Habár a bitcoin napok óta tartó gyengélkedése magával rántotta a piac jelentős részét, egy altcoin messze kiemelkedve a tömegből nem csak tartani tudta, de 15%-kal növelte is az egyébként is rekordokat döntögető értékét.
Vajon meddig tartható még az emelkedés?
[banner id=”77461″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
Az Uniswap decentralizált tőzsdéje és az általuk kibocsátott kriptopénz szeptemberben vált széles körben ismertté, amikor mindenkinek, aki a tőzsde másfél éves történelme alatt kipróbálta az oldalt, 400 UNI tokent adtak ajándékba. A kibocsátás pillanatában nagyjából 1000 dollár értékű bónusz ma már 6000 dollárt, vagyis közel 1.8 millió forintot ér.
Az Uniswap jelenleg messze a legnagyobb forgalmat bonyolító decentralizált tőzsde. Megközelíteni csak egyetlen vetélytársa, a Sushiswap képes. Az Uni a tavaly nyári DeFi boomnak köszönhette a felfutását, népszerűsége pedig azóta is töretlen.
Az Ethereum blokkláncon működő platform már ősz óta lebegteti az új, V3 verziójának indulását, ami a fejlesztők szerint megoldást nyújt majd minden problémára, ami a dexek használatát eddig körülményessé tette. Hogy mindez pontosan mit jelent, arról még nincsenek pontos információk, de az Ethereum költséges és lassú tranzakcióira szinte biztos, hogy valamilyen módon megoldás talál a tőzsde, amivel egyre inkább elmosódhat majd a határ a centralizált és decentralizált váltók felhasználói élménye között. Ennek legvalószínűbb módja az Optimism bevezetése lesz, ami nemrégiben egy riválisuk is tesztelni kezdett.
Az Uniswap megújulása mellett nagyobb szerepet kaphatnak majd a tőzsde tokenjei is, amiket új funkciókkal ruházhatnak fel. Egyes pletykák szerint az UNI tulajdonosai részesedést fognak kapni a tőzsde által beszedett jutalékokból (a SUSHI-nál ez már régóta elérhető), ami tekintettel arra, hogy a legnagyobb forgalmú dexről beszélünk, sokakat csábíthat a befektetésre.
[banner id=”82524″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A tokenek értékének növekedése kapcsán gyakran említésre kerül a Coinbase tervezett tőzsdére menetele is. A legnagyobb amerikai centralizált váltó a legutóbbi becslések alapján 68 milliárd dolláros piaci részesedésre tehet szert részvényeinek kibocsátásával, miközben forgalma egyre többször alatta marad az Uniswapon mért napi volumeneknek. Mindez azt jelentheti, hogy vagy a Coinbase lesz nagyon túl értékelve, vagy hozzájuk képest az összes többi kriptotőzsde van nagyon alul árazva.
Az FTX-en már lehet spekulálni a Coinbase jövőbeli részvényeinek árfolyamára (CBSE/USD)
A jelenleg legnagyobb váltónak tekinthető Binance például a forgalomban nem lévő tokenjeinek beszámításával is csak körülbelül tized annyit, 7.8 milliárd dollárt ér. Amennyiben a piac Coinbase-t telkinti majd etallonnak, minden tőzsdei token, így az Uniswap előtt is további jelentős növekedés állhat. Ezzel kapcsolatban egyébként fontos megjegyezni, hogy az Uniswap jelenleg forgalomban nem lévő tokenjeit is beleszámítva, a tőzsde összértéke 14 milliárd dollár lenne, a mostani 4 milliárd helyett. Ezeket a tokeneket egy 4 éves kibocsátási terv alapján teszik majd elérhetővé.
[banner id=”77416″ caption_position=”bottom” theme=”default_style” height=”auto” width=”auto” show_caption=”1″ show_cta_button=”1″ use_image_tag=”1″]
A kriptopénzek felemelkedésének eddigi legnagyobb haszonélvezői a tőzsdék voltak és egyelőre nincs okunk azt feltételezni, hogy a jövőben veszítenének a népszerűségükből. Az Uniswap felemelkedésével a sokáig lenézett decentralizált váltók is odaülhetnek az asztalhoz, így a jövőben érdemes lehet figyelemmel kísérni nem csak az UNI, de a farvizén felemelkedő, egyelőre még kisebb forgalmú váltók tokenjeit (pl.: SNX, SUSHI, 1INCH) is.