A borítóképen Buddha tenyere látható, egy negyvenezer négyzetméter területű művészeti alkotás Kína Belső-Mongólia autonóm tartományából.
Az utóbbi napokban újra felbukkantak a kínai bányászati tiltással kapcsolatos hírek, ezúttal Belső-Mongóliából. Egy központi kormányzati Coindesk értesülés alapján a Yahoo Finance is lehozta, hogy nagyszábásű ellenőrzési kampány során az illegális bányászatot október végéig megszüntetik az tartományban. A döntés a központi kormányzattól származik, és egy, az egész országot érintő terv része, mellyel Kína teljes egészében elzavarná a kriptopénz bányászati iparágat az országból. A tervet még áprilisban vetette fel a kormányzat, de elméletileg a végső döntés még nem született meg.
A mostani ellenőrzések során engedélyekkel nem rendelkező bányákat keresnek, akik magukat big data vállalatnak vagy felhő szolgáltatónak álcázva, kedvezményes áramot és adókedvezményeket használva működik. Azok a cégek, amelyek átmennek a vizsgálaton, ideiglenes engedélyt kaphatnak, a piaci áron kell beszerezniük az áramot és fel kell készülniük rá, hogy a közeljövőben be kell zárniuk a boltot. Belső-Mongólia Kína egyik legnagyobb területű, ásványkincsekben leggazdagabb tartománya, a világ kőszén tartalékainak negyedét birtokolja. Az óriási füves puszta tökéletes terep a szélerőművek számára, melyet egyre inkább ki is használnak.
Nekem személy szerint furcsa, hogy Kína elüldözné a bitcoin bányászokat ahelyett, hogy kriptopénzben is fizethető adót vetnének ki rájuk. Ezzel a húzással az ország tartalékot képezhetne bitcoinból (ha még nincs neki…) és a vezető kriptopénzekből, mely nagyon jól jöhet még az elkövetkező évtizedekben. Arról nem is beszélve, hogy közvetlen felügyelettel lehetne a globális hashrate egy része felett. Talán csak nem akarják, hogy globális verseny indulon a Bitcoinért?!
A hálózati hashrate épp 10% körüli mértékben húzódott vissza a néhány nappal ezelőtti mindenkori csúcsról. Ha a kínai tartományban október végére a kapacitás jelentős része kiesik, arról tudni fogunk, ha máshogyan nem, hát a grafikonról:
Kína 2017 őszén tiltotta be a kínai kriptopénz tőzsdéket, majd 2018-ban megtiltotta állampolgárainak a külföldi tőzsdék használatát is. Bitcoin tartása azonban egy néhány hónapos bírósági döntés értelmében változatlanul nem illegális, sőt, digitális vagyontárgyként törvényi védelem illeti tartását.
Ha profi kereskedőktől értesülnél kereskedéssel és kriptopénzekkel kapcsolatos infókról, tippekről, csatlakozz a Kripto Akadémia Discordjához! Ha képbe kerülnél a kriptopénzek értékajánlatával, vásárlás vagy komolyabb befektetés előtt végezd el a Kriptosuli Ingyenes (online) kurzusunkat!