéke szerinte 30–50% lehet, hasonlóan az előző nagy válságokhoz.
4. Árnyékbankrendszer és a következő dominó: privát hitelezés
Dowd külön kitért a magánhitelezés piacára, amelyet az utóbbi években a klasszikus bankok helyett különböző nem banki intézmények finanszíroztak, gyakran tőkeáttételes struktúrák révén.
Ezekben az eszközökben szerinte masszív ponzi-finanszírozás zajlik, amely a ciklus mélypontján robbanhat.
Ez magával hozhatja a regionális bankok összeomlását, amelyet a nagybankokkal történő kényszerfúziókkal fog kezelni a Fed. Ez – Dowd szerint – előkészítheti a talajt egy digitális jegybankpénz (CBDC) bevezetéséhez – még ha adott esetben nem is így fogják hívni.
A blokklánc infrastruktúra kiépítése mindenesetre úgy véli, hogy legnagyobbrészt a CBDC-nek és a tovább fokozott társadalmi kontrollnak ágyaz meg.
Ez egy nagyon fontos megállapítás, amit szerintünk is mindenképpen hangsúlyozni érdemes.
Dowd határozott véleménye szerint a CBDC nem csak pénzügyi eszköz, hanem társadalmi kontrollrendszer. Ezek lehetővé teszik a jegybankoknak, hogy szabályozzák a pénz forgási sebességét, sőt akár:
„… megmondhassák, hogy a fizetésedet 30 napon belül el kell költened, különben elvész.”
Ez a szintű szabályozás szerinte a monetáris politika „szent grálja” a bankárok számára – és a totális kontrollhoz vezető lépcsőfok.
A stabilcoinok globális térnyerése: ezek lesznek az új CBDC-k?
5. Arany és tokenizáció: párhuzamos jövőkép
Dowd szerint a fizikai arany „újra monetizálása” már zajlik – az arany újra elsőosztályú tőkeeszköz lett az amerikai bankrendszerben. (Texasban például újra hivatalos fizetőeszközzé nyilvánították az ezüsttel együtt nemrég!)
Ezzel párhuzamosan a digitális jövő felé mutató trend (pl. tokenizáció, okosszerződések, blokklánc-elszámolás) is erősödik.
Bár a kriptovaluták elsöprő többségét szerinte el fogja törölni egy közelgő kockázatkerülési hullám, néhány valódi használati értékkel bíró projekt (pl. XRP) megmaradhat, főleg ha kapcsolódik az intézményi infrastruktúrához.
Hogyan készüljünk fel a válságos időkre?
Edward Dowd végső üzenete nem egy konkrét eszközosztály, hanem a pszichológiai felkészültség és emberi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozza.
„Ne kötődj tárgyakhoz, tartsd tisztán az elméd, és vedd körül magad olyan emberekkel, akikre számíthatsz – és akik számíthatnak rád.”
Dowd maga jelenleg inkább készpénzt tart és kivár, mert hisz abban, hogy „a generációs vagyon akkor épül, amikor mindenki más elad”.
A magunk részéről az örökérvényű szellemi bölcsességgel tudjuk csupán mindezt kiegészíteni. Aki életét pusztán a materiális javakra alapozza, az mindenképpen kárt fog szenvedni előbb, vagy utóbb.
„Mert mit használ az embernek, ha az egész világot megnyeri, lelkét pedig elveszíti? Avagy mit adhat az ember váltságdíjul az ő lelkéért?”
— Máté 16:26
A nyugati világ a válság szélén táncol – mibe fektessünk, hogy túléljük?
Ha pedig szeretnél naprakész lenni a makrogazdaság és a kriptopiac trendjeit illetően, csatlakozz VIP csoportunkhoz, ahol egy szakértői közösség folyamatosan naprakészen tart.